Kalendarz wydarzeń

- To event minęło.
VII edycja festiwalu Mięty Pole
25 listopada 2023 | 15:00 - 23:50

Mięty Pole to święto muzyki eksperymentującej, przestrzeń spotkań różnych nurtów muzycznych. To wyczarowywanie nieoczywistych mikstur i wywoływanie swoistego ducha, który zabierze nas w podróż po jedynej wyspie w całości porośniętej miętą.
Zapraszamy na VII edycję festiwalu Mięty Pole, która odbędzie się 25 listopada w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim. Wystąpią: ZAMILSKA (PL), MANUAL FOR ERRORS (DE), KANALIZACIJA (LT), KULKU (DE), BNSU (JP/TR), SKI (PL).
Odbędą się także spotkania autorskie, warsztaty dźwiękowe dla najmłodszych oraz targi wydawców.
PROGRAM
godz. 15.00 – Szpulaki czyli radiowe studio eksperymentu – warsztaty – sala konferencyjna w Centrum Kultury na IIp.

Czas trwania: 1,5h
WSTĘP WOLNY


Prowadzenie:

Obecnie realizuje projekt #JestemStąd czyli Akcja Odkrywania Folkloru Muzycznego skoncentrowany na poznawaniu muzyki tradycyjnej Kujaw. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Torunia.

od godz. 16.00 – Targi małych wydawców
godz. 16.00 – Spotkanie z Arkadiuszem Marczyńskim i Wojciechem Kozielskim wokół książki „Antena Krzyku: Antologia 1986-1990”
Antena Krzyku to prowadzona przez Arka Marczyńskiego niezależna firma fonograficzna. Jej nazwa pochodzi od wydawanego w latach 80. pod tą nazwą fanzina. „Antena Krzyku. Antologia 1986- 1990” to zbiór archiwalnych numerów pisma uzupełnionych o wywiady z jego twórcą oraz związanymi z pismem zespołami, komentarze i dokumenty z epoki.
Wojciech Kozielski, rocznik 1969. Człowiek undergroundu, związany z Anteną Krzyku od roku 1988. Animator sceny, były pracownik niezależnych wytwórni płytowych (Southern Records i Cargo Records UK) i dziennikarz muzyczny (onet.pl, Brum, Przekrój i wiele innych). Autor powieści „Weltschmerz Hardcore” (2020) i zbioru humoresek „Obsługiwałem angielskiego ciula” (2022). Ślązak mieszkający w Krakowie, z długim epizodem emigracyjnym.
godz. 17.00 – Spotkanie z Rafałem Księżykiem wokół książki „Śnialnia. Śląski Underground”
RAFAŁ KSIĘŻYK. Autor, redaktor, krytyk muzyczny. Redagował magazyny „Brum”, „Plastik”, „Antena Krzyku”, „City Magazine”, „Aktivist”, „Playboy”. Jest współautorem bestsellerowych autobiografii artystów: Tomasza Stańki, Roberta Brylewskiego, Tymona Tymańskiego, Kazika Staszewskiego, Zygmunta Staszczyka i Marcina Świetlickiego oraz autorem esejów „23 cięcia dla Williama S. Burroughsa” , „Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach”, „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993”, a także „Śnialnia. Śląski underground”. Prowadzi program w paśmie „Nocna strefa” w Programie Drugim Polskiego Radia.
godz. 18.00 – Grodziska Orkiestra Festiwalowa – finał warsztatów
godz. 18.30 – Koncert: Ski (PL)

w zestawieniach z innymi muzykami lub zespołami (KKZ, Rozwód) rozwinęły się na tyle, by stanowić podłoże do niezależnych kompozycji. Kluczowym momentem okazała się rejestracja pierwszego materiału, który w październiku 2023 ukazał się w Pointless Geometry – gdzie taneczność wiąże się z chropowatą teksturą przesteru, bezkompromisowość z inteligentnym pomysłem na nie pozostawienie odbiorcy obojętnym. Proces produkcji, który skupiał się na uchwyceniu organicznego aspektu gry na amplifikowanym zestawie perkusyjnym – bez metronomów i overdubów, wyłonił materiał porywający swojej prostocie i ekspresji, echa sceny basowej UK, dub UK, footwork czy techno. Odniesień tych jest znacznie więcej, jednak dzięki własnym
pomysłom na używanie amplifikacji oraz jakość wykonania live, propozycja SKI wydaje się bardzo bezpośrednia i świeża, pozbawiona pretensjonalności, koncentrująca się na groovie oraz zależności sprzężeń zwrotnych od samego rytmu.
godz. 19.30 – Koncert: Kanalizacija (LT)
KANALIZACIJA (Litwa) – zespoł-fenomen, w którym tuba zastępuje bas, saksofon wokalistę. Harmonie zbudowane na czterech słodkich, chłopięcych głosach. Lament gitary. Chwytliwe refreny przeplatane free jazzowym szaleństwem. Perkusja niezauważalnie przechodzi od lekkiego groove’u do heavy metalu. Dziki i wściekły boysband z Wilna ma moc gaszenia złych emocji i niechybnie sprawi, że się zarumienicie.
godz. 20.30 – Koncert: BNSU (JP/TR)
BNSU (Japonia/Turcja) koncentruje się na mocnym uderzeniu, fizycznych i ekstremalnych dźwiękach. To zmieszanie wszystkich gatunków core’u podkręconych do jedenastu, płynna gatunkowa fuzja różnych sposobów wywoływania mosh pit’u.
godz. 21.30 – Koncert: Kulku (DE)
KULKU (Niemcy) to muzyczny fenomen, niezwykłe wydarzenie, ceremonia. Zespół skupiony wokół głównego wokalisty Wenzlovara stale rozwija swoje brzmienie i wciąż zadziwia publiczność. Instrumenty i perkusja Orffa to bijące serce zespołu. Akustyczne perpetuum mobile zasilane jest głębokim zanurzeniem w eksplorację spektrum dźwiękowego drewna, mosiądzu i głosu. Zespół łączy inspirację minimalistami, takimi jak Moondog, z inspiracją zespołami krautrockowymi, takimi jak Neu czy Can (choć bez przetwarzania dźwięku). Kulku to folklor z przyszłości.
godz. 22.30 – Koncert: Manual For Errors (DE)
MANUAL FOR ERRORS to gloryfikacja błędów. Skład zespołu stanowią: lider zespołu Manlio Maresca (gitara), Giacomo Serino (trąbka) oraz Riccardo Gambatesa (perkusja). W obszarze kompozycyjnym lidera MFE pozostawione są marginesy błędu, które stanowią podstawę rewolucyjnych odkryć twórczych.
godz. 23.30 – Koncert: Zamilska (PL)

WSTĘP WOLNY
Miejsce: Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki, ul. Spółdzielcza 9
Sfinansowano ze środków Fundacji PZU
Dofinansowano z budżetu Gminy Grodzisk Mazowiecki
Dofinansowano z budżetu Zarządu Województwa Mazowieckiego
Patronat Honorowy Burmistrza Grodziska Mazowieckiego
Dofinansowano z budżetu Gminy Grodzisk Mazowiecki
Dofinansowano z budżetu Zarządu Województwa Mazowieckiego
Patronat Honorowy Burmistrza Grodziska Mazowieckiego
