Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Wernisaż wystawy grafiki: Joanna Leszczyńska tworzę

4 grudnia 2023 | 18:00 - 19:30

Twórczość jedyna w swoim rodzaju. Czy w tej wysoce zorganizowanej plątaninie kresek, parametrów i współrzędnych jest zagubienie, czy poszukiwanie? Wykrój krawiecki / rola społeczna to forma, do której mamy się dostosować, czy wybrać tę najbardziej pasującą do nas? A ty, o czym myślisz przez pierwsze dwa dni w nowych butach? A planety?

Joanna Leszczyńska sama tak mówi o swojej twórczości:
“Sztuka uczy mnie patrzenia, przyglądania się drobiazgom, odkrywania piękna i brzydoty świata. To przestrzeń wypełniona zachwytem i przerażeniem, radością i rozpaczą, brutalnością i łagodnością, poszukiwaniem i spełnieniem, pewnością i zwątpieniem. Sztuka jest moim projektorem planów i obrazów, równaniem matematycznym, którego nigdy nie będę w stanie rozwiązać.
W swoich pracach graficznych dotykam pytań natury egzystencjalnej. Czym jesteśmy w skali kosmosu, w tej ogromnej przestrzeni, w której wszystko znajduje się w nieustannym ruchu? Czy życie jest tylko cudownym perpetuum mobile, które raz wprawione w ruch nie jest zdolne do tego, by się zatrzymać? czy jesteśmy jako odrębne byty? Czym jesteśmy jako gatunek? Czym jest nasza świadomość? W jaki sposób się kształtuje? Jakie czynniki są decydujące? Do jakiego stopnia mamy wpływ na nasze życie?
Inspiruje mnie obserwacja świata, architektura, literatura popularnonaukowa, literatura piękna oraz zdumienie niesamowitą zdolnością człowieka do budowania i niszczenia.
Cechą charakterystyczną techniki, którą się posługuję jest nieustanne eksperymentowanie, kreacja odbywa się nie tylko na etapie początkowym, a więc przy wyborze tematu, ale także przy powstawaniu rysunków, szablonu i przy tworzeniu odbitek. W technice w jakiej tworzę nie ma miejsca na pomyłki, ich koszt często wiąże się z rozpoczęciem całej pracy od początku. Jedynymi drogowskazami może być tu doświadczenie, znajomość materii, z którą się zmagam i kilka zasad, których należy przestrzegać przeciskając farbę przez drobniutkie sito utkane z niewidzialnych nitek. Reszta należy do intuicji, tej zadziwiającej wewnętrznej chwili pewności, dzięki której widzę drogę, którą powinnam podążać”.

Joanna Leszczyńska jest absolwentką ASP w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Pracowni Druku na Tkaninie, 2008 oraz ASP w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem rektorskim na Wydziale Grafiki w Pracowni Grafiki Wydawniczej). W 2016 roku na tej samej uczelni uzyskała doktorat na Wydziale Grafiki.
Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, jest laureatką licznych nagród: na Międzynarodowym Triennale Grafikik w Krakowie, Międzynarodowym Triennale Sztuk Graficznych w Warszawie, Grand Prix Roku 2010 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy w konkursie Grafika Warszawska i in.

Prace prezentowane w Mediatece pochodzą z różnych cykli grafik (“Sen krawca”, “Human”, “Planety”) stworzonych w latach 2008-2020 w technice serigrafii. Większość z nich wykonana jest przy użyciu unikatowego druku farbą redukcyjną. Technika ta polega na chemicznym usuwaniu barwnika pokrywającego włókna tkaniny. Cechą charakterystyczną wszystkich prac jest sposób budowania obrazu powstałego za pomocą wielokrotnie nakładanych na siebie fragmentów odbitek z matrycy sitodrukowej. W praktyce oznacza to, że żadna grafika nie powstała jako oddzielny rysunek, naświetlony, a następnie powielony za pomocą sitodruku, ale została zbudowana bezpośrednio na tkaninie, co sprawia, że każda z nich jest niepowtarzalna i jako taka nie istnieje na matrycy.

Zapraszamy na wernisaż 4 grudnia 2023 o godzinie 18:00. Wystawę będzie można oglądać do 3 stycznia 2024.

Szczegóły

Date:
4 grudnia 2023
Czas:
18:00 - 19:30
Wydarzenie kategoria:
strona www:
https://www.centrumkultury.eu/mediateka/wydarzenie/wernisaz-wystawy-grafiki-joanna-leszczynska-tworze/

Organizator

Mediateka
support: estinet.pl