Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Kobiety i rodziny powstańców styczniowych zesłanych w głąb Rosji – spotkanie autorskie

11 lutego 2018 | 01:00 - 12 lutego 2018 | 00:59

Ukryte w cieniu wielkiej historii – rodziny zesłańców styczniowych. Zapraszamy serdecznie w niedzielę 11 lutego o godz. 17.00 na spotkanie z Agatą Markiewicz, autorką książki “Kobiety i rodziny powstańców styczniowych zesłanych w głąb Rosji”. W związku z przypadającą w tym roku 155 rocznicą wybuchu powstania styczniowego porozmawiamy o ukrytych w cieniu wielkiej historii: kobietach dzielących trudy zesłania wraz ze swoimi rodzinami. Spotkanie połączone z promocją książki. Wstęp wolny.
 
Agata Markiewicz – dr, ukończyła studia magisterskie na Wydziale Archeologii Śródziemnorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i studia doktoranckie na Wydziale Historii Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku. Obecnie jest nauczycielką historii w Milanówku. Uczestniczyła w projektach o charakterze lokalnym i międzynarodowym. Zajmuje się historią lokalną od strony herstorii, jest współautorką publikacji na temat kobiet z Milanówka.

Autorka potrafi umiejętnie stosować ustalenia badaczek i badaczy historii kobiet do analizy sytuacji rodzin więźniów i zesłańców. Ukazuje na przykład, jak starania o poprawę bytu mężów, a zwłaszcza decyzje o towarzyszeniu im na wygnaniu, wymagały od żon przekraczania granic stereotypowych ról kobiecych. Sięga po wiedzę z zakresu psychologii, aby przeanalizować zachowania osób samotnych, oderwanych od środowisk społecznych, które je wcześniej otaczały, zmuszanych do trudnej walki o byt wśród surowej syberyjskiej przyrody bez wystarczających do przetrwania umiejętności i kwalifikacji. Porównuje odmienne decyzje osób, które stanęły przed identycznymi lub bardzo podobnymi wyzwaniami, i stara się je wytłumaczyć. Nie poddaje się ogólnie przyjętym schematom i stereotypom.

z recenzji prof. dr hab. Andrzeja Szwarca

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2018/Luty/agata.jpg

Szczegóły

Początek
11 lutego 2018 | 01:00
Koniec:
12 lutego 2018 | 00:59
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl