Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Jak gospodarować pieniędzmi i pozyskiwać środki – seminarium

27 czerwca 2013 | 16:00

Jak zjeść ciastko i mieć ciastko – zapraszamy na seminarium

27.06.2013 godz.14.00 – sala konferencyjna IIp

Jak gospodarować pieniędzmi i pozyskiwać środki, aby utrzymać się na fali? Jak zapewnić sobie stabilność finansową na lata dzięki kapitałom żelaznym? Czym są fundusze wieczyste i dlaczego tradycja ich zakładania odradza się po latach? Narodowy Bank Polski we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii i Stowarzyszeniem Europa i My zapraszają na seminarium regionalne skierowane do przedstawicieli organizacji pozarządowych i lokalnych samorządów, które odbędzie się 27 czerwca br. w Grodzisku Mazowieckim.

„Mądrze pozyskuj, dobrze inwestuj, owocnie współpracuj!”

Samorządy lokalne i organizacje pozarządowe to naturalni partnerzy na rzecz dobra wspólnego. Na spotkanie zaproszeni są również przedstawiciele lokalnych społeczności, środowiska biznesu oraz media – w szczególności III sektora, sektora finansów oraz media lokalne. Uczestnicy spotkania będą mogli dowiedzieć się więcej na temat skutecznego pozyskiwania środków na działalność organizacji, bezpiecznego zarządzania inwestycjami oraz współpracy samorządu lokalnego i organizacji pozarządowych m.in. poprzez regranting. W czasie seminarium, zostaną przedstawione wyniki badania na temat współpracy samorządów i organizacji pozarządowych a także badania dotyczącego zarządzania finansami w III sektorze. Z kolei „System finansowy, polityka monetarna i rola banku centralnego” – to temat spotkania dotyczący działalności Narodowego Banku Polskiego. W tej części zostaną zaprezentowane artykuły, animacje i gry wyjaśniające mechanizmy zachodzące na rynku finansowym w Polsce oraz najnowsza kampania społeczna „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!”. Jak mówi prezes NBP, prof. Marek Belka: – Celem kampanii jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na niebezpieczeństwa związane z zaciąganiem krótkoterminowych pożyczek na wysoki procent. Ci, którzy decydują się na skorzystanie z pozornie „łatwej gotówki” w instytucji nie podlegającej nadzorowi państwa, często nie zdają sobie sprawy, że wpadają w ręce lichwiarzy.

Cud w Biłgoraju

W czasie swojego wystąpienia Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, współorganizatora spotkania, powie m.in. jak dzięki funduszom wieczystym i kapitałom żelaznym przedstawiciele organizacji będą mogli spać spokojniej i czuć, że ich sytuacja jest dużo bardziej stabilna. Przykładem takiej organizacji jest jeden ze współorganizatorów cyklu seminariów Fundacja „Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej”. – Z pewnością wielkim sukcesem można nazwać fakt, iż ta lokalna organizacja z Biłgoraja w ciągu ostatnich kilkunastu lat rozdała (jako granty i stypendia) niemal 2 miliony złotych i w tym samym czasie – uwaga – zdołała zgromadzić 1 milion w formie kapitału żelaznego – mówi prezes ARFP. Goście będą mogli dowiedzieć się więcej o różnych typach funduszy wieczystych, za którymi często stoi niezwykła historia ludzka, jakie mają znaczenie dla współpracy z darczyńcami i czemu są idealną inwestycją na czas kryzysu.

Zasady dobre na przyszłość

Oprócz spotkań regionalnych, organizatorzy projektu „Dobrze inwestuj w dobro” powołali Grupę Ekspercką, składającą się z przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych, przedstawicieli samorządów i ekspertów z dziedziny finansów. Jej zadaniem będzie wypracowanie pożytecznego dla wielu środowisk „Zbioru zasad bezpiecznego zarządzania inwestycjami na rzecz dobra wspólnego i budowania stabilności finansowej poprzez tworzenie kapitałów żelaznych i funduszy wieczystych”. Wśród zaproszonych ekspertów są m.in. Grzegorz Jędrys (Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności), Tomasz Perkowski (Fundacja na rzecz Nauki Polskiej), Grzegorz Wach (Fundacja Kronenberga), Ewa Balcerowicz (Fundacja CASE) oraz Grzegorz Dudzik (Burmistrz Zielonki).

Więcej informacji o projekcie: www.funduszwieczysty.pl/zakładka „Dobrze inwestuj w dobro!”

Ramowy program seminarium:

14.00-14.15  Polityka monetarna państwa i system finansowy, rola Narodowego Banku Polskiego

14.15-15.15  Współpraca samorządu lokalnego i organizacji pozarządowych (Irena Gadaj, prezes Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej)

15.15-16.00  Fundraising to sztuka. Skuteczne pozyskiwanie środków na działalność organizacji (Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce)

16.00-16.15 Przerwa kawowa

16.15-17.00  Dobrze inwestuj w dobro! Bezpieczne zarządzanie inwestycjami na rzecz dobra wspólnego (dr Tomasz Perkowski, Wiceprezes Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)

17.00-17.30 Inwestycje w organizacjach pozarządowych (dr Tomasz Perkowski, Wiceprezes Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Norbert Konarzewski (Dyrektor Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga, Piotr Dygas, ekspert finansowy

17.30-18.20 Kapitały żelazne i fundusze wieczyste – sposób na budowanie stabilności finansowej organizacji pozarządowej (Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Irena Gadaj, prezes Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej)

18.20-19.00 Poczęstunek i zakończenie spotkania

Prowadzenie: Daniel Prędkopowicz, prezes Stowarzyszenia Europa i My

Seminaria są częścią projektu edukacyjnego „Dobrze inwestuj w dobro! Nowe horyzonty zarządzania finansami na rzecz dobra wspólnego” dofinansowanego ze środków Narodowego Banku Polskiego.

 

Udział w seminarium jest bezpłatny. Organizatorzy proszą o potwierdzenie przybycia wypełniając formularz na stronie www.europaimy.org lub wysyłając maila na adres: predkopowicz@europaimy.org

Szczegóły

Date:
27 czerwca 2013
Czas:
16:00
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl