Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Poza tym. Wernisaż wystawy malarstwa Iwony Tomusiak

5 lutego 2023 | 15:00 - 16:00

W ramach 9. Grodziskich Spotkań Wielokulturowych „Sploty 2023” zapraszamy na wystawę malarstwa Iwony Tomusiak “Poza tym”. Wystawa potrwa od 5 do 19 lutego 2023 r.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 5 lutego o godz. 150.00

“Poza tym” to artystyczna debata o pamięci i sztuce. Artystka swoją twórczością na nowo opowiada historie ludzi pochodzenia żydowskiego mieszkających w gettach. Utrwalone kadry przeniesione na płótno ożywiają drzemiący w nich ładunek emocjonalny. Powstałe obrazy układają się w skadrowane migawki z życia.

Czy istnieje przeszłość, czy tylko jej wyobrażenie? Zdaniem niektórych próby jej „dotknięcia” muszą się kończyć deformacjami czynionymi przez nasz subiektywizm. Podobno zrozumienie historii skłania do dynamicznego działania społeczność, która podejmuje takie próby. Jeżeli tak jest, to być może współczesny świat budujemy w oparciu o często sprzeczne, zwalczające się sny. Ten świat z tego właśnie powodu jest niedoskonały i nigdy doskonały nie będzie.

Kręgi na wodzie zawsze zniekształcają obraz w niej odbity. Postaci, zdarzenia, miejsca z czasem tracą kontury i swoją esencję. Po dłuższym czasie także nasze zrozumienie, przywiązane do obecnego kontekstu kulturowego. Jednak, czy nie warto podejmować próby poznania przeszłości?

Iwona Tomusiak sądzi, że każdy z nas, na swój sposób, ma prawo do rekonstruowania historii. Wszak w ten sposób dokładamy swoje skromne „cegiełki” do tego, jak wygląda teraz.

Artystka lubi przekraczać granice. W sztuce docenia właśnie to, że pozwala na przekraczanie granic, można z jej pomocą dokonać rzeczy nierealnych, pokazać coś z innej perspektywy lub tworzyć coś, co w rzeczywistości nie miałoby racji bytu. Jeśli widzi jakieś granice, to tylko te, które wyznacza sobie sama.

Gdzie jest granica między przeszłością, a teraźniejszością? Czy ona w ogóle istnieje? A jeżeli tak, to jaki ma kształt? Czasami wydaje się być lustrem wody odbijającym zdeformowane przez czas obrazy przeszłości. Rzucony weń kamień powoduje, że obrazy te zyskują nowe formy, może nawet znaczenia. Tym kamieniem postanowiła rzucić Iwona Tomusiak, by sprawdzić, czy obrazy, które powstaną, mogą jeszcze korespondować z żywą pamięcią dzisiejszych ludzi.

Iwona Tomusiak jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Jej formą artystycznej wypowiedzi są malarstwo, ceramika i fotografia. Mieszka i pracuje w Mińsku Mazowieckim.

Dotychczasowe wystawy:
• 2011wystawa zbiorowa w Domu Pracy Twórczej w Mińsku Mazowieckim,
• 2020 wystawa indywidualna w Muzeum Ziemi Mińskiej „Poza tym”,
• 2021 MDK Mińsk Maz. indywidualna wystawa ceramiki „Kawałek sekretu na glinie. ”
• 2021 prace były wystawiane na targach we Francji w miejscowości Saint Egreve.
• 2022 Indywidualna wystawa w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Prace znajdują się w instytucjonalnych i prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

 

Plakat informacyjny

Szczegóły

Date:
5 lutego 2023
Czas:
15:00 - 16:00
Wydarzenie kategoria:
strona www:
https://www.centrumkultury.eu/mediateka/wydarzenie/poza-tym-wernisaz-wystawy-malarstwa-iwony-tomusiak/

Organizator

Mediateka
support: estinet.pl