Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Koncert – Pieśni Lasu Bergitka Roma

27 września 2019 | 02:00 - 28 września 2019 | 01:59

Koncert – Pieśni Lasu Bergitka Roma

Zapraszamy wszystkich serdecznie 27 września o godz. 18:00 do grodziskiej Mediateki na koncert – Pieśni Lasu Bergitka Roma – w wykonaniu Teresy Mirgi i zespołu Kałe Bała.

Bezpłatne wejściówki na koncert do pobrania w Mediatece oraz w Poczekalni PKP od 16 września.

Teresa Mirga – cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Wywodzi się z Cyganów Karpackich, jednej z czterech grup cygańskich zamieszkujących tereny Polski, która od kilku wieków prowadzi osiadły tryb życia. Koncertuje solo oraz wspólnie z zespołem Kałe Bała, który założyła w 1992 roku. Obok utworów własnych Teresy Mirgi i melodii Cyganów węgierskich, zespół wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Cyganów na Słowacji i Bałkanach oraz stare pieśni Cyganów Karpackich w tradycyjnych i w zupełnie nowych opracowaniach. Przywołując najstarsze i zapomniane już melodie, za pomocą których Cyganie wyrażali niegdyś swe najgłębsze uczucia, muzycy Kałe Bała ożywiają magiczny świat Cyganów Karpackich, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią. Kałe Bała ma na koncie kilka płyt, szereg nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, zagraniczne trasy koncertowe.

Teresa Mirga jest spiritus movens zespołu, przede wszystkim jednak jest poetką i pieśniarką, pisze, komponuje, prowadzi spotkania autorskie i recitale solowe w całym kraju. Poezja Teresy Mirgi została wydana w trzech tomikach wierszy: Soske kawka? (1992), Pieśni z Czarnej Góry (1999) oraz Wiersze i pieśni (2006). A jej koncerty i spotkania związane z jej poezją, to okazja, żeby dotknąć świata romskiej poezji i muzyki powstających dziś, ucieszyć się, usłyszeć, jak szumi rzeka…

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2019/Wrzesien/Bergitka Roma (1).png

Szczegóły

Początek
27 września 2019 | 02:00
Koniec:
28 września 2019 | 01:59
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl