O Centrum

Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki jest Samorządową Instytucją Kultury.

WPROWADZENIE

W 2008 r. Gmina Grodzisk Mazowiecki oddała do użytku nowoczesny, wielofunkcyjny  obiekt  – Centrum Kultury. Pierwotnie zakładano, że zgromadzi on pod jednym dachem rozproszoną dotychczas w wielu miejscach gminy wszelką działalność kulturalną. Jednak dynamiczny rozwój Grodziska Mazowieckiego, stale zwiększająca się liczba mieszkańców i ich rosnące oczekiwania co do zaspokajania potrzeb kulturalnych spowodowały w konsekwencji również rozwój bazy kulturalnej naszej gminy. Każdego roku przybywa obiektów, które są budowane lub rewitalizowane z myślą o zaspokojeniu potrzeb kulturalnych mieszkańców zarówno miasta, jak i wsi należących do naszej gminy. Powstały nowe, nieodpłatne dla mieszkańców gminy programy społeczno-kulturalne, takie jak Strefa Aktywnego Seniora, Program Świetlic Wiejskich, Program Koncertowy „Gdzie są gwiazdy z tamtych lat”, czy cykl koncertów „Koncertowa Mediateka” oraz “Klasyka w Parku”. W marcu 2019 r. baza Ośrodka Kultury zyskała kolejny piękny, duży i nowoczesny obiekt – Mediatekę. Przekazanie go przez Gminę Ośrodkowi Kultury w zarząd stanowiło dla kadry Ośrodka nie lada wyzwanie, było jednak również wyrazem zaufania jeśli chodzi o optymalne wykorzystanie potencjału tej nowej przestrzeni. W listopadzie 2019 r., w Willi Radogoszcz, dzięki inicjatywie, zaangażowaniu i nakładowi pracy pracowników Ośrodka Kultury zostało oddane do użytku kameralne „Kino Wolność” na 40 miejsc – miejsce wyjątkowe, przeznaczone dla “smakoszy” dobrego filmu, a nie popcornu. Baza świetlic sołeckich stale się powiększa – obecnie na terenie gminy działa 16 świetlic koordynowanych pod względem merytorycznym przez Ośrodek Kultury. W planach są kolejne – w Czarnym Lesie i Radoniach. Ośrodek Kultury w ramach działalności swoich wszystkich filii każdego roku organizuje lub współorganizuje około 800 różnego rodzaju większych i mniejszych wydarzeń kulturalno-społecznych.

W jej skład wchodzą:

  1. Centrum Kultury
  2. Mediateka
  3. Kino 3D 4K, Dolby Digital
  4. Studyjne „Kino Wolność“ na 40 miejsc („Strefa wolna od reklam i popcornu“)
  5. Radio Bogoria
  6. Gazeta Bogoria
  7. Willa Niespodzianka
  8. Przestrzeń Kulturze Przyjazna PKP
  9. Galeria Młodych „Radogoszcz”
  10. 16 świetlic gminnych – opieka merytoryczna.

Podsumowując dotychczasową działalność nowego Centrum Kultury, już w tej chwili można powiedzieć jedno – dzieci, młodzież, a także osoby dorosłe, coraz częściej zamiast siedzieć w domu przed komputerem, czy telewizorem przychodzą tu do nas – do Centrum Kultury. Osoby, które w poszukiwaniu atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego jeździły do innych miast, coraz częściej doceniają nasze propozycje. To właśnie między innymi dzięki wejściu w posiadanie nowoczesnej bazy, mogliśmy w znacznym stopniu uatrakcyjnić ofertę kulturalną rozrywkową i rekreacyjną w naszym mieście i regionie.

Poza działającymi już wcześniej sekcjami, kółkami zainteresowań, zespołami, powstały nowe, ciekawe formy obcowania z kulturą, rozrywką i rekreacją. Realizowana jest szeroka oferta dydaktyczno – rozrywkowo – rekreacyjna. Nasza Sala Widowiskowa bardzo często w godzinach dopołudniowych zamienia się w salę koncertową lub teatralną – odbywają się tam bowiem zajęcia dydaktyczne dla szkół z zakresu muzyki klasycznej, filmu, czy teatru. Ponadto oferujemy zajęcia podczas których można szlifować swoje umiejętności taneczne, muzyczne, teatralne, plastyczne, fotograficzne, można też pod okiem fachowców grać u nas w szachy. Posiadamy również bogatą ofertę rekreacyjną – prowadzone są zajęcia fitness, jogi, aikido, tai-chi.
Na co dzień z różnego rodzaju zajęć korzysta obecnie ponad 1000 dzieci, młodzieży i dorosłych i liczba ta stale rośnie.

Nasze kino funkcjonuje siedem dni w tygodniu i mimo, że nie współpracuje z żadną siecią komercyjną, oferuje nowości kina światowego z premierami włącznie i osiąga coraz lepsze wyniki ekonomiczne. W 2012 r. wnioskowaliśmy do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej o dofinansowanie w ramach projektu “Cyfryzacja Kin”. Nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie i otrzymaliśmy ponad 160 tys. zł. na zakup nowoczesnego projektora cyfrowego 3D 4K. Dzięki temu nieporównywalnie podniosła się jakość naszej oferty kinowej, co przełożyło się na frekwencję – niemal 70.000 widzów w skali roku.

Oferta nowego Centrum Kultury

Oferta nowego Centrum Kultury już w tej chwili wykracza poza ramy gminy, czy powiatu. Na scenie Sali Widowiskowej mieliśmy zaszczyt gościć uznane gwiazdy reprezentujące przeróżne gałęzie sztuki – teatr, kabaret, muzykę klasyczną, jazz: Wiesław Komasa, Justyna Sieńczłło, Andrzej Grabowski, Marek Majewski, Henryk Miśkiewicz, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Tim Mitchell, Andrzej Jagodziński, Andrzej Fedorowicz, Grupa MoCarta, Edyta Geppert, Artur Barciś, kabaret Neo-Nówka, Marcin Daniec, Ryszard Rynkowski, Melvin Taylor, Felton Crews, Billy Cobham, legenda brytyjskiego rock’a zespół “Wishbone Ash”, Aaron Spears, Michael Patches Stewart, Hadrien Feraud, Poogie Bell, Filharmonia Narodowa z solistą Pawłem Wakarecym i maestro Antonim Witem i wielu innych doskonałych artystów.
Odbywają się tu wystawy niekwestionowanych autorytetów w dziedzinie fotografii, grafiki, rzezby, czy malarstwa – jedna z nich, zatytułowana „Paryż-Tokyo-Grodzisk”, była wystawą o randze międzynarodowej, gdzie swoją twórczość zaprezentowały artystki z Francji i Japonii – Anna Pabis Guilaume i Tomoko Ober. Artystą światowej sławy, związanym z Grodziskiem Mazowieckim i wielokrotnie wystawiającym swe prace w naszym Centrum Kultury jest prof. Tadeusz Łapiński.

Zapoczątkowaliśmy cykle koncertów muzyki klasycznej, małe formy teatralne, wieczory kabaretowe, cykl koncertów jazzowych. Centrum Kultury stało się swoistą wizytówką naszego miasta.

Podsumowując, Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Mazowieckie w swej nowej siedzibie (Centrum Kultury) siedem dni w tygodniu, do późnych godzin wieczornych. W swej działalności realizuje szeroką ofertę, która łączy rozwój społeczno – kulturalny miasta z gospodarczo – ekonomicznym. Poza działalnością stricte kulturalno – rozrywkowo – rekreacyjną, Centrum Kultury jest również miejscem spotkań środowisk naukowych, dyplomatycznych, czy biznesowych. Organizowane są liczne sympozja i konferencje z udziałem najwyższych władz państwowych – w 2013 r. dwukrotnie odwiedził nas Prezydent naszego kraju Bronisław Komorowski.

Jeśli chodzi o gości z zagranicy, to mięliśmy zaszczyt gościć m.in. Gubernatora stanu Santa Catarina w Brazylii, premiera Landu Brandenburgia, Ambasadora Wlk. Brytanii.
Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim ma szanse w niedalekiej przyszłości stać się swoistą osią kulturalną, integrującą szeroko pojęte środowiska twórcze całego Mazowsza Zachodniego. A wtedy z pewnością skorzystają na tym wszyscy mieszkańcy naszego regionu.

Zapraszam serdecznie, Paweł Twardoch

SALA WIDOWISKOWA SPRZĘT

support: estinet.pl