Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

MaBaSo – koncert w Mediatece

20 marca 2019 | 01:00 - 21 marca 2019 | 00:59

Serdecznie zapraszamy w środę 20.03 o godz.19.30 do Mediateki na najnowszy projekt genialnego wibrafonisty elektrycznego-Bernarda Maseli „ MaBaSo Trio”

Projekt tworzą oprócz Vernarda kontrabasista oraz basista elektryczny Michał Barański, współpracownik m.in. takich muzyków jak Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Aga Zarya, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Ewa Bem oraz najlepszy słowacki perkusista, obecnie mieszkający w Pradze –Dano Soltis (m.in. Steve Walsh, Rich Perry, Ingrid Jensen, Aga Zaryan, Peter Lipa).

Bernard Maseli  „ MaBaSo Trio” https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2019/Marzec/mabaso.jpg

Bernard Maseli-el.vibes (Mallet Kat)
Michał Barański-el.bass
Daniel “Dano” Soltis  (Słowacja)-drums,percussion.

Zbierając doświadczenia w zespole Walk Away, Music Painters,The Globetrotters czy wreszcie od trzech lat jako członek kwartetu amerykańskiego gitarzysty Deana Browna, Bernard postanowił stworzyć trio które będzie realizowało jego autorską wizję elektrycznego jazzu. On sam mówi “od zawsze uważałem że fusion nie musi być realizowane według zamkniętego schematu “wolno-szybko,cicho-głośno” ,że może również wykorzystywać wszystkie zdobycze współczesnego akustycznego jazzu”. Takie właśnie jest MaBaSo gdzie od strony konstrukcyjnej, aranżacyjnej i brzmieniowej muzycy wykorzystują charakterystyczne elementy elektrycznego “fusion” z mocnymi wpływami muzyki R[&]B,soul czy funky lecz już w warstwie harmoniczno-melodycznej i w sposobie rozgrywania partii solowych  mamy do czynienia z myśleniem wywodzącym się w linii prostej z akustycznego jazzu. 

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2019/Marzec/MaBaSo2- digipack 3D_m2 — kopia.jpgW 2013 roku zespół nagrywa pierwszą płytę która jest zapisem koncertu w katowickim klubie “Old Timers Garage pod tytułem “Sunshine of your love”.Płyta cieszy się ogromnym powodzeniem czego wyrazem są towarzyszące jej od samego początku znakomite recenzje:
“Panie i Panowie! Płyta Sunshine Of Your Love miażdży!
Nie słyszałem ich dotąd na żywo, jestem sceptykiem,jeśli chodzi o płyty live, a tej płyty słuchałem przez kilka dni z rzędu! Fusion najczystszej wody: harmonie, melodyjność, improwizacje, brzmienia,time, lekkość, energia, humor!”
Jerzy Szczerbakow JazzPress 07.2014/23

“W tej muzyce raczej można odnaleźć młodzieńczą, niczym nieskażoną energię, która wciąż sprawia , że nie brakuje im entuzjazmu, tak bardzo potrzebnego nie tylko do tworzenia, ale nam wszystkim do życia.”
Piotr Bielawski blog/natemat.pl

W 2017 roku zespół nagrywa swoją drugą płytę p.t. „We will rock U”.. Ponownie jest to płyta koncertowa i ponownie zbiera entuzjastyczne recenzje.
 “
 „Konwencja sprawdzona (solidne, internacjonalistyczne fusion), energia atomowa, inwencja i radość z muzykowania jak w epoce, gdy za dobrą, improwizowaną solówkę miłym spojrzeniem obdarzała piękna dziewczyna.”
Z Dżezem Lżej -Adam Domagała

Ponieważ trio jest typowo koncertową formacją toteż ich koncerty wywołują ogromny entuzjazm publiczności a zachętą do spotkania z zespołem niech będą słowa Piotra Iwickiego z recenzji dla miesięcznika Jazz Forum:
“Gdy całość przechodzi w klimaty osadzone w basenie Karaibów.jesteśmy pewni-Maseli,Barański i Soltis to koncertowe zwierzęta”     
    Jesienią 2018 roku zespół otrzymuje zaproszenie od wokalisty Kuby Badacha do wspólnego projektu „Back to School”. Trasa koncertowa to dwanaście entuzjastycznie przyjętych koncertów a całość zostanie udokumentowana w formie płyty.
     Back to School – powrót do szkoły. Kuba Badach stwierdził, że ta trasa ma dla niego symboliczne znaczenie. Jest dla niego powrotem do “najlepszego uniwersytetu muzycznego, w jakim uczestniczył”. Do czasów, kiedy to wspólnie z Bernardem tworzyli “The Globetrotters”, z którym to zjechali całą Polskę, a po którym to “już nic nie może ich zaskoczyć”. Odnoszę wrażenie, że to jednak my, odbiorcy, jesteśmy tymi uczniami i otrzymaliśmy prawdziwą lekcję tego, jak wygląda świat muzyki, nie tylko zamknięty w “poprawne” dźwięki. Za którą to lekcję serdecznie dziękujemy.
     Jakub Naspiński 7.12.2018

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2019/Marzec/ber.jpgBernard Maseli-el.vibes
Karierę rozpoczął w 1985r. wraz z zespołem „WALK AWAY” na festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, gdzie zdobył główną nagrodę solistyczną, a zespół pierwsze miejsce w swojej kategorii. Wraz z zespołem „WALK AWAY” nagrał dziesięć płyt długogrających i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą (czterokrotnie festiwal „Jazz Jamboree” w Warszawie, „Jak-Jazz” w Indonezji, wielkie trasy koncertowe wraz z Urszulą Dudziak, wspólna trasa koncertowa z legendarnym trębaczem Milesem Davisem jako tzw. support).
W latach 1985-87 współpracował z zespołem „YOUNG POWER”, z którym nagrał dwie płyty. W 1992 roku wraz z pianistą Zbigniewem Jakubkiem zakłada duet pod nazwą „BACK IN” (dwie płyty). Od 1995 roku rozpoczyna trwająca do dziś współpracę ze znakomitym basistą Krzysztofem Ścierańskim (początkowo jako trio „MUSIC PAINTERS” wraz z perkusjonalistą Jose Torresem, ostatnio jako duet „Big 2″). Od kilku lat zajmuje się również produkcją muzyczną. Jako producent zaistniał płytami „Tylko Chopin” dla Lory Szafran,płytą „Melodies” Anny Serafińskiej,płytą „Colors” zespołu Colors oraz wszystkimi albumami formacji „THE GLOBETROTTERS” . Od 20 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon, w ankiecie „Jazz Top” miesięcznika „Jazz Forum” oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer. Również od 20 lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Katowickiej Akademii Muzycznej.
W 1999 roku wraz z saksofonistą Jerzym Główczewskim i wokalistą Kubą Badachem, utworzył pierwszy swój projekt autorski pod nazwą „The Globetrotters”. Zespół w krótkim czasie zdobył dużą popularność wśród fanów, czego wyrazem są cztery płyty oraz blisko 500! zagranych koncertów i współpraca z gwiazdą instrumentów perkusyjnych Nippy Noya (Indonezja).Od 2006r wraz z Krzysztofem Ścierańskim,Markiem Raduli oraz Paulem Vertico jest członkiem formacji „COLORS”.W 2004 roku nawiązuje współpracę z wyśmienitym kompozytorem Zbigniewem Preisnerem który w 2007 roku zaprasza go do nagrania płyty”Silence, Night And Dreams”.Płyta została nagrana w gwiazdorskiej obsadzie m.in.Teresa Salgueiro-voc,Lars Danielsson-bass,John Parricelli-guit.Trasa promująca ten album obejmowała tak prestiżowe sceny jak amfiteatr Herodes Atticus on the Acropolis w Atenach gdzie w 2007 w obecności ponad 4 tys.słuchaczy odbyła się światowa premiera albumu.W 2009 roku rozpoczyna również swój nowatorski solowy projekt pod nazwa „DIARY” w którym w maksymalnym stopniu eksploruje możliwości współczesnej elektroniki.W 2011 roku jako jeden z nielicznych polskich muzyków jazzowych otrzymuje zaproszenie do współpracy z amerykańskim kwartetem pod wodzą gitarzysty Deana Browna (Dean Brown,Marvin „Smitty” Smith,Hadrien Feraud,Bernard Maseli) i odbywa entuzjastycznie przyjęte tournee oraz nagrywa płytę Browna „Unfinshed Business”.
Bernard Maseli współpracował między innymi z takimi muzykami jak: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Mino Cinelu, Nippy Noya, Bill Bruford, Dean Brown, Mike Stern, Frank Gambale, David Fiuczyński, Eric Marienthal, Bob Malac ,Bill Evans, Matthew Garrison,Manou Gallo,Paco Sery, Dave Samuels,Victor Mendoza,Marvin „Smitty” Smith,Hadrien Feraud, Ewa Bem, Lora Szafran,Anna Maria Jopek,Grzegorz Skawinski, Mieczysław Szcześniak i wielu innych. Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji (również produkcje radiowe) i nagrał ponad siedemdziesiąt płyt.
www.bernardmaseli.com

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2019/Marzec/michal.jpgMichał Barański-el.bass
Urodzony w 1984 roku w rodzinie z muzycznymi tradycjami. Już w wieku pięciu lat rozpoczął swoją przygodę z muzyką, początkowo ucząc się gry na fortepianie, a następnie rozwijając swoje muzyczne zdolności w grze na wiolonczeli. W trakcie swej edukacji muzycznej w szkole równolegle w wieku 12 lat zainteresował się muzyką rozrywkową i jazzową. Rozpoczął naukę gry na gitarze basowej, aby już wkrótce grać w lokalnych zespołach w jego rodzinnych Żorach.
Już jako trzynastolatek został zauważony na warsztatach jazzowych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry. Wraz z pianistą Mateuszem Kołakowskim i perkusistą Tomaszem Torresem wszedł w skład kwartetu Terry’ego, wielokrotnie koncertując w USA i zdobywając szlify u źródeł jazzu. Koncertował w słynnym klubie Knitting Factory w Nowym Jorku, Jazz Bakery w Los Angeles, Berklee Performance Center w Bostonie, Vail Jazz Festival w stanie Colorado, Portland Jazz Festival w stanie Maine.
Niedługo potem rozpoczął naukę kontrabasu klasycznego w klasie mgr Bogusława Pstrasia zdobywając wyróżnienia i nagrody na przesłuchaniach i konkursach klasycznych szkół muzycznych drugiego stopnia w tym m.in. trzecią nagrodę na Ogólnopolskich przesłuchaniach klas wiolonczeli i kontrabasu w Elblągu.
Swoją edukację muzyczną kontynuował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Jacka Niedzieli. W czasie studiów założył wraz z pianistą Pawłem Kaczmarczykiem formację K/B/D trio z którą zdobył wiele nagród na festiwalach i konkursach jazzowych m.in nagroda Grand Prix na 40 Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Aniołek Jazzowy na Bielskiej Zadymce Jazzowej w 2005 roku. Otrzymał również nagrodę indywidualną „Swingujący Kruk” na III Hot Jazz Spring w Częstochowie. Bardzo szybko, gdyż już w trakcie studiów rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, Atma Anur, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska, Jose Torres, David Doruzka, Carmen Moreno, Grzech Piotrowski, Piotr Baron, Mate.O, zespoły Afromental, New LifeM., TGD i wiele innych.Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan w kategorii muzyka poetycka oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego w kategorii najlepszy album-muzyka jazzowa. W 2008 roku został wybrany przez czytelników Jazz Forum najlepszym kontrabasistą rok
http://michalbaranski.weebly.com/
 

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2019/Marzec/daniel.jpgDaniel “Dano” Soltis -drums

Najlepszy słowacki perkusista, mieszkający w Pradze. Daniel “Dano” Soltis
Współpracował z takimi tuzami jak: Steve Walsh, Rich Perry, Ingrid Jensen, Aga Zaryan, Peter Lipa. Znany ze współpracy z zespołem IMT Smile, który od 9 lat uznawany jest za największy popowy zespół na Słowacji.


Born on June 3rd 1982 in Kosice, Slovakia
He is one of the mostly sought after drummers on the Czech and European scene, because of his energetic, flexible yet sensitive style.
He has lived in Prague since 1999. Here he attended the Jazz Conservatory of J. Ježek and studied under the direction of legendary professor Vladimír Žižka and later in the Higher Specialist School focusing on Jazz.
In 2010 he was awarded a Bachelor. degree at the prestigious Jazz Academy in Katowice, Poland where he currently attends a Masters course.
He is a founding member of the leading and highly respected jazz band, Vertigo (formarly Vertigo Quintet), which he also manages. The band has received several awards:
2005 – ”Zlaty Andel” (Czech equivalent Grammy Awards) for the album Vertigo Quintet (debut album)
2008 – Nomination for the award ”Zlaty Andel” for the album Vertigo Quintet a Dorota Barová
2012 – ”Tais Awards 2011” – independant internet award for the album Vertigo – Metamorphosis.
2012 – Nomination for the award ”Zlaty Andel” for the album Vertigo – Metamorphosis (awards to be made in March 2012)
www.vertigoquintet.com
In 2010 he became a member of leading pop-rock band IMT Smile with whom he regularly performs at music festivals and has recorded highly awarded albums.
www.oprisaomna.com
He is also a member of the music ensemble Maseli on The Road with frontman Bernard Maseli a respected vibes player.
http://www.bernardmaseli.com/2011/03/maseli-on-the-road-2/
He is also a founding member of a unique trio based on open improvization – Projekt Z (Petr Zelenka-guitar, Marcel Barta-sax) with whom he performs around Europe.
http://www.animalmusic.cz/katalog/projekt-z
In 2011 he endorsed (a company player) of the prestigious cymbal company, Sabian and of a leading producer of drum sticks, Balbex. Balbex has lounched Daniel´s own edition of drum sticks – Danodrum which were developed in cooperation with him.

http://danosoltis.com/pages/sk/aktuality.php

Bilety w cenie: 25 zł

KUP/REZERWUJ BILET

KONCERT ODBĘDZIE SIĘ W MEDIATECE UL. 3 MAJA 57, GRODZISK MAZ.

MIEJSCA NA WIDOWNI SĄ NIENUMEROWANE

rezerwacja jest ważna przez 48 godz.w wypadku braku wpłaty i po upływie tego czasu jest anulowana

Kino Centrum Kultury

ul. Spółdzielcza 9

22 734 79 44 kino@centrumkultury.eu

Szczegóły

Początek
20 marca 2019 | 01:00
Koniec:
21 marca 2019 | 00:59
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl