Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

“Święty” – Kino dla Seniora

10 kwietnia 2024 | 13:30 - 15:00

Zapraszamy 10 kwietnia na kolejne Kino dla Seniora, o godz.13.30 wyświetlimy film “Święty” w reż. Sebastiana Buttnego.

 
Jest to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z 1986 roku historia śledztwa dotyczącego brawurowej kradzieży rzeźby św. Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej.
Akcja filmu dzieje się wiosną 1986 roku. Andrzej Baran, porucznik Milicji Obywatelskiej, zostaje przydzielony do najtrudniejszej sprawy, z jaką do tej pory musiał się zmierzyć w swojej karierze. Czy komuś zależy, aby nie udało się rozwiązać zagadki, a może okoliczności są wyjątkowo trudne…
 
20 marca 1986 r . ukradziono z Katedry Gnieźnieńskiej symbol kultu – wykutą w srebrze figurę Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Porucznik milicji, któremu powierzono te sprawę nawiązuje współpracę z duchownymi gospodarzami Katedry. Obu stronom zależy na odzyskaniu rzeźby, ale współpraca jest trudna, bo stosunki Kościoła i Państwa nigdy dotąd nie były tak napięte. Kradzieży dokonano niecałe dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki… W trakcie śledztwa rozgrywają są trzy równoważne wątki.
 
Zbieżność między przebiegiem włamania oraz śledztwa a obrazami z legend odlanymi w XII wieku na Drzwiach Gnieźnieńskich to zadziwiające zjawisko. Ten historyczny fakt po raz pierwszy odkryty zostaje w scenariuszu filmu ”Święty”. Z tej perspektywy nie spojrzeli na tamte wydarzenia milicjanci prowadzący śledztwo, ludzie Kościoła, a tym bardziej historycy. To rodzaj „archeologicznego” odkrycia, którego miejscem ekspozycji może być jedynie sala kinowa.
 
Film trwa 105 minut

Bilety w cenie 1 zł do kupienia w kasach kina, po okazaniu Grodziskiej Karty Mieszkańca, jedna osoba może odebrać maksymalnie dwa bilety w tej cenie. Bilety wydawane są od 2 kwietnia 2024

 

Szczegóły

Date:
10 kwietnia 2024
Czas:
13:30 - 15:00
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl