Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Wiosenne granie – Orkiestra Gedeon Richter Polska & Młodzieżowa Orkiestra Dęta

13 marca 2023 | 19:00 - 20:30

Zapraszamy w poniedziałek 13 marca o godz.19.00 na koncert Orkiestry Dętej Gedeon Richter Polska pod batutą Jerzego Wysockiego i Młodzieżowej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego pod batutą Tomasza Kirszlinga.

 

Orkiestra Gedeon Richter

 

Orkiestra została założona w 1974 roku jako Zakładowa Orkiestra Dęta Grodziskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa, od tego czasu, stanowi nieodłączny element życia kulturalnego miasta i gminy Grodzisk Mazowiecki. Pierwszym dyrygentem Orkiestry był Leon Olszewski. Po nim batutę przejął Zdzisław Morawiecki. W latach 1992 – 2013 roku zespół prowadził Wacław Karoń, potem Hubert Brzoza. W roku 2008 do Orkiestry dołączyła Hanna Chmielewska – artystka Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, oraz Operetki Warszawskiej, co przyczyniło się do urozmaicenia repertuaru Orkiestry.

Od stycznia 2014 r. dyrygentem Orkiestry został Jerzy Wysocki –puzonista i pianista- absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej, członek Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji,  oraz wielu formacji muzycznych, tym muzyki rozrywkowej, jazzowej oraz muzyki kameralnej. Wiele lat pracował też jako muzyk na amerykańskich i japońskich statkach pasażerskich. W Orkiestrze grają zarówno muzycy zawodowi, jak również muzycy którzy są związani z Orkiestrą od samego początku działalności.

Aktualnie Orkiestra składa się z 30 muzyków w tym 2 perkusistów, gitarzysta, gitarzysta basowy, solistka, pozostali muzycy grają na instrumentach dętych.

Repertuar orkiestry jest bardzo zróżnicowany w tym muzyka filmowa, przeboje muzyki pop,  utwory ze świata operetki, oraz muzyki tanecznej.

Za całokształt pracy oraz swój wkład w życie kulturalne regionu, Orkiestra  Grodziskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa została nagrodzona w roku 1999 “Złotą Bogorią” nadawaną przez Kapitułę przy Urzędzie Miasta Grodzisk Mazowiecki. W 2004 roku członkowie Orkiestry zostali uhonorowani złotymi i srebrnymi odznaczeniami Państwowego Związku Chórów i Orkiestr. W czerwcu 2015 roku Orkiestra zdobyła II miejsce na  IX Mazowieckim Festiwalu  Orkiestr Dętych w Ursusie.

Z dniem 12 listopada 2009 r. Grodziskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa Sp. z o.o. zmieniły właściciela i nazwę firmy na GEDEON RICHTER POLSKA Sp. z o.o. W związku z powyższym Orkiestra używa nazwy ORKIESTRA GEDEON RICHTER. 16 września 2019 roku Orkiestra świętowała jubileusz 45 –lecia działalności.

 

Orkiestra najczęściej koncertuje w centrach kultury na terenie województwa mazowieckiego, między innymi w Grodzisku Mazowieckim, Milanówku, Sochaczewie, Żyrardowie, Warszawie, uświetnia uroczystości państwowe i kościelne, gra dla pensjonariuszy w domach opieki społecznej, w szkołach oraz na terenie macierzystego zakładu- firmie Gedeon Richter Polska. Koncerty Orkiestry cieszą się dużą popularnością w Krynicy Zdrój każdego roku w miesiącu czerwcu.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Grodzisku Mazowieckim została założona w 2007 roku przez Ryszarda Klechę – tamburmajora Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, który pełnił funkcję kapelmistrza do 2018 r. Taką możliwość otrzymał dzięki Panu Burmistrzowi – Grzegorzowi Benedykcińskiemu oraz Dyrekcji Centrum Kultury. Od kwietnia 2018 r. kapelmistrzem Orkiestry jest Tomasz Kirszling- trębacz i pedagog. W repertuarze orkiestry znajdują się utwory rozrywkowe, klasyczne, liturgiczne oraz wiele znanych szlagierów. Zespól znany jest nie tylko w gminie Grodzisk Mazowieckim, ale również w całym województwie mazowieckim. Swoje umiejętności systematycznie prezentuje w kraju, jak i poza jego granicami, między innymi we Francji czy Litwie. W marcu 2018 roku nastąpiła całkowita rekonstrukcja zespołu. W związku z rozwojem orkiestry cały czas prowadzony jest nabór chętnych do nauki gry na instrumentach dętych oraz perkusyjnych. Na czas nauki zapewniane są instrumenty, a zajęcia prowadzone są przez doświadczonych muzyków. Próby orkiestry odbywają się w poniedziałki i środy w godzinach 18.00 – 20.00. Zajęcia indywidualne – w ustalonych godzinach w poniedziałki, wtorki i środy.

Bilety w cenie 15 zł do kupienia w kasach kina lub tu https://gok.bilety24.pl/

 

Szczegóły

Date:
13 marca 2023
Czas:
19:00 - 20:30
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl