Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Koncertowa Mediateka “Retro przeboje”

21 stycznia 2024 | 16:00 - 17:30

Zapraszamy 21 stycznia o godz.16.00 na “Retro przeboje”, koncert odbędzie się w ramach Koncertowej Mediateki

Podczas wyjątkowego koncertu wystąpią dla Państwa:

Natalia Kovalenko – sopran – jest absolwentką Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego w Kijowie na Ukrainie. Pierwszą poważną nauczycielką śpiewu od 15 roku życia artystki była jedna z najwybitniejszych profesorów śpiewu na Ukrainie – Natalia Zacharczenko. Akademię ukończyła z wyróżnieniem otrzymując dyplom śpiewu klasycznego oraz uprawnienia do nauczania śpiewu. Od kilku lat mieszka w Polsce, która stała się jej drugą ojczyzną. W 2010 roku założyła w Polsce Agencję Artystyczną, która miała na celu nawiązanie relacji kulturowych pomiędzy Ukrainą a Polską. Organizowała zarówno pojedyncze koncerty, jak i całe ich cykle. Ma w swoim dorobku artystycznym wiele autorskich projektów muzycznych. Pracuje z czołowymi artystami z Polski, Ukrainy i Kanady, współpracuje też z Polskim Radiem. Była wielokrotnie zapraszana do udziału w koncertach organizowanych przez Polskie Radio, w programach „Spotkanie z reportażem”, programach Jana Zagozdy “Kawiarenki Słodkiego Radia Retro”, w 2020 roku zaśpiewała na antenie Radia Dla Ciebie program „Anna German jakiej nie znacie” który poprowadził Pan Tadeusz Deszkiewicz. Koncertuje w Polsce, Europie, na Ukrainie oraz w Kanadzie. Jest zapraszana i zasiada jako juror w wielu konkursach i festiwalach. Przez ostanie kilka lat przygotowała wiele ciekawych i entuzjastycznie przyjętych projektów muzycznym takich jak np. „Moja Matko ja wiem”, którego m.in. celem jest pomoc młodym ludziom którzy ucierpieli w wyniku działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Należy dodać, że artystka jako jedyna została wybrana i poproszona przez Andrzeja Płonczyńskiego (wieloletniego akompaniatora Anny German i prawie wszystkich Gwiazd polskiej estrady) do cyklów koncertów poświęconych Annie German, za wyjątkową wrażliwość i kunszt artystyczny.
W 2017 została zaproszona do ścisłego grona Społecznego Komitetu 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – gdzie powierzono jej wyłączną koordynację projektów Moniuszkowskich na Ukrainie. W 2018 roku przygotowała, uczestniczyła i koordynowała tourne artystów z Polski i Ukrainy, finansowany przez Senat RP promujący muzykę Stanisława Moniuszki na najlepszych scenach w Kijowie, Żytomierzu, Winnicy, Tarnopolu i Iwano-Frankiwsku. W tym samym roku przygotowała kolejne projekty, uczestniczyła w przygotowaniu spektakularnej inauguracji roku Stanisława Moniuszki, realizowanej przez Filharmonię Narodową Ukrainy w Kijowie i artystów z Polski i Ukrainy w marcu 2019 r. W roku 2020 dostała stypendium w programie MKiDN „Kultura w sieci” na nagranie filmu – dokumentu „Akompaniator – tajemnice zawodu” o wybitnym polskim akompaniatorze Andrzeju Płonczyńskim, który został zrealizowany i otrzymał wysoką ocenę od odbiorców.

 Aleksander Ładysz – bas-  absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Studiował śpiew pod kierunkiem wybitnego polskiego śpiewaka Michała Szopskiego. W 1981 roku zaczął pracę w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Podczas licznych podróży artystycznych zaśpiewał w niemal wszystkich krajach Europy na tak słynnych scenach jak: Teatr Bolszoj w Moskwie, Staats Oper w Wiedniu, Palais des Congrés, Champs Elysées w Paryżu, Staats Oper Berlin, Semper Oper w Dreźnie i wielu innych. Debiutował w Telewizji Polskiej w cyklu „Młode Talenty”, a także na Festiwalu S. Moniuszki w Kudowie Zdroju oraz„Hrabinie” Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Na prośbę Marii Fołtyn powołał w Kanadzie Oddział Stowarzyszenia Stanisława Moniuszki w Montrealu. W 2000 roku stworzył prywatną instytucję MAŁĄ OPERĘ – dającą szereg koncertów w prestiżowych salach stolicy, a latem w plenerach. Aleksander Ładysz ma w dorobku wiele bardzo ważnych opracowań i inscenizacji. Zorganizował ponad 500 koncertów i imprez artystycznych. W 2003 roku przyjął propozycję współpracy zespołem wojskowym – Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego, jako menedżer i solista. Jest autorem i realizatorem festiwalu Wojsko Dzieciom oraz nowego festiwalu Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Polskich, którego pierwsza edycja odbyła się w październiku 2006 r. Co roku organizuje koncerty z okazji Światowego Dnia Chorego, który przypada 11 lutego. Koncertuje w całej Polsce i za granicą. W 2005 założył z Andrzejem Płoczyńskim zespół POLSKIE TRIO z repertuarem polskim – patriotycznym. W 2006 roku, podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w Krakowie. Aleksander Ładysz został nagrodzony Złotym Liściem Retro za wyjątkowe propagowanie wartości artystycznych i patriotycznych w cyklu koncertów „To Polska właśnie”.

Jest również pomysłodawcą i organizatorem Letnich Muzycznych Ogrodów na Frascati, a w 2007 roku w ArtParkach na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego. W roku 2007 opracował dwa nowe projekty Praskie Czwartki Muzyczne oraz Śpiewnik Dialogu Międzykulturowego. Jest organizatorem i wykonawcą wielu okazjonalnych koncertów dla różnych środowisk i organizacji w Polsce i za granicą z najwybitniejszymi artystami. Ma w repertuarze i wykonuje każdy gatunek muzyki od arii, pieśni, musical po współczesne piosenki, a nawet pop. Bo nie tylko czaruje widza głosem, ale prowadzi, recytuje, nawiązując dialog ze słuchaczami.

Od 2015 roku jest założycielem, fundatorem i prezesem Polsko – Kanadyjskiej Fundacji „Niezależny Fundusz Kultury POLCANART” działającej na rzecz szeroko pojętej promocji kultury w Polsce i na Świecie. Wspiera i promuje młodych artystów w kraju i za granicą. W chwilach wolnych para się dziennikarstwem. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polski i Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy IFJ. Pasją artysty są podróże, nurkowanie i nowe technologie.

Jarosław Domagała – fortepian – absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu prof. Anny Wesołowskiej-Firlej. Posiada stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki.

Prowadzi ożywioną działalność naukową. Jest autorem kilku książek i ok. 50 artykułów, w których przedstawia różnorodne aspekty kultury muzycznej i edukacji artystycznej.

Osiągnął liczne sukcesy pedagogiczne, uczniowie klasy fortepianu J. Domagały uzyskali wiele nagród na konkursach muzycznych ogólnopolskich, międzywojewódzkich i regionalnych. Jest dyrektorem Szkoły Muzycznej I stopnia im. S. Moniuszki w Gąbinie, przyczynił się do znaczących sukcesów dydaktycznych i artystycznych szkoły (90 nagród i wyróżnień) oraz zapewnił odpowiednie warunki pracy szkoły tworząc bazę instrumentalną i lokalową. Jest autorem dwóch eksperymentów pedagogicznych, które szkoła realizuje za zgodą MKiDN. Był pedagogiem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Realizował ponadto zajęcia jako wykładowca na Studiach Podyplomowych Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. W latach 2004-2010 był ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie awansu zawodowego nauczycieli szkolnictwa artystycznego.

W dowód uznania za szczególne osiągnięcia w zakresie upowszechniania kultury otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień, m.in. Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie za szczególny wkład w rozwój edukacji muzycznej w Polsce.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Mediatece na pół godziny przed koncertem, jedna osoba po okazaniu Grodziskiej Karty Mieszkańca może odebrać maksymalnie dwie wejściówki, miejsca są nienumerowane.
MEDIATEKA, GRODZISK MAZOWIECKI, UL. 3 MAJA 57

 

Szczegóły

Date:
21 stycznia 2024
Czas:
16:00 - 17:30
Wydarzenie kategoria:
strona www:
https://www.centrumkultury.eu/mediateka/wydarzenie/koncertowa-mediateka-retro-przeboje/

Organizator

Mediateka
support: estinet.pl