Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Klezmer Jazz Project – odowłany !!

20 kwietnia 2012 | 21:30

Szanowni Państwo z przyczyn obiektywnych zmuszeni jesteśmy odołać koncert – kasa zwraca pieniądze za zakupione bilety

 

20.04.2012 godz. 19.30 – sala widowiskowa koncert zespołu  Klezmer Jazz Project, popularyzującego muzykę żydowską, klezmerską we współczesnych aranżacjach międzynarodowego formatu wirtuoza klarnetu, kompozytora i dyrygenta Dr Wojciecha Mrozka, łączących klezmerski  rodzaj narracji  języka muzycznego  z elementami muzyki jazzowej.

Program Klezmer Jazz Project, jest kolejnym i nowym projektem muzycznym wybitnego polskiego klarnecisty  Wojciecha Mrozka, który powstał na kanwie tradycji muzyki klezmerskiej oraz improwizowanej muzyki jazzowej wypełnionej sonorystycznymi , współczesnymi efektami barwowymi dźwięku.  Niniejsza propozycja koncertowa, popularyzująca wśród melomanów niepowtarzalny, energetyczny klimat muzyki żydowskiej, jest kontynuacją projektów „ Tance Świata” , „Mozart goes Jazz” oraz „Vivaldi goes swing” W. Mrozka, które gościły w prestiżowych salach koncertowych na wszystkich kontynentach świata.

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2012/Luty/klezmer.jpg
Narracja języka muzycznego tego projektu jest syntezą muzyki klezmerskiej, medytacyjnej i jazzowej.  W niezwykły sposób łączy również muzykę klezmerską z motywami cygańskimi, węgierskimi i rumuńskimi. Jest więc swoistą syntezą różnych kultur muzycznych. W przejmujący sposób przenosi słuchaczy w przeszłość , a jednocześnie, poprzez swoją świeżą, uwspółcześnioną wersję oraz wysoki poziom wykonawczy dociera do ich dzisiejszej wrażliwości, dostarczając wielu artystycznych wrażeń.

W programie tym obok instrumentów charakterystycznych dla muzyki żydowskiej takich jak klarnet, skrzypce, cymbały użyte zostały również instrumenty typowe dla muzyki jazzowej – fortepian, wibrafon, kontrabas i perkusja. Efektem tej instrumentacji jest piorunująca dawka emocji i napięcia wychodząca z głębokich przeżyć i wrażliwości ludzkiej i trafiająca do nich. Program cechuje różnorodność stylistyczno-kulturowa i niebywała instrumentalna wirtuozeria.
Do udziału w Klezmer Jazz Project  udało się zaprosić liderowi projektu Maestro Mrozkowi plejadę wybitnych polskich i ukraińskich muzyków :  Piotr Wrombel – fortepian, Karol Szymanowski – wibrafon, Zbigniew Wrombel – kontrabas, Krzysztof Przybyłowicz – perkusja.

Wykonawcy:

Wojciech  Mrozek ( klarnet, klarnet turecki, klarnet basowy ), jeden z najwybitniejszych i najciekawszych współczesnych europejskich klarnecistów, kompozytor, aranżer i dyrygent, konsekwentnie przekraczający tradycyjne podejście do profesji muzyka. W swoich projektach łączy rolę wszechstronnego wirtuoza-instrumentalisty, kompozytora, dyrygenta i profesjonalnego menadżera sztuki. Nieustannie poszukuje nowych inspiracji, szczególnie na styku różnych kultur i gatunków muzycznych, nowych środków wyrazu artystycznego i sposobów dotarcia do szerokiej publiczności.

Piotr Wrombel pianista związany z Hanza Jazz Festiwal oraz warsztatami jazzowymi w Chodzieży. Występuje w składzie Big Bandu klubu Tygmont w Warszawie oraz wieloma polskimi gwiazdami sceny jazzowej. Jest jednym z wykonawców na płycie „ Nieszpory – artyści polscy Janowi Pawłowi II w hołdzie”.

Karol Szymanowski jeden z czołowych europejskich wibrafonistów jazzowych, perkusista, kompozytor, aranżer i Profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Autor podręcznika nowoczesnej techniki gry sześcioma pałkami na wibrafonie i pierwszy na świecie wibrafonista posługujący się nią.
Do tradycyjnych możliwości gry na wibrafonie dodał zaczerpnięte z tradycji fortepianowej środki wyrazu, dokonując rewolucji w zakresie poszerzenia muzycznego słownictwa w grze na tym instrumencie.

Zbigniew Wrombel kontrabasista i gitarzysta basowy, kompozytor i aranżer, od wielu lat zaliczany do czołówki polskich jazzmenów. Jako muzyk studyjny nagrał setki utworów dla radia, telewizji, teatru, filmu. Współpracował z orkiestrami polskimi i zagranicznymi. Muzyk permanentnie koncertuje i nagrywa zarówno z muzykami jazzowymi jak i rozrywkowymi i klasycznymi.

Krzysztof Przybyłowicz znakomity polski perkusista współpracujący z czołówka polskich i zagranicznych artystów. Jest Profesorem i kierownikiem wydziału jazzowego przy Akademii Muzycznej w Poznaniu. Należy do najciekawszych i najwszechstronniejszych muzyków, obdarzonych niebywałą wrażliwością muzyczną. Jego gra charakteryzuje się ogromną ekspresja, precyzja, dynamiką, wirtuozerią i niepowtarzalną brawurą. Wyróżnia się melodycznym traktowaniem perkusji i jest uznanym mistrzem gry sekcyjnej. Ma w swoim dorobku dziesiątki płyt CD, nagrań radiowych i telewizyjnych. Obok Krzesimira Dębskiego był współtwórcą i członkiem zespołu jazzowego String Conection.

Klezmer Jazz Project gościł już na znaczących festiwalach muzycznych i znalazł się w repertuarze wielu dobrych sal koncertowych. Jego wykonanie jest również znakomitą propozycją uświetnienia szczególnych imprez i uroczystości samorządowych, korporacyjnych i miejskich. Zachęcamy do zapoznania się z tym programem i do skorzystanie z niniejszej oferty.

CENA BILETÓW bilety w sprzedaży od 20.02.2012

50 zł – rzędy od I do X, 45 zł rzędy od XI

Kino Centrum Kultury

ul. Spółdzielcza 9

22 734 79 44 kino@centrumkultury.eu

MECENASI CENTRUM KULTURY

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2012/Luty/sponsorzy2012.jpg

Szczegóły

Date:
20 kwietnia 2012
Czas:
21:30
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl