Kalendarz wydarzeń

- To event minęło.
KONCERT – VIVALDI & PIAZZOLLA – CZTERY PORY ROKU
4 października 2013 | 22:00
Serdecznie zapraszamy w piątek 04.10.2013 o godz.20.00 do sali widowiskowej na koncert.p.t.
VIVALDI [&] PIAZZOLLA – CZTERY PORY ROKU
‘Perła’ Muzyki Baroku kontra Tango z Buenos Aires
Dwa odrębne światy i osobowości artystów, dwa odległe kontynenty i czas powstania dzieł, dwa różne style muzyczne – jedna INSPIRACJA.
Niezwykle intrygujące połączenie utworu barokowego z XX-wiecznymi ognistymi, pełnymi energii tangami Astora Piazzolli.
A. Vivaldi – Cztery pory roku, Op. 8/1, RV 269 – Wiosna:
I. Allegro
II. Largo
III. Allegro
A. Piazzolla – Cuatro estaciónes porteñas (Pory roku w Buenos Aires) – Verano porteno (Lato)
A. Vivaldi – Cztery pory roku, Op. 8/1, RV 269 – Lato:
I. Allegro Non Molto – Allegro
II. Adagio – Presto
III. Presto
A. Piazzolla – Cuatro estaciónes porteñas – Otono porteño (Jesień)
A. Vivaldi – Cztery pory roku, Op. 8/1, RV 269 – Jesień:
I. Allegro – Allegro Assai
II. Adagio Molto
III. Allegro
A. Piazzolla – Cuatro estaciónes porteñas – Invierno porteño (Zima)
A. Vivaldi – Cztery pory roku, Op. 8/1, RV 269 – Zima:
I. Allegro Non Molto
II. Largo
III. Allegro – Lento – Allegro
A. Piazzolla – Cuatro estaciónes porteñas – Primavera porteña (Wiosna)
Wykonawcy:
Voytek Proniewicz – skrzypce
Orkiestra Sinfonia Viva
Tomasz Radziwonowicz – dyrygent
VOYTEK PRONIEWICZ
Voytek Proniewicz ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie profesora Mirosława Ławrynowicza.
Koncertował z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, orkiestrą Sinfonia Viva oraz orkiestrą Sinfonia Iuventus, występując pod batutą m.in. Jana Krenza i Jerzego Maksymiuka. Występował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Rudolfinum w Pradze, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Koncertował w Wiedniu, Paryżu, Madrycie, Brukseli, Wilnie, Pradze, Palermo, Szanghaju, Hongkongu i Caracas.
Występował na wielu festiwalach muzycznych m.in. Letni Festiwal im. J. Waldorffa w Radziejowicach, Festiwal Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich w Warszawie, Festiwal Veranos de la Villa w Madrycie, Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartiana” w Gdańsku, Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej w Warszawie.
W 1998 roku Telewizja Polska nakręciła oraz wyemitowała film pt. „Impresja na skrzypce”, w całości poświęcony osobie młodego skrzypka. Artysta był wieloletnim stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2001 roku oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w roku 2009.
Cztery pory roku Antonia Vivaldiego stoją na czele listy dzieł należących do kanonu literatury muzycznej. Ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów wszechczasów charakteryzuje się niezwykłą żywiołowością i energią. Koncerty Antonia Vivaldiego z op. 8 zatytułowane Cztery pory roku zalicza się do pierwszych, które w nowatorski sposób połączyły muzykę i słowo. Vivaldi poniekąd antycypuje popularne w XIX stuleciu zwyczaje umieszczania w partyturach literackiego uzupełnienia: koncerty ubogacone są sonetami przypisanymi odpowiedniej porze roku, które – wedle zamysłu kompozytora – powinny być odczytywane przed wykonaniem konkretnego fragmentu muzycznego. Kompozytor za pomocą dźwięków odmalowuje pejzaże przyrody i ilustruje konkretne wydarzenia. Dzięki niemu w partii solowej skrzypiec i całej orkiestrze słyszymy śpiew ptaków, szum strumienia, odgłosy burzy, uciążliwe bzyczenie muchy, kukułkę, taniec i zabawę wieśniaków, polowanie czy trzaskający mróz.
Zgoła odmienny od barokowego dzieła charakter mają napisane ponad dwieście lat później Cztery pory roku Astora Piazzolli. Kompozycję Argentyńczyka przenika dynamiczny i zmysłowy klimat tanga, w pewnym sensie ilustrujący temperament mieszkańców Buenos Aires, niezwykle zaskakująco przeplatany cytatami fragmentów z dzieła Vivaldiego. Poszczególne pory roku Piazzolla komponował na przestrzeni lat 1964–1970, bez zamiaru ujęcia ich w cykl. Początkowo utwory te przeznaczone były na skrzypce, fortepian, gitarę elektryczną, kontrabas i bandoneon. W 2009 roku rosyjski dyrygent Leonid Diesjatnikow stworzył zupełnie nową aranżację na skrzypce solo z towarzyszeniem orkiestry, która poprzez cytaty zaczerpnięte z dzieła Vivaldiego stanowiła idealny pomost oraz niezwykle interesujące połączenie utworu barokowego z XX-wiecznymi ognistymi, pełnymi energii tangami Piazzolli.
Bilety w cenie:
55 zł – rzędy od I do IX
45 zł rzędy od X i rzędy boczne
Kino Centrum Kultury
ul. Spółdzielcza 9
22 734 79 44 kino@centrumkultury.eu