Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Rocznica likwidacji grodziskiego getta

13 lutego 2012 | 13:00

W lutym tego roku mija 71 lat od chwili, gdy decyzją niemieckiego okupanta w dniach 10-14 lutego 1941 roku https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2012/Luty/getto.jpgzlikwidowane zostało getto grodziskie. Podczas trwającej pięć dni wywózki blisko 6 tysięcy potomków Dawida, wśród których poza mieszkańcami Grodziska i okolic znajdowały się rodziny żydowskie przesiedlone z woj. łódzkiego i poznańskiego, trafiło do getta w Warszawie, a następnie do obozów zagłady.
 W dowód pamięci o tych, dla których Grodzisk był domem, 13.02.2012 o godz. 12:00 u wylotu ulicy Żwirki i Wigury, czyli na granicy dawnego getta, odbędą się uroczystości ku czci żydowskich mieszkańców miasta, połączone z koncertem pieśni w jęz. jidysz i hebrajskim oraz wystawą plenerową na temat dziejów społeczności Żydowskiej w Grodzisku.

Tego samego dnia o godz. 18:00 w sali konferencyjne Centrum Kultury odbędzie się wieczór wspomnień z udziałem mieszkańców Grodziska pamiętających czasy przedwojenne i okres okupacji oraz prezentacja archiwalnych zdjęć ze zbiorów Ośrodka Kultury.

Po spotkaniu odbędzie się koncert piosenki żydowskiej  p.t. “Tuwim, Hemar, Słonimski… Tak jak w przedwojennym kabarecie” w wykonaniu  aktora Teatru Żydowskiego w Warszawie Henryka Rajfera z akompaniamentem Teresy Wrońskiej – kierownika muzycznego Teatru Żydowskiego.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wydanie okolicznościowego folderu.

Wstęp wolny !! Zapraszamy

Szczegóły

Date:
13 lutego 2012
Czas:
13:00
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl