Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Koncert Noworoczny

8 stycznia 2012 | 21:00

Zapraszamy 13.01.2012 o godz. 20.00 do sali widowiskowej na koncert p.t. “WIECZÓR W KRAINIE CZARDASZA”, który jest niecodzienną okazją  obcowania z muzyka cygańską w całym spektrum jej barw i kolorytu.

     

gypsy_show.jpg

Na “WIECZÓR W KRAINIE CZARDASZA” składają się z utwory inspirowane folklorem cygańskim i żydowskim. Idea koncertu przyciągnęła uwagę mediów, czego rezultatem był udział w licznych programach radiowych i telewizyjnych, zaowocowała występami na wielu festiwalach muzycznych w prestiżowych salach koncertowych (m.in. Lincoln Center w Nowym Jorku, Sala Kongresowa w Warszawie), a także współpraca z wybitnymi postaciami życia muzycznego w Polsce(mi.in. z W.Malickim, V.Brodskim, A.Maliszewskim, J.Karwowskim).

W piątkowy wieczór będą Państwo mogli posłuchać artystycznie opracowanych, wirtuozowskich i niezwykle efektownych utworów skrzypcowych inspirowanych folklorem cygańskim z różnych krańców Europy. Dodatkowa atrakcja jest koncertowa fantazja na tematy J. Bocka z bardzo popularnego musicalu “SKRZYPEK NA DACHU”, jak i parafraza hebrajskiej pieśni “HAVAH NAGILAH”, będące stylizacja folkloru żydowskiego. Możliwa jest opcja z udziałem wokalistki w koncercie. Wykonawcy zabiorą Państwa w czarującą muzyczną podróż śladami taborów cygańskich, zapewniając gorącą atmosferę i pełen artystycznych wrażeń wieczór.

 

ARTUR BANASZKIEWICZ – skrzypek, kompozytor, aranżer. Występuj3436a.jpge od piątego roku życia. W 1985 roku zdobył pierwsza nagrodę na Konkursie Młodych Skrzypków w Koszalinie. W latach 1988-1990,jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki studiował w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie. W tym czasie brał udział w mistrzowskich kursach interpretacji gry skrzypcowej w Lancucie (prof. M. Rusin) i w Bydgo-szczy (W. Pikajzen). Oprócz klasycznego repertuaru skrzypcowego Artur Banaszkiewicz prezentuje publiczności często własne, wirtuozowskie fantazje i parafrazy znanych, chętnie słuchanych utworów z różnych obszarów muzyki (m.in.: “VIVA STRAUSS!”,”IRISH DREAM”,”QUEEN RHAPSODY”,”SKRZYPEK NA DACHU”, “CAN-CAN”, “MY FAIR LADY”,”HAVAH NAGILAH”,”OCZY CZARNE”,”KALINKA”).
Artur Banaszkiewicz intensywnie koncertuje i poszerza swój repertuar, dzieląc się swoimi muzycznymi fascynacjami i kreacjami z publicznością na całym świecie.

 

Gościnnie wystąpi

paw6.jpgZespół Univarious

Zespół Univarious to efekt kilkuletniej współpracy grupy studentów i absolwentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Członkowie  zespołu to laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów, stypendyści polskich, jak również zagranicznych organizacji. Są to: Paweł Krupski (skrzypce), Ewa Wacławczyk (skrzypce), Maria Stanienda (altówka), Michał Zieliński (wiolonczela), Krzysztof Garstka (klawesyn). W obecnym składzie mają na koncie szereg koncertów na terenie Polski m.in w warszawskim kościele św. Katarzyny, kościele seminaryjnym w Lublinie, na festiwalu „Cracovia Sacra” w Krakowie czy w Mazowieckim Centrum Kultury w Warszawie.paw.jpg

Paweł Krupski (ur. w 1986 r.) jest absolwentem ZPSM im. Karola Szymanowskiego w Warszawie gdzie pracował pod kierunkiem prof. Marii Słubickiej – Podejko. W 2010 roku ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina jako student klasy skrzypiec prof. Sławomira Tomasika (laureat „Fryderyka” 2011). W semestrze letnim 2009 r. studiował w Musikhochschule we Freiburgu pod kierunkiem Magdaleny Rezler – Niesiołowskiej w ramach programu stypendialnego ERASMUS. Otrzymał wówczas również stypendium niemieckiej fundacji im. E.T.A. Hoffmanna.  Od dziesięciu  lat rokrocznie uczestniczy w międzynarodowych mistrzowskich kursach skrzypcowych, m. in. w Łańcucie (pod kierunkiem prof. Walentyny Jakubowskiej), w Darłowie, Kołobrzegu (pod kier. prof. Magdaleny Rezler – Niesiołowskiej) w Pile (Bartłomiej Nizioł, Xiaoming Wang). Brał również  udział w I edycji kursu prowadzonego przez legendarnego prof. Zakhara Brona w Częstochowie. Jako solista i kameralista koncertował na terenie całego kraju oraz w Niemczech i Belgii. W 2011 trzykrotnie występował w roli solisty na Zamku Królewskim w Warszawie.

paw1.jpgEwa Wacławczyk (ur. 1986) naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. I.J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach w klasie skrzypiec mgr I. Drozdowskiej. Następnie kontynuowała naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu w klasie skrzypiec prof. J. Siemka. W  2010 roku ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. K. Podejko. Obecnie jest studentką studiów podyplomowych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium w klasie prof. G. Schneidera.

Jest laureatką wielu przesłuchań regionalnych oraz konkursów ogólnopolskich. W bieżącym roku otrzymała również stypendium niemieckiej fundacji KAAD. Oprócz gry solowej jej wielką pasją jest granie w kwartecie smyczkowym. Będąc studentką Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie swoje umiejętności kwartetowe rozwijała u wybitnej kameralistki, członkini Royal String Quartet, Izabeli Szałaj-Zimak.

Uczestniczyła w wielu kursach muzycznych, prowadzonych przez takich profesorów jak: Jadwiga Kaliszewska, Mirosław Ławrynowicz, Krzyszof Śmietana, Krzysztof Jakowicz oraz członkowie kwartetu smyczkowego Apollon Musagete Quartet.

Maria Stanienda (ur. w 1987 r.). Obecnie jest studentką IV roku Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina  w Warszawie, w paw3.jpgklasie altówki profesora Marczyka. Jest laureatką Wrocławskiego Konkursu Młodych Altowiolistów 2007 oraz Festiwalu Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II st. Regionu Warszawskiego, Sierpc 2005. Jako członek kwintetu fortepianowego Chopin Piano Quintet została finalistką Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Gianni Bergamo w Szwajcarii  w 2009 r. Była uczestniczką wielu kursów mistrzowskich, m.in. w Calgary,  Łańcucie, Kołobrzegu, Baden-Baden gdzie pracowała pod kierunkiem profesorów takich jak Rennie Regher, Steve Dann, Nick Poulos, Stefan Kamasa, Piotr Reichert czy Wiesław Rekucki. Razem z Chopin Piano Quintet brała udział w 19. Internationale Sommerakademie Prag-Wien-Budapest 2009 w Austrii. Z zespołem kameralnym wystąpiła w 2006 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Współpracując z różnymi orkiestrami, koncertowała w Korei, Chinach, Niemczech i na Litwie. W lipcu 2005 r. w wyniku ogólnopolskiego konkursu otrzymała miesięczne stypendium Ministra Kultury w Calgary (Kanada).

 

paw55.jpgMichał Zieliński (ur. w 1987 r.) ukończył liceum w ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Michalika. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury. W 2004 r zajął II miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Wiolonczelowych w Łodzi i II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu. Wystąpił jako solista w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w ramach Koncertu Laureatów Konkursów. Jest również tegorocznym laureatem III nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Portschach w Austrii.

W 2005 r., wygrywając przesłuchania w Polsce, został wybrany uczestnikiem programu Morningside Music Bridge w Kanadzie, gdzie otrzymał stypendium. Miał okazję pracować pod kierunkiem takich pedagogów jak: T. Strahl, S. Rolston, H. Jensen, A. Orkisz, A. Parisot. Aktywnie uczestniczy w wykonaniach muzyki współczesnej, występował w ramach Laboratorium Muzyki Współczesnej, gdzie jako solista wraz z kwartetem Kwartludium wziął udział w prawykonaniu utworu Aleksandra Kościowa. W lutym 2006 r. został zaproszony przez San Diego State University, aby dać cykl koncertów, prezentując głównie utwory Aleksandra Kościowa. Obecnie jest studentem V roku Uniwersytetu Muzycznego im Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie P. Hausenplasa.paw4.jpg

Krzysztof Garstka (ur. 1986) ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. w klasie fortepianu prof. Ewy Szymańskiej oraz Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. w klasie fortepianu prof. Magdaleny Wolanin. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie jako student klasy klawesynu prof. Leszka Kędrackiego.W 2009 roku odbył półroczne studia w Universität für Musik und darstellende Kunst w Graz w klasie klawesynu prof. Evy Marii Pollerus i Michaela Hell w ramach stypendium Erasmus-Socrates. W grudniu 2009 r. otrzymał I nagrodę na I Ogólnopolskim Akademickim Konkursie Klawesynowym w Poznaniu. Brał udział w licznych międzynarodowych kursach mistrzowskich (Zamość, Głuchołazy, Białystok, Wilanów, Gdańsk) .W r. 2007 odbył tournée z orkiestrą Sinfonia Varsovia jako realizator partii basso continuo (Niemcy, Wlochy). W 2008 wykonywał partie b.c. w „L’amante di Tutte” Baltazara Galuppiego. Od r. 2006 jest akompaniatorem Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego, z którym koncertuje w Polsce i za granicą (Macedonia, Niemcy, Francja, Ukraina).

   

CENA BILETÓW – 45 zł

Kino Centrum Kultury
ul. Spółdzielcza 9

22 734 79 44 kino@centrumkultury.eu

Mecenas Kultury:

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2012/Luty/sponsorzy2012.jpg

Szczegóły

Date:
8 stycznia 2012
Czas:
21:00
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl