Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

Koncert Acadiana Chamber Orchestra z Luizjany

14 maja 2024 | 19:00 - 20:00

Zapraszamy we wtorek 14 maja o g.19.00 na Koncert w wykonaniu Acadiana Chamber Orchestra z Luizjany pod dyrekcją maestro Mariusza Smolija

Acadiana Chamber Orchestra została założona w Lafayette w Luizjanie w 1984 roku i co roku występuje dla tysięcy słuchaczy z koncertami  symfonicznymi, kameralnymi, produkcjami operowymi oraz programami edukacyjnymi. Orkiestra łączy europejskie tradycje muzyczne z nowoczesnym amerykańskim repertuarem, w tym muzyką popularną, unikalnym stylem luizjańskim czy jazzem. 

 

Mariusz Smolij uznawany jest za jednego z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia. Często nagrywał dla Naxos International zdobywając międzynarodowe uznanie krytyków, w tym pochwały New York Timesa za „fascynujące występy”. Maestro Smolij prowadził ponad 140 orkiestr w 28 krajach na pięciu kontynentach występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, m.in. w Carnegie Hall i Lincoln Center w Nowym Jorku, Kimmel Center w Filadelfii, Zürich Tonhalle, Salle Gaveau w Paryżu, Concertgebauw w Amsterdamie i Narodowe Centrum Sztuki w Pekinie w Chinach. W Ameryce Północnej dyrygował między innymi Houston Symphony, New Jersey Symphony, Orchestra of the Chicago Lyric Opera, St. Louis Philharmonic, Rochester Philharmonic, Indianapolis Symphony, Indianapolis Chamber Orchestra, New Orleans Philharmonic, Hartford Symphony i Symphony Nova Scotia. 

Mariusz Smolij był wcześniej dyrygentem-rezydentem Houston Symphony, zastępcą dyrygenta New Jersey Symphony, dyrektorem artystycznym Wrocławskiej NFM Filharmonii Lutosławskiego i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans w Polsce, a także dyrektorem muzycznym Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. K. Lipińskiego w Polsce. Obecnie jest dyrektorem muzycznym Acadiana Symphony Orchestra w Luizjanie i Riverside Symphonia w New Jersey, USA.

Oprócz 15 płyt CD nagranych dla Naxos, dyrygent dokonał nagrań dla Universal, Hungaraton, Hessishe Rundfunk Radio we Frankfurcie w Niemczech oraz stacji radiowych i telewizyjnych w Szwajcarii i Polsce. W 2016 roku jego nagranie kompozytorki Grażyny Bacewicz otrzymało prestiżową nagrodę „Frederick Award” (polską nagrodę Grammy).

Mariusz Smolij jest też doskonałym pedagogiem: dyrektorem orkiestr na Uniwersytecie Northwestern w Chicago-Evanston, gościnnie wykładał w Konserwatorium w Zurychu w Szwajcarii, Konserwatorium w Tianjin w Chinach, na Uniwersytecie Songmyung w Soul w Korei Południowej, a także prowadził kursy mistrzowskie i gościnne występy z orkiestrami uniwersyteckimi i młodzieżowymi w kilku krajach na czterech kontynentach. W 2019 roku Prezydent RP odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za działalność na rzecz promocji polskiej kultury.

 Elizabeth Pitcairn amerykańska wirtuozka skrzypiec, gra na jednym z najbardziej legendarnych instrumentów świata – skrzypcach Stradivariusa „Red Mendelssohn” z 1720 r., które podobno zainspirowały nagrodzony Oscarem film „Czerwone skrzypce”. Pitcairn  zaczęła grać na skrzypcach w wieku trzech lat, a w wieku 14 lat zadebiutowała z orkiestrą. Studiowała u wybitnego profesora skrzypiec Roberta Lipsetta na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Od czasu swojego debiutu występuje jako solistka z Philadelphia Orchestra w Akademii Muzycznej oraz w Alice Tully Hall w Lincoln Center w 2000 roku z New York String Orchestra.

Występowała w Carnegie Hall, Walt Disney Concert Hall, Kimmel Center, Saratoga Performing Arts Center i Fisher Center w Bard College. Wykonywała Koncert skrzypcowy Mendelssohna z Orkiestrą Symfoniczną w Shenzhen w Chinach i pod dyrekcją Wagnera Politschuka w São Paulo w Brazylii.

Wystąpiła w ogólnokrajowej transmisji telewizyjnej Koncertu skrzypcowego Brucha z Bułgarską Orkiestrą Symfoniczną Klasycznego Radia FM pod dyrekcją Maxima Eshkenazy’ego. Koncertowała także we Włoszech, Francji, Niemczech, Wyspach Brytyjskich, Węgrzech, Brazylii, Kanadzie, Meksyku, Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych, Kajmanach, Francuskich Indiach Zachodnich, Austrii, Rumunii i Czechach. Wystąpiła z recitalem na Cayman Arts Festival z pianistą Glenem Inangą oraz z Arkansas Philharmonic i North Mississippi Symphonies pod dyrekcją Stevena Byessa. Występowała z Fort Collins Symphony pod dyrekcją Wesa Kenneya, Allentown Symphony pod dyrekcją Diane Wittry, Bucks County Symphony, Ridgewood Symphony i Knickerbocker Chamber Orchestra of New York pod dyrekcją Gary’ego Fagina, Marin Symphony pod dyrekcją Alasdaira Neale’a oraz USC i Richardson Symphonies pod dyrekcją Anshela Brusilowa. Wykonała Koncert podwójny Brahmsa z Ronaldem Leonardem pod batutą Yehudy Gilada i Carlo Pontiego Jr. Wykonała Koncert skrzypcowy Czajkowskiego z dyrektorem muzycznym San Luis Obispo Symphony Michaelem Nowakiem oraz Koncert skrzypcowy Beethovena z Larą Webber i orkiestrą Symfonia Livermore. W 2010 roku, w 20. rocznicę aukcji Czerwonego Stradivariusa Mendelssohna, dała pamiątkowy recital w Cremonie we Włoszech z pianistą Igorem Longato, którego poznała na Międzynarodowym Konkursie im. Czajkowskiego w Moskwie w 1998 roku. Odbyła tournée po północnych Włoszech z zespołem TOCCATA-Tahoe Orchestra wykonała Cztery pory roku Vivaldiego, a w 2017 roku odwiedziła Wiedeń, Salzburg i Pragę, a także Rumunię i Serbię. Również w 2017 roku wykona The Red Violin Chaconne z Maestro Jung-Ho Pak i Cape Symphony oraz nagra Koncert skrzypcowy Sibeliusa, który zostanie wydany wraz z Koncertem skrzypcowym Mendelssohna.

Bilety w cenie 50 zł

do nabycia w kasach kina lub na https://gok.bilety24.pl/nfrontbuy/buy/id/564443/ref/b24_gok/lang

 

Szczegóły

Date:
14 maja 2024
Czas:
19:00 - 20:00
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl