Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Narodowe Czytanie “Nad Niemnem” z Iwoną Pawlak i Adamem Marjańskim

9 września 2023 | 17:00 - 18:30

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki oraz Burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Grzegorz Benedykciński

zapraszają na Narodowe Czytanie z Iwoną Pawlak i Adamem Marjańskim,

odtwórcami głównych ról w ekranizacji “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Na spotkanie zapraszamy

9 września (sobota), godz. 17:00

Letnia Biblioteka przy Stawach Walczewskiego

w Grodzisku Mazowieckim

Wstęp na spotkanie jest wolny!

Patronat Honorowy Pary Prezydenckiej.

 

9 września czytać będziemy “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, ale zapraszamy również odbiorców i odbiorczynie biblioteki na rozmowę z aktorami, którzy wcielili się w role – Justyny Orzelskiej (Iwona Pawlak) i Jana Bohatyrowicza (Adam Marjański) w filmie “Nad Niemnem”. Przypomnienie tekstu literackiego będzie doskonałym pretekstem do rozmowy o ekranizacji powieści i jej recepcji na przestrzeni lat. Jesteśmy również przekonani, że Stawy Walczewskiego z Letnią Biblioteką będą najlepszym tłem dla tego spotkania.

“Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej jest lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania. Prezydent RP Andrzej Duda zachęca do wspólnej lektury.

“Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego “Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. “Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. “Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Szczegóły

Date:
9 września 2023
Czas:
17:00 - 18:30

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl