Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Koncertowa Mediateka – Ballady na fortepian

24 kwietnia 2022 | 16:00 - 17:00

W myśl obchodów 200-lecia narodzin polskiego romantyzmu zapraszamy 24.04.2022 o godz.16.00 na recital, w którym pianista Marek Bracha koncentruje się na gatunku Ballady na fortepian.

W roku 1822 Adam Mickiewicz wydał swoje „Ballady i Romanse”. Ten fakt uznawany jest za początek epoki romantyzmu w Polsce.
Fryderyk Chopin w słowach kierowanych do innego wybitnego kompozytora  Roberta Schumanna przyznał, że do jego ballad zainspirowały go niektóre wiersze Mickiewicza, a więc u źródeł chopinowskiego tonu balladowego, charakteru balladowej narracji – stoi właśnie Adam Mickiewicz.

Marek Bracha – wszechstronny pianista wykształcony w Warszawie i Londynie. Aktywnie koncertuje z repertuarem muzyki klasycznej, który wykonuje na instrumentach współczesnych oraz tych z epoki.

Pianista współpracuje także z polskimi kompozytorami poszerzając repertuar o nowe pozycje solowe, kameralne oraz z towarzyszeniem orkiestr. Ma w dorobku prawykonania utworów I Zalewskiego, D. Przybylskiego, J. Bruzdowicz. M. Majkusiaka.

Koncertuje na fortepianach historycznych, jak również prowadzi wykłady i warsztaty przybliżające problemy wykonawstwa historycznego (m. in. Akademia Fortepianów Historycznych w Lusławicach w 2017 roku). Swoimi koncertami na całym świecie (m. in. Chiny, Japonia, Włochy, Niemcy, Francja, USA, Wenezuela, Chile) popularyzuje muzykę polską. Jako solista współpracuje z takimi dyrygentami jak Jerzy Maksymiuk, José Maria Florêncio, Alun Francis czy Jacek Kaspszyk.

Jako kameralista występuje z Tobiasem Kochem, Marcinem Maseckim, Maciejem Frąckiewiczem oraz zespołami Atom String Quartet, Royal String Quartet i Meccore String Quartet.Artysta jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem Teresy Manasterskiej, Joanny Ławrynowicz i Alicji Palety – Bugaj.

Pianista ukończył również z wyróżnieniem studia Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera oraz studia podyplomowe na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey’a Goviera.

Do dokonań fonograficznych pianisty należy wydana przez NIFC solowa płyta z utworami Fryderyka Chopina, oraz nagrana dla wytwórni CD Accord płyta “Modern Soul”, na której Marek Bracha towarzyszy skrzypaczce Agacie Szymczewskiej. Płyta otrzymała nagrodę „Supersonic” magazynu Pizzicato.

W programie usłyszą Państwo:

L. van Beethoven – Bagatele op. 126 (powstałe w  1823 – rok po „Balladach i Romansach” Mickiewicza)

F. Chopin – Ballada F-dur op. 38

J. Brahms – Ballada d-moll op. 10 nr 1

T. Tellefsen – Ballada c-moll op. 28

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Mediatece na godzinę przed koncertem, jedna osoba po okazaniu Grodziskiej Karty Mieszkańca może odebrać maksymalnie dwie wejściówki, miejsca są nienumerowane.

MEDIATEKA, GRODZISK MAZOWIECKI, UL. 3 MAJA 57

Szczegóły

Date:
24 kwietnia 2022
Czas:
16:00 - 17:00
Wydarzenie kategoria:
strona www:
https://www.centrumkultury.eu/mediateka/wydarzenie/koncertowa-mediateka-ballady-na-fortepian/

Organizator

Mediateka
support: estinet.pl