Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

REJS MS „PIŁSUDSKI”POLSKIM TRANSATLANTYKIEM W WIRTUALNYM TEATRZE HISTORII

7 listopada 2019 | 01:00 - 8 listopada 2019 | 00:59

 

MS „PIŁSUDSKI” PRZYPŁYWA DO GRODZISKA! ZAPRASZAMY NA REJS NAJWSPANIALSZYM POLSKIM TRANSATLANTYKIEM W WIRTUALNYM TEATRZE HISTORII!


Fundacja Koncept Kultura oraz Mediateka zapraszają w wirtualną podróż na pokładzie najwspanialszego polskiego transatlantyku MS „Piłsudski”. Dzięki technologii VR widzowie odbędą niezapomniany rejs po Atlantyku oraz zanurzą się w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski. Staną także twarzą w twarz z bohaterami polskiej historii: Józefem Piłsudskim i Ignacym Janem Paderewskim. Specjalne spotkania z historią w wirtualnej rzeczywistości przygotowano także dla szkół.

 https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2019/Pazdziernik/banner fb.jpg

W dniach 7-10 listopada na chętnych, którzy pragną zanurzyć się w historię sprzed blisko 100 lat czekać będzie 15 obrotowych foteli wyposażonych w urządzenia VR oraz zawsze uśmiechnięta załoga „Piłsudskiego”, która odkryje przed widzami ciekawostki związane z najszybszym na Bałtyku polskim transatlantykiem i sprawi, że poczują się oni jak podczas prawdziwego rejsu.

 

Goście Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” podczas pokazu

Czym jest Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”


 

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to stworzona przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa” przestrzeń, w której popularyzujemy historię Polski za pomocą technologii Virtual Reality.

 

Zabieramy widzów w wirtualną podróż w głąb polskiej historii, udowodniając, że może być ona fascynującą przygodą!

     

Bezpłatne pokazy

 

Niezwykły pokaz VR o najwspanialszym polskim transatlantyku rozpoczynamy na dnie Morza Północnego, gdzie udajemy się z misją badawczą na wrak MS „Piłsudski”. Nieoczekiwanie przenosimy się w czasie o 100 lat w wygenerowany przez grafików świat 360°, w którym stajemy się uczestnikami wydarzeń z historii Polski. Jesteśmy świadkami utraty niepodległości oraz jej odzyskania, spotykamy bohaterów sprzed lat: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Thomasa Woodrowa Wilsona.

 
   

Kadry z widowiska MS „Piłsudski” – ukryta historia

 

   

Odbywamy niezapomniany rejs na wiernie odtworzonym na podstawie archiwalnych dokumentów pokładzie „Piłsudskiego”, gdzie wita nas legendarny kapitan Mamert Stankiewicz i zaprasza do zwiedzania pięknych i eleganckich wnętrz transatlantyku, wypełnionych polską sztuką i designem. Dzięki pracy grafików z Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu możemy stanąć w Salonie Wielkim, Palarni Klasy Turystycznej i poczuć atmosferę, jaka w latach 30. XX w. towarzyszyła pasażerom płynącym na linii Gdynia-Nowy Jork.

 

   

Otworzone na podstawie dokumentów wnętrza transatlantyku MS „Piłsudski” przez Zespół Fundacji Koncept Kultura i wrocławskie CeTA

 

Jesteśmy też świadkami wybuchu II wojny światowej, która przerwała rozwój II Rzeczpospolitej
i zakończyła życie statku (MS „Piłsudski” wpłynął ma niemiecką minę morską 26 listopada 1939 r.).

 

Wirtualną opowieść kończymy w 2018 roku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Tam, w otoczeniu gablot z oryginalnymi pamiątkami ze statku, uświadamiany sobie, że byliśmy uczestnikami niecodziennej, poruszającej lekcji historii, prowadzonej przez muzealnego nauczyciela. To on wcielał się w role wszystkich spotykanych przez nas bohaterów.

 

Scena ta stanowi radosny przekaz – po wielu ciężkich kolejach losu Polska istnieje i jest dzisiaj nowoczesnym krajem, który zna i pielęgnuje swoją historię!

     

Dlaczego MS „Piłsudski”

 

MS „Piłsudski” był wyjątkowy, na jego bazie można opowiedzieć historię odradzającej się
po 123 latach zaborów Polski. Statek nazywany był pływającą ambasadą polskiej kultury – jego wystrój, meble, dzieła sztuki, a nawet popielniczki i karty dań, zaprojektowali znani polscy artyści
i architekci. Narodził się dzięki wywalczonej przez Polskę niepodległości, uzyskaniu dostępu do morza i budowie portu w Gdyni. Przestał istnieć wraz z niepodległą Polską w 1939 r., tuż po wybuchu II wojny światowej, kiedy to wpłynął na niemiecką minę morską.

     

MS „Piłsudski” był dumą odrodzonej Polski, jej pływającym ambasadorem na morzach
i oceanach. Niestety, podobnie jak legendarny Titanic u szczytu sławy tragicznie zatonął, a jego wrak spoczywa dzisiaj na dnie Morza Północnego, niedaleko Przylądka Flamborough, intrygując płetwonurków i miłośników morskich opowieści.

 

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2019/Pazdziernik/Za┼e─ucznik bez tytu┼eu 00006.jpg

     

Takich lekcji historii chcemy

 

Formuła projektu przypada do gustu szczególnie młodym ludziom. Immersyjny charakter spektaklu, specjalne zadania, gry i scenariusz lekcji pozwalają im wielozmysłowo odbierać wydarzenia historyczne sprzed 100 lat. Taka nauka z wykorzystaniem technologii i emocji jest o wiele skuteczniejsza i atrakcyjna dla młodego pokolenia, wychowanego na nowoczesnych mediach. Dlatego Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” podróżuje po Polsce i świecie popularyzując innowacyjne sposoby nauczania w szkołach i instytucjach kultury. Młodzież, która już brała udział w projekcie zgodnie twierdzi: „takich lekcji historii chcemy!”

 

Londyn, Chicago, Osaka, Cannes

 

Projekt prezentowany był we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Wielkiej Brytanii, USA oraz Japonii, gdzie spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem i zainteresowaniem międzynarodowej publiczności. W Osace pokazy projektu stanowiły oprawę dla wpłynięcia do portu żaglowca „Dar Młodzieży”, który odbywał Rejs Niepodległości dookoła świata w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Projekt otrzymał nagrodę Filmteractive Market Award 2018 podczas Filmteractive Festival, czego owocem były jego pokazy przed międzynarodową publicznością na targach MIPTV w Cannes w kwietniu 2019 r.

 

Zarezerwuj seans!

 

Seanse w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” w Grodzisku odbywać się będą w dniach 7-10.11 w Mediatece. Na bezpłatne pokazy zapraszamy widzów powyżej 12 roku życia. Aby mieć pewność, że nie zabraknie miejsc, lepiej dokonać rezerwacji pod adresem: www.konceptkultura.pl

 

Uwaga! Seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia, osób cierpiących na epilepsję oraz kłopoty z błędnikiem!

     

Kontakt:

 

a.osiadacz@konceptkultura.pl

           


Szczegóły

Początek
7 listopada 2019 | 01:00
Koniec:
8 listopada 2019 | 00:59
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl