Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

“Przeżyć” – premiera ogólnopolska – 3 nominacje do Oscara

18 marca 2022

Przeżyć

PREMIERA OGÓLNOPOLSKA

Na naszym ekranie od 18.03.2022

Produkcja
Dania, Francja, Szwecja
Reżyseria
Jonas Poher Rasmussen
Gatunek
Obsada
 
Długość
89 min

Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym i porównywany jest do legendarnego „Walca z Baszirem”. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Aminą dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy nauce jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem.

Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację. Tłumione do tej pory wspomnienia tworzą poruszającą historię, w której granice czasu i przestrzeni ulegają zatarciu. Znaleźć w niej można liczne paralele ze współczesnością. Film jest fascynujący nie tylko pod względem unikalnej formy, ale również niezwykle bliskiej relacji bohatera z reżyserem.

Film “Przeżyć” zdobył aż trzy nominacje do Oscara w kategoriach: Najlepszy film dokumentalny, Najlepszy film międzynarodowy oraz Najlepszy pełnometrażowy film animowany. To pierwszy film w historii, który równocześnie zdobył właśnie te trzy nominacje.

REPERTUAR

KUP BILET

 

Szczegóły

Date:
18 marca 2022

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl