Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Kino na Leżakach-“GREEN BOOK”

10 sierpnia 2019 | 02:00 - 11 sierpnia 2019 | 01:59

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2019/Czerwiec/book1.jpg

Zapraszamy w sierpniu na Kino Na Leżakach, tym razem 10.08 o g. 21.15 oscarowy “Green Book”

Data premiery: 2018
Kraj produkcji: USA
Czas trwania:130 min
Obsada:Dimiter D. Marinov, Linda Cardellini, Mahershala Ali, Sebastian Maniscalco, Viggo Mortensen
Reżyseria: Peter Farrelly

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1962, a więc na dwa lata przed ustawą o prawach obywatelskich, znoszącą segregację rasową w miejscach publicznych. Na Południu USA schyłkową popularnością cieszy się jeszcze “The Negro Motorist Green Book” autorstwa Afroamerykanina Victora Hugo Greena, przewodnik po motelach, restauracjach czy stacjach benzynowych obsługujących czarnych podróżników.

Doktor Don Shirley to światowej sławy czarnoskóry pianista, który właśnie wyrusza na tournee po południowych Stanach Zjednoczonych. Muzyk ma przemieszczać się autem, więc potrzebuje szofera oraz ochroniarza w jednej osobie. W ten sposób poznaje włoskiego cwaniaczka i wykidajłę Tony’ego Lipa. Mimo wątpliwości artysta postanawia zatrudnić nieznajomego mężczyznę. Shirley jest wykształcony, ekstrawagancki i kunsztowny. Tony Lip to prosty człowiek, który mówi, co ślina na język przyniesie i najpierw robi, a potem myśli. Posiada on jednak wielkie serce i wie, jak odpowiednio zaopiekować się swoim delikatnym klientem. Mimo dzielących ich różnic, panowie nawiązują przyjaźń, która zmieni ich obu.

Jest to opowieść prosta, przejrzysta i po prostu przedstawiona uniwersalnie. Problem rasizmu jest często poruszany w kinie na rozmaite sposoby. Trudny, często bolesny dla ludzi temat można łatwo popsuć na ekranie powierzchownością czy jednostronnością. Green Book jest inny, bo twórcy podchodzą do tego z rozmysłem, starając się zbudować to jako istotne tło, a nie najważniejszy wątek. Cały film w przystępny sposób pokazuje problemy rasowe w latach 60. w USA oraz różne indywidualne spojrzenia na międzyludzkie interakcje. Przedstawiany nam jest spektrum problemu wynikający z rozmaitych przyczyn, ale to końcowy wniosek uderza widza w samo serce. Przemiany bohaterów, którzy przestają patrzeć na drugą osobę jako na przeciwnika ze złej klasy społecznej czy o złym kolorze skóry.

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2019/Czerwiec/book3.jpg
„Green book” to pełen energii i optymizmu obraz, który okazał się czarnym koniem rozdania Oscarów w 2018 roku. Film zdobył trzy statuetki: za najlepszy film, scenariusz oryginalny oraz dla aktora drugoplanowego. W tej kategorii nagrodę odebrał Mahershala Ali („Detektyw”, „Moonlight”). Nominowany do Oscara był także aktor w roli pierwszoplanowej Viggo Mortensen (trylogia „Władca pierścieni”). Film wyreżyserował Peter Farrelly („Głupi i głupszy”, „Sposób na blondynkę”).

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2019/Czerwiec/kino (4)-1.jpg

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2019/Maj/kino (3)-2.jpg

Szczegóły

Początek
10 sierpnia 2019 | 02:00
Koniec:
11 sierpnia 2019 | 01:59
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl