Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Spotkanie autorskie z Wiesławem Romanowskim

28 stycznia 2013 | 19:00

Biblioteka Publiczna, Dyskusyjny Klub Książki oraz Wydawnictwo Demart zapraszają 28.01. 2012 r. o godzinie 18.00 na spotkanie z Wiesławem Romanowskim autorem książki – “Bandera terrorysta z Galicji”sala konferencyjna IIp.
 

Wiesław Włodzimierz Romanowski (ur. 18 sierpnia 1952 w Koszalinie) – polski dziennikarz, publicysta, reportażysta, https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2013/styczen/bandera-terrorysta-z-galicji.jpgdyplomata. W latach1998-2005 korespondent TVP w Ukrainie.m.in. autor książki Ukraina.Przystanek wolność(Kraków 2007) oraz filmów dokumentalnych Sprawa Gangadze, Leonid Kuczma i Feliks znaczy szczęśliwy-filmowej biografii Feliksa Dzierżyńskiego. Przez ostatnie trzy lata (2009-2011) był dyrektorem programowym w Instytucie Polskim w Mińsku i radcą Ambasady RP w Białorusi.

 Nakładem wydawnictwa Demart z serii „biografie przeklęte” ukazała się znakomita publikacja Wiesława Romanowskiego „Bandera terrorysta z Galicji”, prezentująca nam postać jednego z najbardziej kontrowersyjnych polityków ubiegłego wieku. Dla nas Polaków Stefan Bandera skrajny ukraiński nacjonalista, przywódca OUN- UPA to symbol i ucieleśnienie wszystkich najgorszych cech politycznego ekstremizmu. Terrorysta, morderca, twarz zbrodniczej doktryny odpowiedzialnej za niewysłowione cierpienia i masowe ludobójstwo naszych rodaków na południowo wschodnich terenach Rzeczypospolitej. Dla rzesz Ukraińców (zwłaszcza młodego pokolenia) to wielki narodowy bohater, charyzmatyczny, obrosły legendą przywódca, bojownik o jedność i niepodległość ukraińskiego państwa. Człowiek o którym kręcone są filmy, pisane książki i opracowania naukowe, któremu potomni stawiają pomniki, uwieczniają na znaczkach pocztowych a prezydent Wiktor Juszczenko specjalnym dekretem z dnia 20 stycznia 2010 roku nadaje mu pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. ukryj. Postać Stepana Bandery obrosła w wiele mitów. W ukraińskiej Galicji przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów bywa czczony nieomal jako symbol narodu. W Rosji termin „banderowiec” rozszerzył się niemal tak, jak w Europie Zachodniej nazwisko Vidkuna Quislinga. Banderowiec to synonim zbrodniarza grasującego po lasach i atakującego wyzwolicieli z Armii Sowieckiej. Nawet litewscy czy rumuńscy antykomunistyczni partyzanci bywają nazywani banderowcami. Prawdziwy Bandera jest odległy od obu tych mitów. W rzeczywistości – dowodzi Wiesław Romanowski – nie zasłużył on bowiem na taką rozpoznawalność i gdyby nie został zamordowany w1959 r. w Monachium przez sowieckiego agenta, zostałby słusznie zapomniany przez samych Ukraińców.

i jeszcze jedna recenzja
Stepan Bandera to postać niezwykle kontrowersyjna. Jego historia i ocena dzieli Polaków i Ukraińców. Kim był człowiek zdobywający tak wielkie uznanie u naszych wschodnich sąsiadów?Książka zaczyna opowiadać historię Bandery od końca, od morderstwa wykonanego na nim przez radzieckie służby. Było to jedno z najistotniejszych wydarzeń w karierze Bandery. Gdyby bowiem wyjechał, jak zamierzał, do Ameryki, to tam by zszedł zupełnie na margines głównego nurtu wydarzeń polityczno-społecznych i zostałby po prostu zapomniany. Jednak stało się inaczej i paradoksalnie to ZSRR przyczyniło się do zbudowania mitu Bandery.
Stepan Bandera był synem greckokatolickiego księdza, podobnie jak wielu kolegów „po fachu”. Wyrastał w atmosferze, która nie sprzyjała kompromisom, jego patriotyzm był silnie przesycony fanatyzmem. Z czasem stał się przywódcą Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, pośrednio odpowiedzialnym za ludobójstwo co najmniej 100 tysięcy polskich cywilów na wschodnich terenach Polski po II wojnie światowej. Jednak jak czytamy nie tylko Polacy cierpieli w skutek jego działalności. Był człowiekiem nie znoszącym sprzeciwu. Większość wyroków śmierci jakie wydał, to były wyroki skazujące Ukraińców, którzy sprzeciwiali się jego poczynaniom lub byli niewygodni.
Książka ma charakter popularnonaukowy. Jednak autor opiera się na źródłach, które często przytacza w swoim wywodzie. Ma się przy tym opierać opierając się na niepublikowanych dotąd materiałach z archiwów niemieckich i ukraińskich. Mimo lekkiego stylu tok narracji jest przemyślany i logiczny, a wysuwane tezy uzasadnione. Autor potrafi dostrzec racje strony ukraińskiej i stara się być obiektywnym. Specjalnie piszę „stara”, gdyż w wypadku tak drażliwych tematów zupełny obiektywizm może być nieosiągalny.
Osobiście bardzo dużą sympatią darzę Ukraińców. Chętnie próbuję uczyć się języka, poznawać kulturę i tradycje. Jednocześnie nie rozumiem, dlaczego ci, którzy mogą opierać się na wielkiej tradycji Rusi Kijowskiej wybierają na swojego bohatera takiego człowieka. Książka dała mi możliwość lepiej poznać tę postać. Autor zauważa niedociągnięcia za strony polskiej w relacjach z Ukraińcami. Bandera poszedł jednak drogą, która nie jest dobrym, honorowym wyjściem z sytuacji. Zamiast bowiem nawet bardzo zdecydowanych prób forsowania kwestii niepodległości Ukrainy cywilizowanymi metodami, stawiał na sposoby znane z systemów totalitarnych. W pewien sposób był naśladowcą Hitlera czy Stalina. Zabrakło mu w tym z pewnością takich środków, jakimi dysponowali tamci. Chciał być wielkim przywódcą, był jednak jedynie terrorystą. Dla niego cel uświęcał środki i moim zdaniem zhańbił ukraińską „drogę do wolności”.
Terrorystę z Galicji gorąco polecam. Książkę czyta się bardzo dobrze i stanowi cenne źródło dla popularyzacji trudnej i nadal przemilczanej historii relacji Polaków i Ukraińców.

Więcej informacji można przeczytać na następujących stronach www:

Przydatne linki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera
http://www.65-lat-temu.salon24.pl/86781,stepan-bandera-ukrainski-bin-laden
http://www.eurodialog.org.pl/files/Romanowski.pdf
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wies%C5%82aw_Romanowski

Szczegóły

Date:
28 stycznia 2013
Czas:
19:00
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl