Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

#Szukamy zaginionego miliona

3 czerwca 2023 | 10:00 - 18:00

W sobotę, 3 czerwca serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenie w ramach Festiwalu integracyjnego TAK JAK TY “#Szukamy zaginionego miliona”.

Celem tego wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zagrożenia jakim jest cukrzyca.

Dane statystyczne mówią, że w Polsce na cukrzycę choruje 2.5mln osób, jednak szacuje się, że są to nawet 4 miliony. 3 miliony są zdiagnozowane, jeden gdzieś zaginął. Fundacja Najsłodsi Michała Figurskiego szuka tego miliona, a Grodzisk Mazowiecki postanowił pomóc w tych poszukiwaniach i zaprosić mieszkańców do bezpłatnego zbadania poziomu cukru. Wykwalifikowany personel medyczny będzie czekał na chętnych w namiocie Fundacji Najsłodsi, przy Mediatece, na skwerze od strony ul. Barniaka w godz.10.00-18.00.
Wczesna diagnoza oraz edukacja stanowi podstawę do zmniejszenia ryzyka komplikacji wynikających z cukrzycy, dlatego na miejscu obecni będą edukatorzy diabetyczni.

O godzinie 11.30 w Parku Skarbków odbędą się warsztaty taneczne DiabeDance, które poprowadzi ambasadorka Fundacji Mandaryna. DiabeDance to taniec, który jest przypomnieniem, że aktywność fizyczna to jedna z przyjemniejszych form przeciwdziałania cukrzycy u osób zdrowych i skuteczna pomoc w kontrolowaniu cukrzycy u osób chorych.

O godzinie 15.00 w Mediatece odbędzie się spotkanie z Michałem Figurskim, który podzieli się swoją drogą przez cukrzycę oraz doświadczeniem. Dwadzieścia pięć lat niewłaściwego leczenia cukrzycy doprowadziło go do stanu grożącego amputacją kończyn, ślepotą, oraz spowodowało, że stał się regularnym pacjentem kliniki nefrologicznej odbywając kilka razy w tygodniu wielogodzinne sesje hemodializy. Krytyczny poziom zaniedbania osiągnął w roku 2015, kiedy doznał wylewu krwotocznego, w wyniku którego stał się osobą z niepełnosprawnością, tracąc częściowo władzę w lewej ręce, nodze i części twarzy, co powodowało problemy z mową i przyjmowaniem pokarmów. Pomimo tych konsekwencji oraz przebytej śmierci klinicznej, dziś dzięki regularnej rehabilitacji udaje mu się powrócić do pełnej samodzielności oraz kontynuować karierę zawodową w branży radiowo-telewizyjnej. Przeszedł udany przeszczep nerki i trzustki, by tym samym zażegnać dializy oraz odstawić insulinoterapię.

 

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu integracyjnego Tak jak Ty. Pomysł organizacji Festiwalu zrodził się z potrzeby integracji osób z szeroko pojętą niepełnosprawnością z lokalną społecznością. Pragniemy, aby zapracowani i zabiegani ludzie, którzy w swojej codzienności nie stykają się z osobami z niepełnosprawnością zatrzymali się na chwilę i wspólnie z nimi spędzili czas, poznali się. Głównym założeniem Festiwalu jest integracja lokalnej społeczności niezależnie od wieku, płci czy ograniczeń zdrowotnych, otwarcie drogi dla osób z niepełnosprawnościami do udziału w ogólnodostępnych imprezach kulturalnych poprzez zintegrowanie i wspólną zabawę, wyczulenie mieszkańców na potrzeby innych, wzrost poczucia sprawczości w budowaniu lokalnej kultury (poprzez udział w planowaniu i przygotowywaniu Festiwalu), integracja mieszkańców.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

 

Szczegóły

Date:
3 czerwca 2023
Czas:
10:00 - 18:00
Wydarzenie kategoria:
strona www:
https://www.centrumkultury.eu/mediateka/wydarzenie/szukamy-zaginionego-miliona/

Organizator

Mediateka
support: estinet.pl