Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Klasyka w Parku “Gershwin i Szpilman”

13 sierpnia 2023 | 16:00 - 17:00

Zapraszamy Państwa na recital fortepianowy Marka Brachy, który wystąpi dla Państwa w ramach Klasyki w Parku w  niedzielę 13 sierpnia o godz.16.00 – “Gershwin i Szpilman”

Władysław Szpilman to wybitny kompozytor i muzyk, którego historia obiegła świat dzięki słynnemu oscarowemu filmowi Romana Polańskiego, pt. Pianista. Znany jest jako autor wielu popularnych piosenek wykonywanych m.in. przez Irenę Santor, Violettę Villas, Andrzeja Boguckiego czy Mieczysława Fogga, ale w jego dorobku znajdują się także utwory poważne, pisane głównie na fortepian a także na orkiestrę. 

To właśnie na kompozycjach Władysława Szpilmana Marek Bracha oparł swój letni recital fortepianowy. W programie znajdują się także utwory pokrewne stylistycznie, ale skomponowane przez innych autorów – Georga Gershwina i Aleksandra Tansmana.

PROGRAM

Gershwin – 3 Preludia
Wł. Szpilman – Concertino (ar. na fort. solo M. Bracha)
Wł. Szpilman – Mazurek
Wł. Szpilman – Suita Ludowych Piosenek Dziecięcych
A. Tansman – 3 Mazurki
G. Gershwin – Summertime

Marek Bracha – wszechstronny pianista wykształcony w Warszawie i Londynie. Aktywnie koncertuje z repertuarem muzyki klasycznej, który wykonuje na instrumentach współczesnych oraz tych z epoki.

Pianista współpracuje także z polskimi kompozytorami poszerzając repertuar o nowe pozycje solowe, kameralne oraz z towarzyszeniem orkiestr. Ma w dorobku prawykonania utworów I Zalewskiego, D. Przybylskiego, J. Bruzdowicz. M. Majkusiaka.

Koncertuje na fortepianach historycznych, jak również prowadzi wykłady i warsztaty przybliżające problemy wykonawstwa historycznego (m. in. Akademia Fortepianów Historycznych w Lusławicach w 2017 roku). Swoimi koncertami na całym świecie (m. in. Chiny, Japonia, Włochy, Niemcy, Francja, USA, Wenezuela, Chile) popularyzuje muzykę polską. Jako solista współpracuje z takimi dyrygentami jak Jerzy Maksymiuk, José Maria Florêncio, Alun Francis czy Jacek Kaspszyk.

Jako kameralista występuje z Tobiasem Kochem, Marcinem Maseckim, Maciejem Frąckiewiczem oraz zespołami Atom String Quartet, Royal String Quartet i Meccore String Quartet.Artysta jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem Teresy Manasterskiej, Joanny Ławrynowicz i Alicji Palety – Bugaj.

Pianista ukończył również z wyróżnieniem studia Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera oraz studia podyplomowe na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey’a Goviera.

Do dokonań fonograficznych pianisty należy wydana przez NIFC solowa płyta z utworami Fryderyka Chopina, oraz nagrana dla wytwórni CD Accord płyta “Modern Soul”, na której Marek Bracha towarzyszy skrzypaczce Agacie Szymczewskiej. Płyta otrzymała nagrodę „Supersonic” magazynu Pizzicato.

W przypadku deszczu koncert odbędzie się w Mediatece, gdzie obowiązywać będą wejściówki, wydawane na pół godziny przed koncertem na podstawie Karty Mieszkańca Grodziska Mazowieckiego a ilość miejsc jest ograniczona.

 

 

 

Szczegóły

Date:
13 sierpnia 2023
Czas:
16:00 - 17:00
:
,

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl