Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Koncertowa Mediateka – PIOSENKI Z ULIC PARYŻA I MOSKWY

24 lutego 2019 | 01:00 - 25 lutego 2019 | 00:59

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy niedzielny koncert, w którym wezmą udział wybitni artyści z Białorusi.

24.02.2019r g. 16.00 – MEDIATEKA – PIOSENKI  Z  ULIC  PARYŻA I MOSKWY

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2019/Marzec/1.jpegProgram, który chcemy Państwu zaprezentować, jest częścią przygotowywanego przez Fundację Minoratio dużego widowiska, którego celem jest pokazanie w jaki sposób emigracje, powstałe wskutek zawieruch wojennych i politycznych, w Polsce i Rosji wpłynęły na wspólne przenikanie się naszych kultur z kulturą państwa, które przyjmowało imigrantów z tych terenów – Francji.
Kierownikiem muzycznym przedsięwzięcia jest Pan Anatol Kandyba, który pełni też tą funkcję w Teatrze Dramatycznym w Grodnie na Białorusi.
Wokalistą jest niezwykle ciekawy i tajemniczy artysta pochodzący z Besarabii – Leonid Volodko.
Urodził się on w mieście Ismail położonym na brzegach Dunaju w Besarabii. W okresie Rosyjskiego Imperium, w tej bajecznie pięknej i gościnnej krainie, położonej nad Morzem Czarnym mieszkało bardzo wiele różnych narodowości: Rusini, Rosjanie, Polacy, Ukraińcy, Mołdawianie, Tatarzy, Cyganie, Żydzi i Turcy.

Besarabia przesiąknięta kulturą wszystkich wyżej wymienionych narodów stała się miejscem gdzie życie towarzyskie miast skupiało się na ulicy, która śpiewała znane w swoich kręgach pieśni i piosenki. Ludzie na kresach byli wyjątkowo uzdolnieni muzycznie. Potrafili własnymi rękami zrobić skrzypce, jak wujek mamy Leonida, czy zostać poetami jak ojciec Leonida. Pochodząc z rodów Kunickich, Wołodźko, Wójcików i Chełstowiczów Leonid już w wieku 7 lat napisał pierwszy swój wiersz. W wieku 13 lat Leo pierwszy raz wystąpił na scenie. Ta przygoda, jak sam mówi, rozpoczęła się dzięki czytaniu olbrzymiej ilości książek, zamiłowaniu do historii, chęci poznawania kultur innych narodów, miłości do Boga, rodziców i ojczyzny i trwa do dzisiaj. Już w wieku 17 lat został studentem Instytutu Języków Obcych w Mińsku na Białorusi. Był to prawidłowy wybór, ponieważ dzięki znajomości języków obcych zaczął rozumieć świat sztuki, który jest zdecydowanie większy niż świat geograficzny. Obecnie Leo mieszka już w Polsce i występuje z koncertami śpiewając piosenki w 10 językach świata.

W programie, który dla Państwa przygotowaliśmy, usłyszycie wiele znanych przebojów francuskich, wykonanych w tym https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2019/Marzec/2.jpgjęzyku oraz piosenki i pieśni będące częścią miejskiego folkloru w Rosji. Będą to także tzw. „błatnoje piesni”, które powstały w obozach, łagrach i zwykłych więzieniach a są opowieściami o określonej wizji świata. Świata skazańców, przedstawionego od wewnątrz. Czasami Leo jest tu narratorem i wtedy jego opowieść przyjmuje postać ballady ale  wykona też utwory w pierwszej osobie i wtedy ekspresyjność każdej piosenki porwie Państwa w przestrzeń, której nikt nigdy nie życzył drugiej osobie, ale one tam trafiały. Niektóre utwory opisują co prawda uroki bandyckiego życia, jednak większość koncentruje się na tragicznym losie, samotności i śmierci głównego bohatera. Jak to zwykle bywa ten tragiczny los zgotowali mu donosiciele, niewierni przyjaciele bądź kochanki. W latach 60 piosenki tego rodzaju były zakazane w Związku Radzieckim a ich rozpowszechnianie było karalne. Powodem było opiewanie wolności jako najwyższej wartości a tym samym okazywały wrogość wobec władzy i jej oficjalnego porządku. A zarówno w Rosji jak i Związku Radzieckim do łagrów trafiały całe narodowości więc twórczość i kreatywność autorów tych utworów jest bliska także nam, ponieważ w rosyjskich i radzieckich łagrach i więzieniach przebywało wielu polskich zesłańców i skazańców.
Resztę dopowiecie sobie Państwo sami, przychodząc na ten niedzielny koncert do Mediateki.

Serdecznie zapraszamy.

WSTĘP WOLNY

MEDIATEKA UL. 3 MAJA 57 GRODZISK MAZOWIECKI

Szczegóły

Początek
24 lutego 2019 | 01:00
Koniec:
25 lutego 2019 | 00:59
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl