Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

II Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku

31 sierpnia 2021 | 16:30 - 21:30

27.08-2.09.2021

II FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ W GRODZISKU MAZOWIECKIM

31.08.2021

16:30 | Warsztaty dla dzieci Multimedialny Golem | Sala YouMedia, Biblioteka Publiczna

Zajęcia dla dzieci w wieku 7-10 lat

Multimedialny Golem – warsztaty dla dzieci
Sala YouMedia, Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecka, ul. 3 Maja 57

Na zajęcia obowiązują zapisy: k.celewski@biblioteka.grodzisk.pl

Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, kim lub czym był golem, będą mogły zaprojektować własną wersję golema za pomocą długopisów 3D, a także ułożyć multimedialne puzzle przedstawiające golema oraz stary Grodzisk Mazowiecki.

18:00 | Dr Agnieszka Szurek – Abyś mogła opowiedzieć | spotkanie wokół książki Fajgi Burman. Sala Konferencyjna Centrum Kultury

Zapraszamy na spotkanie z dr Agnieszką Szurek, wydawczynią polskiej wersji książki Abyś mogła opowiedzieć, wspomnień pochodzącej z Grodziska Żydówki Fajgi Burman, która podczas II wojny światowej była przetrzymywana w Auschwitz. Po wojnie zamieszkała w Królestwie Belgii, a w końcu w Kanadzie, gdzie wraz ze swoim synem Simonem Wajcerem napisała książkę So you can tell.
 
Spotkanie odbędzie się 31 sierpnia o godzinie 18:00 w Sali Konferencyjnej Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.
 
Dzięki dr Agnieszce Szurek ze stowarzyszenia Odkrywamy Bliskie Historie książka ukazała się w tym roku w języku polskim. Abyś mogła opowiedzieć to poruszająca historia grodziskiej Żydówki i jej rodziny, to wspomnienia z życia w Grodzisku, w warszawskim getcie, w końcu w Auschwitz i Birkenau. Podczas spotkania dr Agnieszka Szurek opowie historię Fajgi Burman oraz przedstawi tajniki tworzenia polskiej wersji publikacji.
 
O dr Agnieszce Szurek:
Adiunkt w Zakładzie Retoryki i Mediów (Instytut Polonistyki Stosowanej, Uniwersytet Warszawski). Kierowniczka Pracowni Badań Historii i Teorii Retoryki. Badaczka literatury i historii lokalnej, tłumaczka, autorka wielu artykułów naukowych poświęconych lokalności, retoryce i krytyce retorycznej oraz literaturze i kulturze popularnej.
Założycielka stowarzyszenia Odkrywamy Bliskie Historie, którego celem jest badanie i popularyzowanie oddolnej historii Grodziska Mazowieckiego i okolic.

18:00 | Klub Filmowy Ambasady Izraela: „Pięć godzin z Paryża” (2009) | Kino Wolność w Willi Radogoszcz

Na robotniczych przedmieściach Tel Awiwu spotyka się dwójka osób. On jest Izraelczykiem z urodzenia, ona emigrantką z Rosji. On jest kierowcą taksówki, ona nauczycielką muzyki.On nie ma żadnych aspiracji, ona swoje dawno porzuciła.On boi się latać, ona boi się odlecieć. Jaką mają szansę, aby pozostać razem?

Pięć godzin z Paryża
Reż. Leonid Prudovsky
2009 r.
Czas trwania: 87 min.

20:00 | Klub Filmowy Ambasady Izraela: „Przypis” (2011) | Kino Wolność w Willi Radogoszcz

„Przypis” to nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny porywający komediodramat o dwóch ekscentrycznych profesorach, ojcu i synu, rywalizujących o uznanie w środowisku naukowym.Choć mają te same geny i oboje swe życie poświęcili studiowaniu Talmudu, bardzo wiele ich różni. Ojciec-Eliezer, to uparty radykał, rozgoryczony z powodu niedostatecznego uznania ze strony społeczności akademickiej. Uriel, syn Eliezera, to z kolei cieszący się ogromną popularnością, nieustannie nagradzany przedstawiciel swej dziedziny naukowej. Pewnego dnia ojciec dowiaduje się, że zostanie nagrodzony za całokształt swej działalności prestiżową Nagrodą Izraela. Relacja ojca i syna zostaje wystawiona na najcięższą próbę.

Przypis.
Reż. Joseph Cedar
2011 r.
Czas trwania: 107 min.

Szczegóły

Date:
31 sierpnia 2021
Czas:
16:30 - 21:30
:
, , ,

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl