Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Klasyka w Parku – recital fortepianowy

30 lipca 2017 | 02:00 - 31 lipca 2017 | 01:59

Zapraszamy na kolejny koncert w Parku Skarbków w ramach “Klasyki w Parku” tym razem w ostatnią niedzielę lipca 30.07.2017 o godz. 16.00 wystąpi przed nami Michał Grzybowski z recitalem fortepianowym

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2017/Czerwiec/Grzybowski Maciej.jpgMaciej Grzybowski urodził się w Warszawie. Artystyczną działalność rozpoczął w 1990 r. Występuje jako solista i kameralista. W swoim dorobku posiada nagrania fonograficzne, radiowe i telewizyjne.

Podczas konceru usłyszymy m.in.

Scarlatti – wybór Sonat
Schumann – “Intermezzi” op. 4
Debussy – wybór Preludiów
Mozart – VII Sonata C-dur KV 309

“Jest największym pianistą, jakiego w życiu słyszałem (…) Jego Scarlatti jest nieziemski, inny od wszystkich innych wykonań, jakie w życiu słyszałem; przewyższa wszystko, co w życiu słyszałem. On ODDYCHA TĄ MUZYKĄ, wydobywa z niej charakter, jakiego nie znalazł nikt inny (…) Jest fenomenem, cudem, ideałem, geniuszem wyjątkowym. Jego Debussy i Ravel są zupełnie unikatowi (…) Często sobie przypominam jak grał Debussy’ego i Scarlattiego. Nieodwracalnie zapadły mi w pamięć. To było zupełnie fascynujące i niezapomniane”.
Walter Arlen, wieloletni krytyk „Los Angeles Times”

Czterokrotnie nominowany był do nagrody Paszporty Polityki. Nagrał dwie płyty (Universal; EMI Classics) nominowane do nagrody Fryderyk: Dialog (Bach, Berg, Mykietyn, Schönberg i Szymański) oraz Paweł Szymański – Works for Piano.
Jako solista występował na międzynarodowych festiwalach obok takich sław, jak Martha Argerich, Paul Badura-Skoda, Grigorij Sokołow, Ivo Pogorelich, Piotr Anderszewski, Arditti Quartet czy London Sinfonietta.
W roku 2005 zadebiutował w bolońskiej Sali Mozarta. W tym samym roku miał miejsce jego debiut w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Long Island), gdzie wystąpił z recitalem.

W 2006 roku wziął udział w trzech koncertach (recital, koncert kameralny, koncert z orkiestrą) na bezprecedensowym i uznanym za jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku Festiwalu Muzyki Pawła Szymańskiego, odbywającym się w radiowym Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
W 2007 roku w ramach międzynarodowego festiwalu Sacrum Profanum podczas jednego wieczoru wykonał komplet Sonat fortepianowych Charlesa Ives’a. Rok później debiutował w Wielkiej Brytanii na festiwalu Sounds New w Canterbury, a także wystąpił w warszawskim Festiwalu Chopin i jego Europa obok takich gwiazd jak: Martha Argerich, Ivo Pogorelich czy Grigorij Sokołow, grając II Koncert fortepianowy Andrzeja Czajkowskiego.

W roku 2008 dokonał polskiego prawykonania Koncertu fortepianowego Andrzeja Czajkowskiego.
Artysta występował na festiwalu mistrzowskich recitali „Piotr Anderszewski i przyjaciele” (2009), na festiwalu „Chopin i jego Europa” w r. 2008 i 2010 (Koncerty fortepianowe Andrzeja Czajkowskiego i Romana Maciejewskiego).
W roku 2009 miał miejsce jego debiut londyński w St. John’s Smith Square, gdzie artysta zaprezentował I Koncert fortepianowy Dymitra Szostakowicza.

W czasie dwóch tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w 2012 roku pianista zagrał kilkanaście koncertów m.in. w Los Angeles, San Diego, Bostonie, Denver oraz Toronto, Ottawie i Montrealu.
Rok 2013 wypełniły polskie i zagraniczne wykonania Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, m.in. we Lwowie i w Charkowie (Ukraina), występ na Festiwalu ppIANISSIMO w Sofii (Bułgaria). Artysta został również zaproszony do udziału w Bregenzer Festspiele w Bregencji (Austria), gdzie w lipcu 2013 roku zagrał wraz z orkiestrą Wiener Symphoniker, pod batutą Paula Daniela, II Koncert op. 4 Andrzeja Czajkowskiego.
W latach 2014-2015 miały miejsce kolejne 2 trasy koncertowe: po USA (Lindsborg, Seattle, Sarasota) oraz Australii i Nowej Zelandii.

W czerwcu 2015 artysta wystąpił w Seulu, w National Museum of Korea. Wziął również udział w kolejnej edycji festiwalu Chopin i jego Europa. W planach ma koncert w londyńskiej Wigmore Hall w Oxfordzie oraz na festiwalu w Dartington.

„Jego interpretacje Bacha, Berga, Schönberga, Szymańskiego, Mykietyna są genialne! W odczytywaniu Bacha dzisiaj z pewnością nie ma sobie równych! (…) Jakież to ożywcze i ekscytujące obcować z tak wielką sztuką interpretacji kongenialnej!”
Bohdan Pociej, krytyk muzyczny

“Niezwykłe interpretacje Macieja Grzybowskiego są doprawdy niepowtarzalne. Artysta nietuzinkowo traktuje czas, a jednocześnie posiada wielkie wyczucie formy. Jego wspaniała, różnorodna artykulacja przypomina mi największych mistrzów fortepianu, takich jak Vladimir Horowitz czy Glenn Gould. Grzybowski jest również mistrzem gry polifonicznej i techniki repetytywnej.”
Jakub Polaczyk (Pitssburgh)

„Kreacja młodzieńczej Sonaty Berga oraz Sześciu krótkich utworów fortepianowych Schönberga mogłaby iść śmiało w konkury z nagraniami Goulda czy Polliniego”
Marcin Gmys, krytyk muzyczny

„Jako meloman i jako praktyk międzynarodowej wymiany kulturalnej z piętnastoletnim doświadczeniem bez najmniejszego wahania rekomenduje Pana Macieja Grzybowskiego pod łaskawą rozwagę wszystkich polskich dyplomatów mających wpływ na program kulturalny ich placówek. W mojej ocenie w przypadku Pana Grzybowskiego mamy do czynienia z kimś więcej, niż tylko z utalentowanym pianistą – mamy do czynienia z najwyższej próby wirtuozem, a jednocześnie z wielką muzyczną osobowością. To nieczęste połączenie owocuje unikalnym muzycznym geniuszem, które sprawia, że wszelkie porównania z Glennem Gouldem czy Maurizio Pollinim są więcej niż uprawnione”.
Paweł Potoroczyn, Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza

“Maciej Grzybowski ma dar przepełniania partnerów i słuchaczy energią, niczym RedBull albo Tiger z puszki. Zasiada też zawsze przed klawiaturą z niezbitym przekonaniem, że nuty stawiane na pulpicie są zapisem muzyki istotnie ważnej. (…) potrafi grać bardzo delikatnie. (…) taki pianista stanowi doskonałe medium”.
Małgorzata Komorowska, Ruch Muzyczny

Szczegóły

Początek
30 lipca 2017 | 02:00
Koniec:
31 lipca 2017 | 01:59
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl