Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Wystawa – Żurawie o poranku

16 czerwca 2012 | 19:00

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2012/Maj/zurawie o poranku1.jpg

Serdecznie zapraszamy 16 czerwca o godz.17.00 do foyer kina gdzie odbędzie się wernisaż wystawy autorstwa żyrardowskich artystów plastyków, Wioletty i Adama Pilorzów. Fotografie są inspirowane, jak przyznają twórcy, światem twórczości Józefa Chełmońskiego, a tytuł wystawy  „Żurawie o poranku” bezpośrednio nawiązuje do ostatniej, niedokończonej pracy malarza.

Głównym tematem prezentowanych dzieł, jak większości obrazów Chełmońskiego, jest przyroda i życie ludzi na mazowieckiej wsi. Mimo że temat ten sam, oko aparatu zwraca uwagę na inne jego aspekty. Te widoki, które w czasach malarza stanowiły codzienność mieszkańców mazowieckiej ziemi, dziś zaskakują. Zdjęcia, które można będzie oglądać na wystawie powstawały na przestrzeni około dwóch lat. Autorzy spędzili wiele dni na jeżdżeniu z aparatem po terenach, z którymi Chełmoński był najsilniej związany – po Mazowszu.
Wystawa oprócz założeń artystycznych, w zamierzeniach twórców ma przekazywać jej odbiorcom zamiłowanie do piękna przyrody i szerzyć postawę ekologiczną, bo ukazanie piękna tych terenów zmusza do refleksji.
Do powstania wystawy przyczynił się również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 Wystawa „Żurawie o poranku” ze względów lokalowych będzie niestety tylko częścią dużej ekspozycji jaka miała miejsce w 2011 roku w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach i w Żyrardowie.  Wystawie będzie towarzyszył publikacja „Ziemia Chełmońskiego – dziedzictwo przyrodnicze Mazowsza” oraz publikacja wydana w 2012 roku przez Stowarzyszenie Animatorów Nauki, Kultury i Sztuki „Dziedzictwo”  – „Kraina ostatniego tura”.

Szczegóły

Date:
16 czerwca 2012
Czas:
19:00
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl