Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Pokaz przedpremierowy filmu „Voyage, voyage”

23 października 2023 | 18:00 - 19:00

Zapraszamy  w poniedziałek 23.10 o godz. 18.00 do Kina Wolność na pokaz przedpremierowy filmu „Voyage, voyage” będącego zapisem monodramu Bogusławy Schubert, zagranego w grodziskiej Mediatece – wydarzenie objęte zostało patronatem Burmistrza Grodziska Mazowieckiego.

Bogusława Schubert – polska aktorka filmowa i teatralna, najbardziej znana ze współpracy z Agnieszką Holland. Przez rok studiowała w warszawskiej PWST, skąd została usunięta. Następnie pracowała krótko w Teatrze Żydowskim w Warszawie, po czym wyjechała na 18 lat do Francji, gdzie ukończyła szkołę teatralną i występowała m.in. w Theatre National De Chaillot. We Francji poznała Agnieszkę Holland, z którą wielokrotnie później współpracowała.

Po powrocie do kraju w 2002 roku występowała m.in. w Teatrze Atelier w Sopocie, w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim oraz na scenach warszawskich: Teatrze Nowym, TR Warszawa oraz w Teatrze „Polonia”. Widzom tv najbardziej znana jest z serialu Ekipa.

Poza aktorstwem stworzyła m.in. markę butikowych konfitur „Cytrynowe Królowe”.

„Voyage, voyage” – od Autorki: W tym monodramie zabieram Was w podróż. To opowieść aktorki, kobiety, Królowej Cytrynowej, jest Paris, Paris ukochany, są wielkie role, wielkie teatry, wielcy reżyserzy, jest miłość i są łzy. Są role, co naznaczają duszę i ciało, jest o tym, jak sięgać po wolność i o tym, jak koronę na głowę włożyć, oraz o tym, czym jest odwaga.

Wiele lat nie grała. Wiele lat milczała.

Niosę Wam w darze Matrioszki. Jest ich 9, niby takie same, a każda inna, ale każdą jestem i każda we mnie jest.

Każda Matrioszka to rola, którą grałam i która się we mnie zapisała. I to o nich dziś Wam opowiem. Enjoy!

Dlaczego przy stole? Stół – miejsce cytrynowe, serce domu naszego, przy nim razem jemy, biesiadujemy, spotykamy się, prowadzimy ważne rozmowy, zmieniamy świat. I to miejsce wybrałam na mój teatralny come back. Zasiądźcie ze mną do stołu, zabiorę Was w podróż niezwykłą. VOYAGE, VOYAGE!

O spektaklu „Voyage, voyage” pisali m.in.: Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Jolanta Sutowicz, Maria Wiernikowska, Remigiusz Grzela, Maciej Nowak, Mariusz Szczygieł i Joanna Trzepiecińska

Agnieszka Holland: „Autorski i autobiograficzny monodram: VOYAGE, VOYAGE. CYTRYNOWA PODRÓŻ zabiera nas w podróż po najbardziej intymnych aktorskich doświadczeniach, zbliżając i oddalając od granych postaci, pozwala poczuć gwałt jakim jest – bywa – współczesny teatr, mówi o sile pasji i ciekawości, o odwadze, upadkach i zwycięstwach”

Mariusz Szczygieł: „W teatrze – takim ze sceną – ukrywamy się bezpiecznie w ciemności na widowni. W teatrze przy stole wchodzimy w relację z aktorką: nam patrzy w oczy, do nas mówi, od nas oczekuje reakcji, nie schowasz się. Ale zaraz aktorka przeistacza się w „kobietę, która opowiada jak to jest być aktorką” i robi się naturalnie. (…) Porzuciła aktorstwo na wiele lat, zamknęły się z siostrą w domu. Mojemu serdecznemu koledze powiedziała kiedyś, że nie wychodziła z domu dwa lata. Wytwarzały cytrynowe konfitury. Ale potrzeba teatru w artystce z urodzenia nie umiera. Wyczarowała więc teatr w pokoju stołowym, trzy kroki od kuchni. Polecam!”

Realizacja filmu: Kamil Witkowski

Wstęp wolny.

Szczegóły

Date:
23 października 2023
Czas:
18:00 - 19:00
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl