Europejskie Dni Dziedzictwa

Zapraszamy do obejrzenia zamieszczonych poniżej fotorelacji oraz filmu z Pikników Historycznych, które w ciągu ostatnich 6 lat organizowaliśmy w Grodzisku Mazowieckim. Chcielibyśmy również zaprosić Państwa na Spacer historyczny szlakiem “Miejsc pamięci”, który odbędzie się 19 września. Zbiórka przy bramie cmentarza parafialnego od ul. Radońskiej o godz. 14.00.

Willa Niespodzianka

Zabytkowa willa Niespodzianka nazywana jest zasłużenie architektoniczną perełką Grodziska Maz. Zaprojektowana przez Józefa Moszyńskiego, ukończona w 1903 roku była niespodzianką dla matki i siostry architekta, który w swoim projekcie – zrealizowanym przez najlepszych specjalistów, jakich znała ówczesna branża budowlana – udanie połączył cechy willi włoskiej i gotyckiego zamku z wieżą, dopełnione delikatnym secesyjnym detalem.

Niewątpliwie w tym czasie był to najpiękniejszy i najwygodniejszy dom w całym mieście – cieszącym się wówczas sławą popularnego podwarszawskiego uzdrowiska. Odrestaurowana willa wpisująca się w grodziski szlak dawnej architektury letniskowej nie tylko cieszy oko, pozostając jednym z najbardziej efektownych zabytków miasta, ale także służy mieszkańcom, wykorzystywana jako sala ślubów oraz Centrum Edukacji Plastycznej – filia Ośrodka Kultury Gminy Grodzisk Maz.

support: estinet.pl