Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

II Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku

2 września 2021 | 18:00 - 23:00

27.08-2.09.2021

II FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ W GRODZISKU MAZOWIECKIM

02.09.2021

18:00 | „Sztetl Jeziorna. Dzieje żydowskiej społeczności Jeziorny, Skolimowa i Konstancina od XVII wieku do 1941 roku” | Spotkanie autorskie wokół książki, Sala Konferencyjna Centrum Kultury

Podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim chcemy prezentować również historie Żydów z innych części Mazowsza i Polski. Dlatego podczas drugiej edycji festiwalu spotkamy się z autorami książki „Sztetl Jeziorna. Dzieje żydowskiej społeczności Jeziorny, Skolimowa i Konstancina od XVII wieku do 1941 roku”, którzy opowiedzą o swojej najnowszej, wydanej przez Konstanciński Dom Kultury HUGONÓWKA, publikacji.

Przed II wojną światową ówczesną gminę Jeziorna zamieszkiwało ponad 650 Żydów, a do letnisk Skolimowa i Konstancina przyjeżdżało wielu lekarzy, architektów, osób biorących udział w życiu gospodarczym II Rzeczpospolitej. Gmina wyznaniowa Jeziorna skupiająca osoby wyznania mojżeszowego obejmowała zaś prócz Jeziorny i okolic także tereny obecnego Wilanowa i Ursynowa. Książka Pawła Komosy, Witolda Rawskiego i Adama Zyszczyka wydana przez Konstanciński Dom Kultury opowiada o życiu tej społeczności. „Sztetl Jeziorna. Dzieje żydowskiej społeczności Jeziorny, Skolimowa i Konstancina od XVII wieku do 1941 roku” to próba odtworzenia dziejów tutejszej społeczności i jednocześnie upamiętnienia wydarzeń sprzed 80 lat. Przedstawia dzieje społeczności znad Jeziorki, począwszy od pierwszych przybyszy w XVII i XVIII wieku, poprzez jej rozwój ściśle związany z tutejszą Papiernią, aż po kres, który stanowiła wojna. Lecz przede wszystkim jest to opowieść o przedwojennym sztetlu w Jeziornie, życiu codziennym w miejscu, w którym Polacy i Żydzi mieszkali obok siebie. O zaginionych sklepach, synagogach, rzemieślnikach znad Jeziorki. Patronem książki jest Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Książka została wydana z okazji 80-lecia likwidacji getta w Jeziornie, które miało miejsce 25 stycznia 1941 roku.

 

Paweł Komosa – z wykształcenia historyk, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Rodzinnie związany z nadwiślańskim Urzeczem. Badacz regionu i lokalnych dziejów. Autor publikacji oraz artykułów o tej tematyce. Redaktor naczelny portalu historycznego www.okolicekonstancina.pl.

Witold Rawski – historyk wojskowości i starożytności, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletni pracownik wydawnictw książkowych (m.in. kierownik redakcji historii działu encyklopedii i słowników PWN), prasowych. W ostatnim czasie pracownik naukowy Wojskowego Biura Badań Historycznych. W latach 1981-1989 redaktor, wydawca, wykładowca i aktywny działacz podziemia solidarnościowego. Moderator Konstancińskiego Klubu Historycznego.

Adam Zyszczyk – z wykształcenia technolog drewna, z zamiłowania fan architektury (w tym drewnianej), ze szczególnym uwzględnieniem gminy Konstancin-Jeziorna. Kolekcjoner regionaliów, jeden ze współautorów przewodnika „Kalejdoskop Konstancina”. Od 2011 r. prowadzi facebookowy fanpage „Konstancin-Jeziorna. Historia, Ludzie, Architektura”. Przygotowuje wystawy o lokalnej historii w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody.

18:00 | Klub Filmowy Ambasady Izraela: „Zero motywacji” (2014) | Kino Wolność w Willi Radogoszcz

Trzy historie: Zmienniczka, Dziewica i Dowódca łączą się w jedną opowieść o biurze administracyjnymi izraelskiej bazy wojskowej położonej na środku pustyni. Akcja filmu to epicka opowieść o walce o władzę, intrygach i przyjaźni wystawionej na próbę. Ale inaczej niż w typowym filmie wojennym, „Zero motywacji” przygląda się kobietom-żołnierkom pracującym w biurze bazy wojskowej. Film opowiada historię trzech żołnierek i ich prawdziwą i surrealną, komiczną i mroczną podróż przez labirynty wojskowej biurokracji. Wiadomo przecież, że “jeśli w pierwszym akcie pojawił się pistolet na zszywki, to w trzecim ktoś musi koniecznie z niego wystrzelić.

Zero motywacji
Reż. Talya Lavie
2014 r.
Czas trwania: 100 min.

19:20 | Rosz ha-Szana, Jom Kipur i Sukkot bez tajemnic | Rabin Łodzi Dawid Szychowski opowiada o świętach żydowskich, Sala Konferencyjna Centrum Kultury

Dawid Szychowski, Rabin Łodzi, podczas spotkania w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim opowie o nadchodzących świętach: Rosz ha-Szana, Jom Kipur i Sukkot. 

Spotkanie odbędzie się w Sali Konferencyjnej Centrum Kultury, ul. Spółdzielcza 9.

20:00 | Klub Filmowy Ambasady Izraela: „Konserwator” (2011) | Kino Wolność w Willi Radogoszcz

Nagrodzony w Sundance za najlepszy scenariusz zagraniczny izraelski dramat o mieszkającym w Tel Awiwie konserwatorze mebli i zabytków, całkowicie oddanemu swojej pracy. Kiedy umiera jego długoletni współpracownik musi zawalczyć o swój warsztat i przy okazji przewartościować swoje życie

Konserwator
Yossi Madmoni
2011 r.
Czas trwania: 102 min.

20:30 | Spacery varsavianistyczne śladami getta | pokaz wideo, Restauracja The Park

Na zamknięcie Festiwalu zapraszamy do The Park na pokaz filmów z serii Spacery varsavianistyczne śladami getta z archiwum Muzeum Getta Warszawskiego. 

Podczas seansu będzie można zobaczyć krótkie wideoreportaże zrealizowane przez Muzeum Getta Warszawskiego, w których po warszawskim getcie oprowadza Hanna Dzielińska (Hanka Warszawianka), dziennikarka i przewodniczka turystyczna. 

„Spacery varsavianistyczne śladami getta” to filmowy cyklu 16 felietonów, ukazujących historię miejsc i związanych z nimi ludzi. Podczas II edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku zaprezentowane zostaną: Umschlagplatz; Kopiec Anielewicza; Pomnik Szmula Zygielbojma; Pomnik Bohaterów Getta; Pl. Grzybowski.

Restauracja The Park, ul. 3 Maja 57. 

Szczegóły

Date:
2 września 2021
Czas:
18:00 - 23:00
:
, ,

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl