Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Tydzień Wielokulturowy – Sztetl Grodzisk – kolacja szabatowa

24 czerwca 2022 | 17:00 - 21:00

24 czerwca w piątek zapraszamy Was do Sztetl Grodzisk czyli na ulicę Harcerską

w ramach Tygodnia Wielokulturowego w piątek o godz. 17.00 będziemy uczestniczyć w kolacji szabatowej, którą zakończymy koncertem

Kinder Yorn – opowieści z żydowskiego miasteczka” – koncert w wykonaniu zespołu „Sentido” w składzie:  Kaja Mianowana – wokal, Arad Emamgholi – daf, tombak, wokal, Sebastian Wypych – kontrabas, Piotr Kopietz – akordeon, narracja aranżacje, kierownictwo artystyczne.

Szeroko pojęta żydowska tradycja muzyczna inspirowała i wciąż inspiruje twórców oraz wykonawców wywodzących się z różnych stylów muzycznych. Jej bogactwo, różnorodność i niezaprzeczalny urok zjednują sobie rzesze słuchaczy na całym świecie. 

Dokonując gruntownej selekcji muzyki żydowskiej, zespół „Sentido” stworzył repertuar, w którym gra oraz śpiewa się emocje niezwykłe i zbyt silne, by je słowami zwykłymi wyrazić. W repertuarze znajdują się utwory twórców pochodzenia żydowskiego należących do różnych nurtów stylistycznych, a także utwory inspirowane kulturą żydowską. Utwory śpiewane są w języku polskim oraz w jidysz. Autorami tekstów polskich są m.in.: Jacek Cygan, Agnieszka Osiecka i Roman Kołakowski. Całość w autorskim opracowaniu muzycznym Piotra Kopietza oraz zwieńczona ciekawą narracją.

W programie m.in.:  Mordehaj Gebirtig – Kinder Yorn; Abraham Ellstein – Oj mame; Alexander Olshanetsky – Miasteczko Bełz; Alexander Olshanetsky – Friling; Sholom Secunda – Bei mir bistu shein; Zygmunt Konieczny – Oczy tej małej; Zygmunt Konieczny – Chwalmy Pana. 

Kaja Mianowana –  niezależna wokalistka i aktorka scen musicalowych. Ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, specjalność: muzyka dawna. Studiowała również w Universität für Musik und dar­stel­lende Kunst Graz (Austria). Prowadzi aktywną działalność artystyczną, śpiewając muzykę dawną, musical, etniczne pieśni sefardyjskie oraz muzykę filmową. Grała w musicalach: „Upiór w Operze”, „Miss Saigon”, „Les Misérables”, „Koty”, „Love Story”, „Notre Dame de Paris”, „Piloci” i „Lamaila”. Do większości ról wybierana była przez ich kompozytorów, w tym: Andrew Lloyda Webbera, Riccardo Cocciante czy Macieja Pawłowskiego. Jest zdobywczynią nagrody głównej na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Anny German (Moskwa 2015r.) Współpracuje z kompozytorami muzyki filmowej: z Mikołajem Stroińskim i Bartoszem Chajdeckim. Jest wokalistką zespołu MellluSya oraz zespołu „Sentido”. W Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, uczy emisji głosu na kierunku Musical. Gra na kilku instrumentach. Włada językiem angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Sebastian Wypych – kontrabasista, solista, kameralista, pedagog, kompozytor, organizator i animator sztuki, doktor sztuk muzycznych, pomysłodawca wielu projektów artystycznych. Jest założycielem i właścicielem  BEST ART CONCEPT. Laureat wielu prestiżowych nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i zagranicą. Ukończył w 1996 z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną im. Karola  Szymanowskiego w Warszawie w klasie kontrabasu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, klasy kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego. Pobierał nauki u Lee Mesh’a, kontrabasisty w Metropolitan Opera (USA).

Prowadzi intensywną działalność koncertową (solista i kameralista) oraz organizacyjną i producencką. W latach 2012-2017r. związany był z Warszawską Operą Kameralną jako Kierownik Artystyczny Pionu Opera/Off. Był pomysłodawca i dyrektorem artystyczny festiwali: Piękny Brzeg Sztuki, Wisłostrada Sztuki oraz Diaspora World Jewish Culture Festival. Założył eksperymentalne projekty TRASH ORCHESTRA, ethn/o/pera oraz L’Orchestre du Joli Bord – z gościnnym udziałem Maestro Jerzego Maksymiuka.

W 2017 r. nagrał, wyprodukował i wydał prestiżową oficyną Requiem Records oraz swój autorski, solowy album „DIRECTIONS” z pogranicza klasyki, otwartej improwizacji, minimal music i etno. W 2021 r. wydał płytę „POLSKA ENTER” będąca zbiorem nagranych przez niego ludowych pieśni a’capella rożnych regionów polski. W 2021 r. nagrał album TANGA ŚWIATA z udziałem własnego zespołu GANG TANGO i gościnnym udziałem światowej sławy skrzypka, Robiego Lakatosa – jako solisty.

Na gruncie muzyki eksperymentuje, łącząc muzykę klasyczną z elektroniczną oraz wieloma stylami sztuki muzycznej. Dokonał licznych nagrań dla wytwórni, w tym: Polskie Nagrania, DUX, Swiss Romande, Art Zone, Pomaton, RMF Classic, Alchemik, Polskie Radio i TVP. Od 2018 roku naucza w klasie kontrabasu Akademii Muzycznej w Łodzi

Arad Emamgholi – perkusista. Urodził się w 1983 roku w Sanandadż w irańskim Kurdystanie. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na daf (tradycyjny irański bęben obręczowy) w świątyni sufickiej. W 2002 roku ukończył studia z zakresu kinematografii na Uniwersytecie w Teheranie. Od 1992 roku prowadzi intensywną działalność koncertową występując na prestiżowych festiwalach muzycznych i w uznanych salach koncertowych całego świata. Prowadzi również regularnie kursy mistrzowskie gry na daf. 

Występował z wieloma uznanymi artystami i zespołami w Iranie i poza jego granicami. W 2005 roku został wydany w Iranie jego debiutancki album „Shur-e Daf”. Od tamtej pory uczestniczył w szeregu nagrań płytowych znakomitych kompozytorów, wokalistów i instrumentalistów.

Od 2016 roku mieszka na stałe w Warszawie. W 2019 roku założył irańsko-polskie trio perkusyjne o nazwie „Shapol”, które rok później wydało swój pierwszy album.

Piotr Kopietz – multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu. Umiejętności wykonawcze doskonalił również na Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (Austria) w klasie prof. Janne Rättyä. Należy do grona kilku muzyków w Polsce grających na narodowym instrumencie argentyńskim – bandoneonie oraz jest jednym z niewielu koncertujących na rzadkim instrumencie francuskim – akordinie.

Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Koncertuje solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce i poza jej granicami (m.in.: Austria, Czechy, Litwa, Niemcy, Rosja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy). Prezentował muzykę klasyczną, rozrywkową, improwizowaną i world music na szeregu uznanych festiwalach oraz  scenach koncertowych (w tym: polskich filharmonii, teatrów i ośrodków kultury, Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego, Muzyczne Studio Polskiego Radia im. A. Osieckiej, Zamek Królewski w Warszawie, Sinfonia Varsovia). Nagrywa muzykę klasyczną i rozrywkową dla radia, telewizji, teatru i filmu. Jako solista-akordeonista współpracował m.in. ze zdobywcą Oskara, Janem A.P. Kaczmarkiem, nagrywając muzykę kompozytora. Przez 5 sezonów artystycznych wykonywał muzykę na żywo w spektaklu „Tango Piazzolla” w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. W 2020 r. koncertował ze światowej sławy skrzypkiem – Roby Lakatos, nagrywając m.in. płytę pt. „World Tangos”. 

Szczegóły

Date:
24 czerwca 2022
Czas:
17:00 - 21:00
:
,

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl