Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

spektakl „Opowieści pustelnika”

12 października 2013 | 19:00

Krawiec w niebie    

Serdecznie zapraszamy w sobotę 12 października o godz. 17.00 na spektakl „Opowieści pustelnika” oparty na kazaniach kościelnych i baśni braci Grimm „Krawiec w niebie”.  W przedstawieniu wystąpią Joanna Sarnecka i Aleksandra Rózga, którym na lirze korbowej towarzyszyć będzie Maciej Harna. Wstęp wolny.

 „Opowieści pustelnika” to wybór historii zanotowanych podczas kazań, głównie na Podkarpaciu. Słuchając niezwykłych metafor i przypowieści uświadamiamy sobie, że homilia jest formą słowną bardzo bliską opowieści. Rzadko czytana, raczej improwizowana, często posiadająca bohaterów, akcję i zgrabną puentę, stawia pytania, otwiera tematy do rozważania, pobudza wyobraźnię. Kaznodzieje bywają znakomitymi opowiadaczami, za którymi podąża się w podróż do świata cudownych zdarzeń, przemian, ku wiecznej szczęśliwości lub wprost w piekielne czeluści. Takie właśnie kazania poruszają najbardziej.

 

Niektóre z zasłyszanych historii skomponowaliśmy tak, by tworzyły całość, opowieść o człowieku, który pragnął dowiedzieć się, jak żyć i jak zbawić swoją duszę. Kawałek historii zaczerpnęliśmy od braci Grimm. Całość stanowi więc próbę połączenia sztuki opowieści z teatrem nawiązującym do tradycji ulicznej, kuglarskiej. Improwizacja przeplata się z ustaloną formą podobnie przecież jak dzieje się to podczas kazania.

 Mając świadomość, że temat jest zaledwie dotknięty, zaś interesujących wątków znalazłoby się mnóstwo, zapraszamy do wysłuchania niektórych z nich w innym kontekście. Ich duchowy wymiar nie wymaga religijnej deklaracji czy zaangażowania. Słowom towarzyszyć będzie lira korbowa, instrument od dawna bliski opowieściom, którego brzmienie samo w sobie przypomina narrację, otwiera i budzi gotowość do słuchania.

Kontakt:

Willa Radogoszcz

ul. Sienkiewicza 31

05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel. +48 22 7555145

radogoszcz@centrukultury.eu

Szczegóły

Date:
12 października 2013
Czas:
19:00
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl