Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Spotkanie autorskie z Marcelem Woźniakiem wokół książki ,,Tyrmand. Pisarz o białych oczach”

15 października 2020 | 18:00 - 19:00

Zapraszamy na spotkanie z Marcelem Woźniakiem autorem książki ,,Tyrmand pisarz o białych oczach”. Dlaczego właśnie ta książka? Powodów jest kilka, ale najważniejszy jest ten, że Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się zaprosić Marcela Woźniaka na spotkanie autorskie w tak szczególnym czasie. Bowiem jego druga książka o Tyrmandzie będzie mieć swoją oficjalną premierę 14 października, a dzień później autor zawita do Grodziska. Warto wspomnieć, ze Marcel Woźniak jest autorem pierwszej oficjalnej biografii Leopolda Tyrmanda. Kto jak nie sam autor przybliży nam postać Leopolda Tyrmanda? Zapraszamy serdecznie na spotkanie do Poczekalni. Wstęp wolny.

o autorze:
Marcel Woźniak – pisarz, scenarzysta telewizyjny, dziennikarz. Biograf Leopolda Tyrmanda, autor kryminałów Powtórka (2017), Mgnienie (2017) i Otchłań (2018) oraz licznych opowiadań. Związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, współpracuje z Instytutem Literatury w Krakowie. Podczas podróży śladami Tyrmanda odwiedził oba wybrzeża USA, Rosję, Litwę i Niemcy.

o książce:
Tyrmand. Pisarz o białych oczach – Podróż śladami Leopolda Tyrmanda i ludzi, których wyobraźnią zawładnął, to scenariusz hollywoodzkiego filmu. Warszawskie zaułki, kalifornijskie bezdroża, nowojorski zgiełk i moskiewskie mrozy. Reporterska opowieść o legendzie Warszawy i autorze Złego to historia znikania i powrotów. Gdy NKWD przystawia mu pistolet do głowy, Tyrmand w ostatniej chwili ucieka od zsyłki na Sybir. Gdy czeka go komora gazowa, zmienia tożsamość z polskiego Żyda na Francuza i jedzie do nazistowskich Niemiec. W Polsce jego książki znikają z księgarń w godzinę. Marek Hłasko nazywa go geniuszem, Witold Gombrowicz – spadkobiercą romantycznej tradycji, a Tadeusz Konwicki i Maria Dąbrowska połknęli Złego w jedną noc. Biografia Tyrmanda to opowieść o optymizmie i wierze w szczęście, gdy nie ma się żadnych szans. O Złym, który okazuje się Dobrym, oraz o całej szajce Złego. Jest w niej rzeźbiarka, który lepi Tyrmanda z gliny. Jest dziennikarz, którego od Tyrmanda dzieli śnieżyca. Jest siwy autostopowicz, Zbyszek Herbert, agenci CIA, Sławomir Mrożek i człowiek gotowy pisać o Tyrmandzie arię operową. Jak potoczą się ich losy? Znikające dokumenty, zagubiony grób, tabliczka na oceanicznej wyspie, skarpetki, jazz, mroczna Warszawa i tajemnicze zdjęcie sprzed wojny. I jeden Tyrmand – pisarz o białych oczach.

Spotkanie będzie podróżą przez śledztwo śladami Tyrmanda. Przejdziemy przez wojnę, PRL, emigrację, przez więzienne cele i literackie salony. Być może uda się odpowiedzieć wspólnie z widownią, kim jest pisarz roku 2020, Leopold Tyrmand i dlaczego miał białe oczy, jak w tytule książki?
 
support: estinet.pl