Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Szukamy dawców

14 stycznia 2012 | 01:00 - 15 stycznia 2012 | 00:59

Szanowni Państwo w 14.01.2012 w godzinach 10.00-15.00 w Centrum Kultury w małej sali na Ip. Fundacja Przeciwko Leukemii, NZOZ Medigen oraz Stowarzyszenie LandKlinika organizują akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego . Wspólna akcja dedykowana jest 2 letniej Mai , która w klinice hematologii dziecięcej we Wrocławiu oczekuje swojego dawcy.
   Ażeby zarejestrować się jako potencjalny dawca należy stawić się w najbliższą sobotę w naszym Centrum Kultury z dowodem osobistym. Od potencjalnego dawcy zostanie pobrane 9 ml krwi a dane antygenowe trafią do polskiego rejestru potencjalnych dawców. Więcej informacji można uzyskać na stronie Fundacji Przeciwko Leukemii www.leukemia.pl

Szczegółowa Informacja na temat oddawania szpiku i rejestracji

Aby przeszczep był możliwy, musi występować zgodność antygenów transplantacyjnych HLA (human leukocyte antigens – antygenów zgodności tkankowej) pomiędzy dawcą a biorcą. Antygeny HLA poszczególnych ludzi różnią się między sobą prawie tak samo jak linie papilarne. Jednak niektóre kombinacje powtarzają się. Dzięki temu jest możliwe znalezienie odpowiedniego dawcy dla chorego.
Standardy światowe przewidują, że natychmiast po rozpoznaniu białaczki, w której są wskazania do przeszczepu, chory ma pobieraną krew do badań określających jego antygeny HLA. O tym, czy posiada on dawcę rodzinnego wiadomo po dwóch dniach.
Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy wśród rodzeństwa wynosi 25%. Jeśli takiego dawcy nie ma, rozpoczynają si ę poszukiwania dawcy niespokrewnionego w rejestrze światowym (BMDW – Bone Marrow Donors Worldwide).
Czas trwania doboru w rejestrze światowym zależy od tego, czy geny chorego są rzadko czy często spotykane wśród zarejestrowanych tam kandydatów.
Ja pokazałam, jak walczyć… Wy pokażcie, jak wygrać! Agata Mróz-Olszewska

Pamiętać należy że:
•    Dawstwo szpiku jest honorowe.
•     Do  rejestru mogą zgłosić się osoby ogólnie uznane za zdrowe  w wieku 18 – 40 lat.
•     Oddanie szpiku nie zagraża zdrowiu, bo szpik szybko się regeneruje.
•     Pobrania dokonuje się z: kości talerza biodrowego (w narkozie) lub z krwi (bez potrzeby znieczulania), wbrew panującym opiniom szpiku nie pobiera się z kręgosłupa. ( szpiku zwyczajnie tam nie ma )
•    Aby zostać kandydatem na dawcę i zostać zarejestrowanym w rejestrze dawców szpiku, wystarczy oddać 10 ml krwi.

PROCEDURA POBIERANIA I PRZESZCZEPIANIA SZPIKU
•    Pobranie 10 ml krwi od osoby, która rejestruje się jako kandydat na dawcę szpiku w rejestrze dawców.
•    Z pobranej próbki krwi wykonywane są badania antygenów zgodności tkankowej HLA.
•    Dane antygenowe kandydata na dawcę wprowadzane są do komputerowej bazy danych i przesyłane do światowego rejestru dawców BMDW. Odtąd dane te są dostępne w trakcie poszukiwania dawcy dla dowolnego chorego na świecie.
•    W przypadku stwierdzenia zgodności chorego i kandydata na dawcę, jest on proszony o oddanie kolejnych 10 ml krwi do dalszych badań HLA i 10 ml do badań wirusologicznych.
•    Bardzo szczegółowe badania krwi zarówno kandydata na dawcę, jak i biorcy mają na celu potwierdzenie zgodności antygenowej między nimi oraz wykluczenie obecności wirusów, które mogłyby uniemożliwić przeszczepienie.
•    W przypadku całkowitej lub wystarczającej zgodności, przedstawia się kandydatowi na dawcę szczegółową procedurę pobrania szpiku oraz wyjaśnia ewentualne wątpliwości.
WAŻNE: W tym momencie kandydat podejmuje ostateczną decyzję o oddaniu, bądź nie, swojego szpiku choremu !!!!!!!
•    Po podjęciu decyzji na tak, na kilka tygodni przed planowaną transplantacją, dawcy pobiera się krew do autotransfuzji. Będzie ona mu podana z powrotem w trakcie pobraniu szpiku. W przypadku separacji komórek macierzystych z krwi obwodowej od dawcy krwi do autotransfuzji nie jest pobierana , za to przez 3-4 przed separacją dawca otrzymuje zastrzyki z czynnika wzrostu , co na ma celu zwiększenie ilości komórek macierzystych w krwi obwodwej.
•    Szpik pobiera się na 2 sposoby: – z talerza kości biodrowej. Pobranie odbywa się w znieczuleniu ogólnym tak, że dawca nie odczuwa bólu, a na ciele nie pozostają widoczne żadne trwałe ślady. – pobranie szpiku metodą separacji komórek z krwi obwodowej, po uprzednim podaniu dawcy czynnika wzrostu.
Wybór metody pobrania następuje po uzgodnieniu z dawcą.
•    Szpik pobrany od dawcy zostaje podany pacjentowi do żyły głównej. Jest to zabieg technicznie zbliżony do transfuzji krwi.
Podsumowując mój list do Paia pragnę nadmienić iż sam jestem pacjentem po dwóch przeszczepach szpiku kostnego, a moim dawcą jest młody chłopak który do banku dawców zgłosił się w czasie takiej właśnie akcji w Szczecinku. Dziś jest moim bratem genetycznym i ojcem chrzestnym mojego syna który na świat przyszedł 4 lata po moim drugim przeszczepie.

Szczegóły

Początek
14 stycznia 2012 | 01:00
Koniec:
15 stycznia 2012 | 00:59
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl