Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Wystawa fotografii Karola Fornalczyka

21 października 2020 | 08:00 - 13 listopada 2020 | 00:00

Zapraszamy do Poczekalni PKP aby obejrzeć wystawę fotografii Karola Fornalczyka. Fotografie przestawiają dzikie ptaki mieszkające na terytorium naszego kraju. Wystawa gości u bas do 16 listopada.
 
Karol Fornalczyk (urodzony w Turku w 1979 roku) ukończył grafikę w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Jest miłośnikiem fotografii przyrodniczej, w szczególności dzikich ptaków wędrujących przez Polskę.
Fotografią zaraził mnie starszy brat jeszcze w latach 90-tych. Jego radziecki aparat Zenit TTL z obiektywem Helios 44m-4 od zawsze był obiektem mojego zainteresowania. Kolejnym elementem tej układanki był mój ojciec, który zaszczepił we mnie miłość do przyrody. Jego intrygujące historię związane z lasem, zwierzętami w nich żyjącymi oraz ich zwyczajami powodowały, że jako mały chłopiec przenosiłem się w inny wymiar. W lesie istnieje coś, co zgłębiam do dzisiaj, a co trudno nazwać. Z biegiem czasu te dwa czynniki spowodowały nieodpartą chęć pooglądania oraz uwieczniania dzikiej przyrody.
Głównie fotografuję gatunki dziko żyjące w naszym kraju. Kiedy aura lub inne warunki nie pozwalają, wykonuję zdjęcia związane z wsią, dolinami rzek oraz zwierzętami tam żyjącymi.
Fotografia przyrodnicza, a zwłaszcza dziko żyjących ptaków, jest jedną z najbardziej wymagających i czasochłonnych specjalizacji w tej dziedzinie. Wymaga od autora wielkiego poświęcenia oraz olbrzymich zasobów czasu, energii i cierpliwości. Nie można zostawić przypadkowi wyboru miejsc stosowanych do robienia zdjęć, a także sprzętu i dodatkowego wyposażenia warsztatu. Trzeba liczyć się też z leżeniem w błocie, nieprzyjemnym zapachem, ukąszeniami owadów, deszczem, upałem, nocą i mrozem, które stają się codziennością. Pomysłowość, instynkt, znajomość gatunków i umiejętność przetrwania niedogodności terenowych to najważniejsze czynniki wpływające na jakość powstających zdjęć. Wystawa, którą oglądają Państwo w Poczekalni jest efektem wielogodzinnego koczowania w szałasie, błocie czy pod siatką maskującą w oczekiwaniu na tą właściwą chwilę.
Zachęcam wszystkich miłośników przyrody do spędzenia kilku chwil wśród moich fotografii, które odsłaniają rąbek wielkiej tajemnicy mało znanego ptasiego świata. Więcej fotografii oraz filmików znajdą Państwo na mojej stronie internetowej www.karolfornalczyk.wixsite.com
 
 

Szczegóły

Początek
21 października 2020 | 08:00
Koniec:
13 listopada 2020 | 00:00
Wydarzenie kategoria:
strona www:
https://www.centrumkultury.eu/poczekalnia-pkp/wydarzenie/wystawa-fotografii-karola-fornalczyka/

Organizator

Poczekalnia PKP
support: estinet.pl