Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Spotkanie autorskie

23 marca 2012 | 19:00

Zapraszamy na spotkanie z Aleksandrem Kaczorowskim, dziennikarzem tygodnika Newsweek Polska, autorem książki “Ballada o kapciach” – spotkanie odbędzie się w piątek 23 marca o godz. 18:00 w sali konferencyjnej Centrum Kultury – wstęp wolny!!https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2012/Marzec/a.kaczorowski.jpg

Aleksander Kaczorowski – jest eseistą i tłumaczem literatury czeskiej, autorem biografii Bohumila Hrabala Gra w życie (2004) i zbioru esejów Praski elementarz (2001). Mieszka w Podkowie Leśnej.

Najnowsza książka znanego publicysty, bohemisty i pisarza wywodzącego się z Grodziska przynosi garść historii związanych z naszym miastem, umożliwiając czytelnikowi podróż do “kraju lat dziecinnych” autora. Zapraszamy na wieczór autorski połączony z promocją książki i kiermaszem wydawnictw historycznych poświęconych Grodziskowi.

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2012/Marzec/ballada_o_kapciach.jpg“Tę książkę powinna była napisać moja mama. To jej zawdzięczam opowieść o pradziadku, który woził bryczką panią dziedziczkę gdzieś pod Sochaczewem (i tak naprawdę nie był moim pradziadkiem). Historię Andzi, która z pomocą żydowskiego szynkarza uciekła za ukochanym do Ameryki. I jej trzech sióstr, które przed niespełna stu laty zamieszkały na warszawskiej Woli, a jedną z nich była moja babcia Natalia. Ja tylko spisałem, jak umiałem, te intymne, rodzinne historie. Moja mama zrobiłaby to lepiej”.
Aleksander Kaczorowski

“Aleksander Kaczorowski, którego Praski elementarz naprawdę był moim elementarzem, dziś podsuwa nam książkę o zupełnie innym charakterze. To czuła opowieść o jego miejscach i jego prywatnej historii”.
Mariusz Szczygieł

“Ballada o kapciach – jak to brzmi. Dziwo niezwykłe, a smaczne. Ni to autobiografia, ni wspomnienia, ni powieść – ni pies, ni wydra, jak mawiał klasyk. I w tej niejasności, nieokreśloności, poplątaniu, oryginalności – potężna siła tej ballady. Bo jakże inaczej opisać polską duchowość – rozwichrzoną i parafialną, megalomańską i zakompleksioną? Grzecznie już było, czas na chuliganerkę. Próbka: My, ze szlachetnie urodzonych? A może raczej z niewolników? My, dobrodzieje żydowskich sąsiadów? A może raczej pomocnicy Hitlera? Aleksander Kaczorowski zabiera nas w ryzykowną – kto nie ryzykuje, ten nie zasmakuje – podróż archeologiczną, antropologiczną, literacką, historyczną na rollercoasterze brawurowych skojarzeń. Lepiej łyknąć aviomarin. Maszerują przez zwrotki tej ballady szlachciury i chłopy, Żydzi i Polacy, pepeerowcy i endecy. Na scenę pchają się martwi i sadzą nam farmazony, to znów żywi wywołują ich z tamtego świata, by się dowiedzieć, kim są – to znaczy: kim jesteśmy. Okrucieństwo losów z groteską, nostalgia z patosem, brutalne z niemal magicznym – i człowiek nie wie, czy jest jeszcze w Sochaczewie, Grodzisku, czy może odleciał już do Macondo”.
Artur Domosławski

MECENASI CENTRUM KULTURY

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2012/Luty/sponsorzy2012.jpg

ZOBACZ JAK BYŁO

Szczegóły

Date:
23 marca 2012
Czas:
19:00
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl