Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

RETROSPEKCJE – wystawa malarstwa Adama Kunikowskiego

13 października 2023 | 18:00 - 19:30

Zapraszamy na nową wystawę w Mediatece.

“RETROSPEKCJE” Adama Kunikowskiego to wspomnienia dawnych, bliższych i najnowszych wystaw, plenerów i projektów artystycznych malarza. Malarz mieszka w Otrębusach i tworzy od blisko pół wieku.

Tak o obrazach pisze Marta Pręcikowska, historyk sztuki:

“Twórczość Adama Kunikowskiego jest silnie osadzona w tradycji polskiego malarstwa. Kameralne pejzaże malowane “światłem” ukazują cudną wrażliwość malarza na barwę, przeszukaną i znalezioną dogłębnie, z czułością. Potrafi on z dużym wyczuciem osiągnąć jedność formy i treści. Artysta, używając pastelowych barw, swobodnie operuje kolorem, płaszczyzną i fakturą, wykorzystując przy tym walory swojego bardzo indywidualnego stylu. Pejzaż polski przede wszystkim, ale i architektura, martwa natura, sceny rodzajowe oraz tematy marynistyczne i historyczne zajmują w twórczości Adama Kunikowskiego istotną pozycję. Uchwycone krajobrazy stara się przedstawiać w sposób komunikatywny, pragnąc wydobyć elementy piękna i harmonii, a także oddać klimat danego miejsca. Dużo w nim uproszczeń, skrótów, symbolicznych syntez, malarskich niedopowiedzeń, co powoduje budowanie niepokoju lub spokoju, melancholii, nostalgii i ekspresji. Ukazują one z jednej strony efekt lekkości, a z drugiej oddają znakomicie aurę klimatu, nastroju, ducha i poetyki miejsca tak w motywach współczesnych jak i historycznych.
Artystę cechuje solidny warsztat malarski, zmysł artystyczny i podpatrywanie natury”.

O autorze:
Adam Kunikowski to artysta malarz, urodzony w 1950 r. w Warszawie; członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.
Uprawia malarstwo sztalugowe. Najchętniej podejmuje temat krajobrazu, martwej natury, scen rodzajowych, historycznych i batalistycznych.
Prezentował swoje prace w ponad 250 wystawach zbiorowych I indywidualnych w kraju i za granicą (Niemcy, Czechy, Francja, Włochy, Japonia). Bierze czynny udział w konkursach, plenerach malarskich i aukcjach charytatywnych. Jego prace znajdują się w zbiorach: Watykanu, Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Warszawy, Muzeum Głogowa, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Centrum Zdrowia Dziecka, w Ogrodzie Botanicznym PAN w Warszawie oraz u osób prywatnych w kraju i za granicą.

Wystawa potrwa do 25 października 2023.

Uroczysty wieczór z artystą odbędzie się w piątek 13.10. o godz. 18.00.

Szczegóły

Date:
13 października 2023
Czas:
18:00 - 19:30
Wydarzenie kategoria:
strona www:
https://www.centrumkultury.eu/mediateka/wydarzenie/retrospekcje-wystawa-malarstwa-adama-kunikowskiego/

Organizator

Mediateka
support: estinet.pl