Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Warszawskie szlagiery czyli koncert Ferajny Jastrzębskiego

4 października 2021 | 19:00 - 20:30

Serdecznie zapraszamy w poniedziałek 4 października o g. 19.00 do sali widowiskowej na spotkanie z Warszawskimi szlagierami w wyjątkowym wykonaniu. 

Ferajna Jastrzębskiego to stylowe uliczne granie i śpiew. Repertuar stanowią popularne przed laty, ale także i dzisiaj, szlagiery warszawskich placów, podwórek i ulic. Opowiadają one o miłości i zdradach wśród wyższych i niższych sfer, a wszystko to w rytmie foxtrotów, polek, tang i walczyków.

Liderem jest Sebastian Jastrzębski gitarzysta i aranżer odpowiedzialny za dobór utworów, stylowe i harmoniczne brzmienie oraz wykonanie. Ojciec Sebastiana – Jerzy Jastrzębski był najbardziej znanym warszawskim akordeonistą od lat 70 ubiegłego wieku do końca swoich dni. Współpracował z liderem Kapeli Czerniakowskiej Sylwestrem Kozerą, Hanką Bielicką, Bohdanem Łazuką, Stanisławem Wielankiem. Jednak przede wszystkim, przez ostatnie kilkadziesiąt lat, występował w ostatnim, oryginalnym składzie Orkiestry z Chmielnej z lat 70-ych, z którą podczas tourne po USA, zaskarbił sobie sympatię tysiący słuchaczy wśród mieszkającej tam Polonii.

Znały Go warszawskie bazary, podwórka, restauracje i ulice w każdej dzielnicy.

W Spatifie, Adrii i Stolicy grał z przedwojennymi muzykami rewiowymi, od których nauczył się kunsztu muzyka rozrywkowego. Stał się wybitnym instrumentalistą i wirtuozem w interpretacji szlagierów jazzowych, tang i popularnych piosenek ulicy. Był postacią rozpoznawalną. Ostatnie trzy lata życia grał w Warszawskim Combo Tanecznym Jana Młynarskiego. Zagrał też kilka koncertów w formacji „Kwartet Jerzego Jastrzębskiego”. Był to efekt współpracy z Marcinem Maseckim, Janem Młynarskim i Piotrem Domagalskim.

Tradycje rodzinne, w Warszawskim Combo Tanecznym, kontynuuje, grając na gitarze akustycznej, syn Sebastian.

Pan Jurek, poświęcał mnóstwo czasu na nauczenie synów właściwego słuchania mistrzów kompozycji i tekstów, którzy tworzyli piosenki w pierwszej połowie XX wieku. Stąd też, wzięła się ogromna miłość do muzyki, napisanej przez kompozytorów polskich żydowskiego pochodzenia jak: Henryk Wars, Artur Gold, Jerzy Petersburski czy Zygmunt Białostocki oraz autorów słów jak: Julian Tuwim, Marian Hemar, Andrzej Włast, Jerzy Jurandot, Ludwik Starski, Emanuel Szlechter i Władysław Szlengel. Wyżej wymienieni, kompozytorzy i poeci, kulturalnie i uczuciowo uważali się za Polaków. Odmienność krwi sprawiła, że ich temperament był bardziej żywiołowy niż polski.

Tu cytat z jednej z wykonywanych przez Ferajnę Jastrzębskiego piosenek: „Dziś będziemy na ludowym fiv`e`o~clocku …… balowy strój i z cholewami buty” czy kolejnej „Wódka Griszka, to jest towarzyszka, …. weź harmoszkę, w oknie sobie siądź, patrz się w gwiazdy i wesoły bądź” lub kolejnej „A mnie jest szkoda lata ……… to tak jak gdyby ktoś najbliższy nagle odszedł i zabrał radość, uśmiech a zostawił łzy”.

Sebastian przygotowywał się od kilku lat do powołania zespołu, który potrafiłby oddać podobny klimat warszawskiego bazaru, podwórka i ulicy, kiedy odwiedzała je  Orkiestra z Chmielnej. Wreszcie nadszedł ten moment i Ferajna Jastrzębskiego zagra swój pierwszy koncert w Grodzisku Mazowieckim, mieście doskonale Sebastianowi znanym, ze współpracy z organizatorem i animatorem różnych wydarzeń artystycznych i kulturalnych Krzysztofem Urtate. Teraz obaj pracują przy projekcie – Ferajna Jastrzębskiego.

Sebastian jako kierownik muzyczny a Krzysztof Urtate jako menedżer zespołu.

Aktualny skład Ferajny Jastrzębskiego to:

Barbara Bazanowa – mandolina

Weronika Mońka-Chwała – skrzypce

Maciej Klociński – wokal

Ludwik Skrzypek – akordeon

Adam Przybyłek – klarnet

Wojciech Ruciński – kontrabas

Sebastian Jastrzębski – gitara akustyczna i mandolina

Gościnnie Ula Blaszyńska – wokal

Ferajna Jastrzębskiego to grupa muzyków uwielbiająca grać dla retro roztańczonej publiczności, która lubi wystukiwać rytm własnymi nogami. Zestaw instrumentów gwarantuje akustyczne i bardzo eleganckie brzmienie podczas każdego występu.

Historię muzyki, z okresu międzywojennych warszawskich kabaretów, podwórek, restauracji i ulic przybliży publiczności, muzyczny entuzjasta i piosenkarz Maciej Klociński. Maciek, ma głębokie przekonanie, że Polacy nie są narodem głuchym, są wrażliwie wyczuleni na piękno muzyki.  Jego olbrzymią wiedzę, nienaganną elegancję i rzadko spotykane maniery chcemy w zespole Ferajna Jastrzębskiego zaprezentować, a Maćka uczynić przewodnikiem, który opowie dlaczego warto nas słuchać i przychodzić na każdy koncert Ferajny Jastrzębskiego.

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 27.09 w kasach kina

Szczegóły

Date:
4 października 2021
Czas:
19:00 - 20:30
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl