Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Róże w ogrodach i ogródkach – prelekcja z dyskusją

22 maja 2024 | 18:00 - 19:30

Dworek Adama Chełmońskiego serdecznie zaprasza na prelekcję z dyskusją pt. ,,Róże w ogrodach i ogródkach”

Spotkanie poprowadzi dr hab. inż. Marta Monder.

 
Róże zachwycają kształtem i zapachem kwiatów, szlachetnością i prostotą, przepychem i skromnością. Co sprawia, że rosną prawie w każdym ogrodzie, parku, są sadzone w centrach miast i na terenach osiedlowych? Łatwo zauważyć, że będąc obecne przejmują dominującą rolę wśród innych roślin, stąd, już Safona nazwała różę ,,królową”.

Róże od tysiącleci są najważniejszą rośliną ozdobną, ale też ważną kosmetyczną (olejek różany…), farmaceutyczną (witamina C…) i kulinarną (konfitury, wina, herbaty…). Trudno też pominąć symboliczną rolę róży w rozwoju niemal każdej cywilizacji europejskiej i Bliskiego Wschodu.

Róża (Rosa) to krzewy, lub rzadko prymitywne pnącza, które obejmują około 300 gatunków rosnących na stanowiskach naturalnych na Półkuli Północnej. Ponieważ łatwo krzyżują się między sobą, dotychczas wyhodowano niezliczoną rzeszę odmian w kilkudziesięciu grupach. Tak duża różnorodność sprawia, że jest możliwy wybór odpowiedniej odmiany lub gatunku prawie na każde stanowisko, a uprawa róż wcale nie musi być trudna.
 
O prowadzącej:
Dr hab. inż. Marta Joanna Monder,

Adiunkt, pracownik naukowo-dydaktyczny SGGW w Warszawie w Instytucie Nauk Ogrodniczych, wcześniej – Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i PAN Ogrodu Botanicznego CZRB w Powsinie. W Ogrodzie Botanicznym – kierownik Zespołu Kolekcji Dendrologicznych, założyciel i kurator Kolekcji Odmian Uprawnych Róż oraz pierwszego w Polsce międzynarodowego Ogrodu Testowego Nowych Odmian Róż (Rose Trials Gdarden), a ponadto Ogrodu Zmysłów (ogród sensoryczny) i japońskiego Ogrodu Wiśni (Reiwa Sakura Garden), kolekcji roślin jednorocznych i Azji Środkowej.
 
Wstęp wolny
 
Link do wydarzenia na fb: https://fb.me/e/4tmfTkXmU

Szczegóły

Date:
22 maja 2024
Czas:
18:00 - 19:30
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl