Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

„Sztetl Grodzisk – zapomniana historia” –

15 kwietnia 2016 | 02:00 - 16 kwietnia 2016 | 01:59

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2016/marzec/sz1 (1).JPG

Serdecznie zapraszamy w piątek 15.04.2016 o godz. 18.00 do sali widowiskowej na spektakl „Sztetl Grodzisk – zapomniana historia” 

Jest to spektakl muzyczny w reżyserii Joanny Citlak, z nastrojową muzyką na żywo w wykonaniu Agnieszki Kosowskiej i Roberta Lipki. Wykonawcami są młodzi aktorzy ze Szkoły Podstawowej w Książenicach. Klimatyczną scenografię zaprojektowała Olga Jeżyna, a rekwizyty wykonała Małgorzata Stępniewska.

Przedstawienie jest zwieńczeniem kilkumiesięcznych warsztatów teatralno-muzycznych oraz wycieczek wprowadzających małych aktorów w realia przedwojennego miasteczka, zrealizowanych przez Fundację Przyjaciele Szkoły w Książenicach.

Spektakl opowiada o dziejach grodziskich Żydów. https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2016/marzec/sz1 (2).JPGOparty jest na archiwalnych materiałach i artykułach z przedwojennej prasy. W spektaklu tym dzieci zaprezentowały charakterystyczne dla żydowskiej kultury święta, tj. Szabat czy Święto Chanuka, przybliżyły pojęcie chederu, szkoły religijnej dla chłopców, pokazały przedwojenny rynek i jego specyfikę. Przybliżyły mieszkającą w Grodzisku Mazowieckim postać Abrahama Szulmana, wreszcie upamiętniły wydarzenie, jakim było najpierw utworzenie, potem likwidacja getta w Grodzisku Mazowieckim. W spektaklu wykorzystano języki jidysz i hebrajski, a wszystkim scenom towarzyszył piękny śpiew i muzyka żydowska wywodząca się kilku kręgów kulturowych: aszkenazyjska, sefardyjska oraz chasydzka.

Spektakl dofinansowany ze środków gminy Grodzisk Mazowiecki.

Wstęp wolny!!!

Bezpłatne wejścióki do odbioru w kasach kina   

Kino Centrum Kultury

ul. Spółdzielcza 9

22 734 79 44 kino@centrumkultury.eu

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2016/marzec/LOGO FUNDACJI slonce czarne.pnghttps://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2016/marzec/SP Logo.png

Szczegóły

Początek
15 kwietnia 2016 | 02:00
Koniec:
16 kwietnia 2016 | 01:59
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl