Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Opowieść o pewnym Polaku w pałacu Sułtana

22 lutego 2024 | 18:00 - 19:00

 W najbliższy czwartek (22 lutego) zapraszamy na spotkanie zatytułowane: “Opowieść o pewnym Polaku w Pałacu Sułtana”.

Urodzeni w Chrystusie i zmarli w Allahu, brańcy i branki, jeńcy, poturczeńcy, renegaci, “bisurmanie” chrześcijańskiego pochodzenia, to często ludzie o zagmatwanych tożsamościach, ‘wrzuceni’ w żywioł dwóch religii i dwóch światów. Spróbujmy się przyjrzeć  na tyle, na ile jest to możliwe ze współczesnej perspektywy, jak owe dwuimienne, dwukulturowe osoby te światy godziły w sobie i w swoim życiu, jak przekraczały granice kultur i społecznych norm.

Kanwą spektaklu  jest życiorys takich postaci jak Wojciech Bobowski vel Ali Ufki Bey, osmański poliglota porwany jako młodzieniec z terenów Rzeczypospolitej w XVII wieku. Losy Bobowskiego są ukazane w formie biograficznej opowieści człowieka pomiędzy kulturami, językami i kulturami muzycznymi. W tej szkatułkowej opowieści znajdują się też wątki związane z losami haremowych odalisek i Reginy Salomei Pilsztynowej , polskiej lekarki i okulistki XVIII w. Stambule. na tle wydarzeń historycznych, w oprawie muzycznej z epoki. 

Spektakl odbywa się przy akompaniamencie w wykonaniu Marty Maślanki. Opowiada Agnieszka Aysen Kaim

 Noty:
Agnieszka Ayşen Kaim – doktor hab. turkologii, orientalistka, Polka tureckiego pochodzenia, tłumaczka języka tureckiego, adiunkt w Instytucie Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Wraz ze Stowarzyszeniem “Grupa Studnia O.” działa jako opowiadaczka, realizując projekty kulturalne w kraju i za granicą. Autorka licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych, przekładów literackich oraz filmowych. 

 Marta Maślanka  – absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie instrumentów perkusyjnych. Specjalizuje się w muzyce filmowej, teatralnej i tradycyjnej. Współpracuje z najlepszymi polskimi kompozytorami: Michałem Lorencem (nagrała m.in. ścieżkę dźwiękową do filmu „Bandyta”, z jej wielokrotnie nagradzanym „Tańcem Eleny”), Janem A.P. Kaczmarkiem (na jego zaproszenie wzięła udział w nagraniu muzyki do filmu Niewierna (Unfaithful) towarzysząc The Hollywood Studio Symphony w Los Angeles), Krzesimirem Dębskim, Pawłem Mykietynem, Ablem Korzeniowskim, Bartłomiejem Gliniakiem, Antonim Komasą – Łazarkiewiczem, Hadrianem Tabęckim. Jest też wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na profilu World Music.  

 

Szczegóły

Date:
22 lutego 2024
Czas:
18:00 - 19:00
Wydarzenie kategoria:
strona www:
https://www.centrumkultury.eu/poczekalnia-pkp/wydarzenie/opowiesc-o-pewnym-polaku-w-palacu-sultana/

Organizator

Poczekalnia PKP
support: estinet.pl