Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Tydzień Wielokulturowy – Sztetl Grodzisk – koncert Symchy Kellera

23 czerwca 2022 | 17:00 - 19:30

W ramach Tygodnia Wielokulturowego zapraszamy na ul. Harcerską, która na kilka dni zmieni się w Sztetl Grodzisk

23.06.2022

godz.17.00 – wieczór wspomnień o grodziskich Żydach, poznamy m.in historię rodziny Szapiro

godz.18.00 – koncert Symchy Kellera z zespołem

Symcha Keller i Przyjaciele

Symcha Krzysztof Keller (ur. 6 czerwca 1963 w Łodzi) – rabin, kantor i działacz społeczności żydowskiej. Były Przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz były przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

Współpracuje jako wykładowca historii Żydów w Polsce z wieloma instytucjami min.: Instytut Shem Olam, oraz Światową Organizacją Chasydów z Aleksandrowa.

Ostatni kontynuator muzycznej, mistycznej tradycji Chasydów w Polsce. Naukę prowadzenia modlitw pobierał początkowo u głównego kantora łódzkiej synagogi Izaaka Froimowskiego. W latach 1989 – 93 wielokrotnie przebywał w Izraelu i USA, gdzie się uczył między innymi u Rabiego Shlomo Carlebacha. Po jego śmierci w 1994 roku powrócił do Polski i nagrał płytę “Szabes”, a następnie “Pieśń nad pieśniami”. Zaangażował się również w odbudowę życia żydowskiego w Polsce. Przez wiele lat pełnił funkcję kantora Związku Gmin Żydowskich. Prowadził modlitwy podczas wielu uroczystości światowej rangi min. wizyt Papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI, prezydenta USA Bila Clintona czy Vaclava Havla, oraz uroczystości rocznicowych np. 60 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz – Birkenau.

Symcha Keller w prowadzeniu modlitw opiera się na tradycyjnej, mistycznej oprawie muzycznej. Duży nacisk kładzie na muzykę chasydzką, anonimowych kompozytorów z małych miasteczek, które były centrami chasydyzmu w XVIII i XIX wieku.

Cały czas koncertuje przekazując “szerokiemu światu” muzykę chasydzką, która jest inna od popularnej – “klezmerskiej”. W 2017 nagrywa dwupłytowy album „Bramy” który dedykuje pamięci swego pierwszego mistrza Icchaka Frojmowskiego. W 2019 wydaje kolejną płytę z chasydzkimi mistycznymi pieśniami pt. „Chojze – Widzący z Lublina”. Album ten dedykowany jest zmarłemu w 1815 roku jednemu z największych mistyków chasydzkich w Polsce. W grudniu 2021 wydany został kolejny album „Chasydzka droga, z Lublina do kocka” Zawierają one oryginalnie zaaranżowane pieśni chasydów z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Jest to kolekcja trzech płyt skupionych w szczególności na chasydzkim mistycyzmie z terenów Europy wschodniej.

Czwarta płyta „Mayn Shtetl Kock” wydana została w marcu 2022. Jest to specjalna płyta przenosząca się w czasie do wspaniałego Cadyka z Kocka, znanego na całym świecie jako Kocker Rebe. Jest to atmosfera prawdziwego dworku Cadyka, atmosfera ta jest unikalna i nie była dostępna dla wszystkich zainteresowanych, do chwili obecnej. Płyta zawiera nie tylko muzykę, ale również cytaty z nauk wielkiego Rebe w języku hebrajskim i polskim.

Płyta jest dostępna wraz z książką na temat wielokulturowego fenomenu miasta Kock, która jest wydana przez szanownego ks. prał. Bogdana Krawczyka i parafię w Kocku.

Symcha Keller obecnie cały czas intensywnie koncertuje, rozpoczął też pracę nad kolejną już płytą, jak sam stwierdził ” nie ma wiele czasu, a ogrom materiału, który trzeba ocalić jest jak ocean pieśni”.

Ale, twórczość Symchy Kellera to nie tylko muzyka z kręgu kulturowego Żydów. Był współzałożycielem bardzo popularnej w latach 80-tych grupy Katharsis. Współpracował również z wieloma innymi zespołami. Zresztą, echa muzyki reggae, rocka, czy innych krajów, można usłyszeć również w jego ostatnich płytach, poświęconych muzyce chasydzkiej.

Wstęp wolny!

Szczegóły

Date:
23 czerwca 2022
Czas:
17:00 - 19:30
:
,

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl