Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Koncertowa Mediateka – „Historie strunami i smyczkiem pisane”

12 grudnia 2021 | 16:00 - 17:30

Zapraszamy na kolejną koncertową 12  grudnia o g. 16.00 wystąpią: Patrycja Szymańska- skrzypce I Adam Woch- gitara klasyczna

 

Zapraszamy do wysłuchania duetów na skrzypce i gitarę klasyczną. Zabrzmią kompozycje już Państwu znane i lubiane, lecz także te, do których zamierzamy Państwa przekonać. Tytuł „Historie strunami i smyczkiem pisane” nie jest przypadkowy.  W zasadzie w każdym z proponowanych przez nas utworów kryje się jakaś historia, można ją opowiedzieć słowem, można muzyką…  Jako że w roku 2021 świętujemy stulecie urodzin genialnego Argentyńczyka, kompozytora, wirtuoza bandoneonu, twórcy tango nuevo- Astora Piazzolli, w programie zdecydowaliśmy się więc, z wielką dla nas przyjemnością, zarezerwować miejsce dla jego twórczości. W naszym wykonaniu zabrzmi czteroczęściowa „Historia tanga”, ilustrująca rozwój tanga jako gatunku muzycznego na przestrzeni XX wieku. Jednak ponieważ podoba nam się jeszcze bardzo wiele utworów innych kompozytorów w aranżacjach na skrzypce i gitarę, lub też od początku napisanych z przeznaczeniem na te dwa instrumenty, repertuar przez nas wybrany jest bardzo zróżnicowany. Wykonamy kompozycje poczynając od stworzonych w epoce klasycyzmu, poprzez utwory Niccolò Paganiniego, czy reprezentanta hiszpańskiego impresjonizmu i neoklasycyzmu, Manuela de Falli, w opracowaniach Pawła Kochańskiego, Fritza Kreislera i Adama Wocha. Łączy je wielki ładunek emocji i gorący muzyczny temperament.

 

         PROGRAM: 

                                        CHRISTOPH WILLIBALD GLUCK- „MELODIE”

                                          NICCOLÒ PAGANINI – CANTABILE D- dur

                                          NICCOLÒ PAGANINI – VI  SONATA a- moll

                                               (LARGO CON PRECISIONE, TEMPO DI WALZER)

                                                    VITTORIO MONTI – CZARDASZ

                          MANUEL DE FALLA– SUITE POPULAIRE ESPAGNOLE, NR 2 „NANA”

                      MANUEL DE FALLA – „DANSE ESPAGNOLE” Z OPERY „LA VIDA BREVE”

                                                     ROLAND DYENS – “TANGO EN SKAÏ”

                                             ASTOR PIAZZOLLA – „HISTOIRE DU TANGO”

                                     („BORDEL- 1900”, „CAFÉ 1930”, „NIGHTCLUB- 1960”, „CONCERT D’AUJOURD’HUI”)

 

 PATRYCJA SZYMAŃSKA- skrzypce

Patrycja Szymańska urodziła się w rodzinie muzyków. Studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny) w Warszawie ukończyła z wyróżnieniem po zaledwie dwóch latach nauki. Przedtem kształciła się pod kierunkiem prof. Zenona Brzewskiego. Studia podyplomowe podjęła w Niemczech, kończąc klasę koncertmistrzowską w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w 1999r. i, w roku 2002, klasę solową w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem. Swoje umiejętności miała okazję doskonalić także na licznych kursach mistrzowskich współpracując z takimi osobowościami jak m. in. Wanda Wiłkomirska. Jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych krajowych i międzynarodowych. Dokonywała nagrań solowych dla Polskiego Radia i Telewizji. Współpracowała z Radiophilharmonie des NDR Hannover, Radio Sinfonie Orchester des HR Frankfurt am Main i Rundfunk Sinfonieorchester Berlin. W roku 2013 podjęła współpracę z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jako solistka koncertowała min. z orkiestrami Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Filharmonii Krakowskiej. Pod batutą maestro Jacka Kaspszyka wykonała partię skrzypiec w Koncercie Potrójnym L. van Beethovena. Poza granicami kraju występowała w Hanowerze, Freiburgu (Domsingschule), w Baden-Baden (Kurhaus, sala koncertowa), w Grazu (Grazer Kongresszentrum, Kammermusiksaal), czy we Frankfurcie nad Menem (Internationales Theater). W Polsce wielokrotnie można było jej słuchać także w Łazienkach Królewskich (min. podczas VI. Festiwalu Mozartowskiego wraz z Olgą Pasiecznik), na Zamku Królewskim, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ukończyła studia podyplomowe na SGH- Menedżer Kultury i w 2018 roku objęła kierownictwo artystyczne cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką” w Pałacu w Jabłonnie. Koncertuje jako solistka i kameralistka.

ADAM WOCH – gitara klasyczna

Adam Woch jest absolwentem UMFC w Warszawie w klasie prof. R. Bałauszko- licencjat i prof. L. Potasińskiego- studia magisterskie (oba dyplomy obronił z najwyższą możliwą punktacją), a także Conservatorium Maastricht (prof. Carlo Marchione). Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem takich artystów jak: R. Lislevand, R. Gallen, A. Pierri, R. Aussel, Z. Dukic, M. Dylla, Ł. Kuropaczewski. Adam Woch to jeden z najlepiej zapowiadających się gitarzystów młodego pokolenia w Polsce. Laureat ponad dwudziestu konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym (I miejsce na IX Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „FORUM GITARRE” w Wiedni, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej im. „Jose Tomas’a” w Almerii). Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji. Koncertuje jako solista i kameralista w wielu krajach Europy oraz Azji i Ameryki Północnej; w nowojorskiej Carnegie Hall, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Zamku Królewskim w Warszawie , Große Ehrbar Saal Konservatorium für Musik und Dramatische Kunst w Wiedniu. Jako solista współpracował z polskimi orkiestrami. Został uhonorowany nagrodą specjalną „Młody Artysta Roku 2009”. Wielokrotnie był stypendystą „Narodowego Funduszu na Rzecz Dzieci”, otrzymał stypendium „Młoda Polska” i, aż pięciokrotnie, Stypendium MKiDN. W 2015 r. zdobył stypendium banku Societe Generale umożliwiające nagranie debiutanckiej płyty. Od 2011 roku współtworzy duet gitarowy z Robertem Guzikiem, z którym zdobywał nagrody na międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej. Panowie prowadzą aktywną działalność koncertową, współpracują również z najsłynniejszym duetem gitarowym Sergio i Odaira Assada. Sergio Assad zadedykował im 7-częściową kompozycję „One Week in Rio”, której światowe prawykonanie miało miejsce w marcu 2017; było to pierwsze takie wydarzenie w historii polskiej gitary. Premiera utworu została uświetniona wspólnym koncertem z duetem braci Assad. W 2019 roku kompozycja została zarejestrowana i wydana na płycie zatytułowanej „One week in Rio”, gdzie znalazła się wśród innych kompozycji z Ameryki Łacińskiej. Od 2021 roku Adam Woch i Robert Guzik są pod opieką artystyczną Fundacji Fabryki Norblina.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Mediatece na godzinę przed koncertem, jedna osoba po okazaniu Grodziskiej Karty Mieszkańca może odebrać maksymalnie dwie wejściówki, miejsca są nienumerowane.

MEDIATEKA, GRODZISK MAZOWIECKI, UL. 3 MAJA 57

 

Szczegóły

Date:
12 grudnia 2021
Czas:
16:00 - 17:30
Wydarzenie kategoria:
strona www:
https://www.centrumkultury.eu/mediateka/wydarzenie/koncertowa-mediateka-historie-strunami-i-smyczkiem-pisane/

Organizator

Mediateka
support: estinet.pl