Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Wyjątkowy koncert – “Andrzej Płonczyński in memoriam”

6 maja 2022 | 10:00 - 13:30

Serdecznie zapraszamy 6 maja o g. 10.00 lub 12.00 na wyjątkowy koncert “Andrzej Płonczyński in memoriam”

Koncert poświęcony wybitnemu artyście, który zmarł 27 października 2021 roku. Andrzej Płonczyński – pianista, kompozytor, aranżer, pedagog – legenda polskiego akompaniamentu. Najściślejsza czołówka polskich pianistów i akompaniatorów, autorytet zawodowy, dziś już można powiedzieć – Artysta i legenda, który towarzyszył przez ponad 65 lat przy fortepianie naszym najwybitniejszym śpiewakom, piosenkarzom i aktorom.

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu prof. Pawła Lewieckiego. Karierę rozpoczął jako wirtuoz-pianista, ale wielki talent muzyczny i interpretatorski sprawił, że poświęcił się pracy z największymi śpiewakami, wokalistami, aktorami i piosenkarzami, takimi jak: Bernard Ładysz, Anna German, Irena Santor, Jerzy Połomski, Wiesław Michnikowski, Halina Kunicka, Mieczysław Fogg. Akompaniował niemal wszystkim gwiazdom polskiej estrady.
Był niejako współtwórcą  sukcesów Anny German, jako pianista i doradca repertuarowy, podczas jej pamiętnych tournée po Związku Radzieckim, które „unieśmiertelniły” artystkę w Rosji i uczyniły z niej wręcz ikonę rosyjskiej popkultury. Andrzej Płonczyński towarzyszył Annie German także podczas głośnych koncertów w paryskiej Olimpii, kiedy, decydując się za jego radą na repertuar pieśni neapolitańskich, artystka odniosła oszałamiający sukces.

Ten wspaniały muzyk, także kompozytor i aranżer, był przez wiele lat animatorem i akompaniatorem historycznego już dziś „Podwieczorku przy Mikrofonie”, współpracował z Filharmonią Narodową, Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego, Polskim Radio, Telewizją Polską. Odbył wiele podróży artystycznych od jeziora Bajkał w Rosji poprzez całą Europę, Azję – po Bulwar Zachodzącego Słońca w Kalifornii. Nagrał wiele płyt; wśród których należy wymienić nagraną z Bernardem Ładyszem „A TO POLSKA WŁAŚNIE“ wydaną przez Polskie Radio, której nakład osiągnął rekord sprzedaży i uzyskał poczwórną platynę, czego później nikt w Polsce nie osiągnął. Był znakomitym pedagogiem – uczył największe gwiazdy interpretacji, muzykalności i pracy nad tekstem.

W programie: Znane i lubiane arie, pieśni i piosenki oraz fragmenty filmowe.

W koncercie udział wezmą:

Natalia Kovalenko – sopran

Anita Szwacińska – sopran

Bartosz Szwaciński – tenor

Aleksander Ładysz – bas

Ryszard Morka – bas

Jarosław Domagała – fortepian

Gość specjalny koncertu małżonka Andrzeja Płonczyńskiego – Pani Kira Andrea Płonczyńska

 

Bezpłatne wejściówki do odbioru od poniedziałku 25 kwietnia w kasach kina, jedna osoba posiadająca Kartę Mieszkańca Grodziska Mazowieckiego może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.

 

 

 

 

Szczegóły

Date:
6 maja 2022
Czas:
10:00 - 13:30
:
,

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl