Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Kino dla Seniora “Niewinne”

12 września 2018 | 02:00 - 13 września 2018 | 01:59

Zapraszamy na wrześniowy seans Kina dla Seniora 12 września w środę o godz.13.30 zapraszamy na film „Niewinne”https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2018/Lipiec/niewinne.jpgdramat Belgia,Francja,Polska , reż. Anne Fontaine, czas trwania:1 godz. 55 min. wyst. Agata Buzek, Agata Kulesza, Joanna Kulig, Lou de Laâge

Film miał swoją premierę w ramach Sundance, największego festiwalu filmów niezależnych w USA, gdzie  uznany został  za jeden z najlepszych w tegorocznej edycji,  znalazł się w rankingu 10 najważniejszych produkcji festiwalu według „Vogue Magazine”.

Akcja „Niewinnych” toczy się na przełomie 1945/46 r., po  wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej.
Tuż po wojnie francuski Czerwony Krzyż angażuje się w akcję repatriacji. Francuscy lekarze, wśród nich Samuel (Macaigne) i Matylda (de Laage), pracują w specjalnie utworzonym na terenie Polski szpitalu, zajmując się swoimi rodakami, którzy następnie mają być odesłani do Francji.
Pewnego dnia w szpitalu pojawia się siostra Teresa (Rycembel) z oddalonego o kilka kilometrów klasztoru benedyktynek, błagając o pomoc medyczną dla umierającej kobiety. W efekcie Matylda jedzie do klasztoru i, w tajemnicy, zostaje doprowadzona do celi cierpiącej. Problemem jest poród jednej z zakonnic, siostry Zofii (Próchniak).
Dowiadując się o ciąży, w którą zaszła zakonnica, Matylda zaczyna interesować się tym, co w ostatnim czasie działo się w klasztorze. Okazuje się, że siostry padły ofiarą gwałtów, dokonanych przez czerwonoarmistów.
Matką Przełożoną jest zakonnica, skrupulatnie przestrzegająca benedyktyńskich reguł wiary, posłuszeństwa i pokuty. W pewnym momencie, by utrzymać sprawy ziemskie w należytym porządku, decyduje się ona złamać nakazy boskie.

Scenariusz filmu to opowieść fikcyjna, inspirowana jednak prawdziwymi historiami. Pierwszą są wydarzenia, które rozegrały się w Polsce na ziemiach odzyskanych zaraz po wojnie, drugim – historia Madeleine Pauliac (pierwowzór filmowej bohaterki Matyldy Beaulieu).

„Niewinne” były pokazywane w Watykanie papieżowi Franciszkowi w towarzystwie księży i zakonnic. Film spotkał się z aprobatą głowy Kościoła i duchownych. Podkreślali, że może on mieć terapeutyczny wpływ, zwłaszcza, że od niedawna mówi się o podobnych aktach, które miały miejsce w latach 40., i do których dochodzi też dziś w strefach objętych konfliktami.

Bilety w cenie: 1 zł

W tej cenie są bilety dla seniorów posiadajacych Grodziską Kartę Mieszkańca, jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 bilety w tej cenie

Kino Centrum Kultury

ul. Spółdzielcza 9

22 734 79 44 kino@centrumkultury.eu

 

Szczegóły

Początek
12 września 2018 | 02:00
Koniec:
13 września 2018 | 01:59
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl