Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

II Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku

30 sierpnia 2021 | 17:00 - 21:00

27.08-2.09.2021

II FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ W GRODZISKU MAZOWIECKIM

30.08.2021

17:00 | Otwarcie wystawy plenerowej „Kobiety Izraela” | Willa Radogoszcz

Wystawa Kobiety Izraela – poznaj historię Izraela w świetle biografii wybitnych Izraelek.

Historia kobiet i ich wkład w kształtowanie naszego świata są często pomijane w dyskursie historycznym.

Z tego powodu postanowiliśmy przedstawić fascynujące izraelskie kobiety i pozwolić im własnymi słowami opowiedzieć swoje historie- opisać największe osiągnięcia, ale i przeszkody, które musiały pokonać.

Poznając historie bohaterek wystawy, widzowie dowiedzą się też o różnorodności społeczeństwa izraelskiego, która jest jednym z filarów jego sukcesu.

„Odnoszenie przez kobiety sukcesów w dziedzinach uważanych za męskie jest osiągnięciem samym w sobie. Nasze bohaterki nie odniosły sukcesu, pomimo tego, że są kobietami, ale właśnie dlatego, że nimi są. Wystawa jest próbą przybliżenia mocnych stron izraelskich kobiet i przypomnienia, że kobiety na całym świecie są silne, utalentowane i powinny podążać za swoimi marzeniami”.

Wystawa pochodzi ze zbiorów Ambasady Izraela w Polsce.

18:00 | Dr Joanna Podolska oprowadza po wystawie „Artur Szyk. Człowiek dialogu” | Sala Konferencyjna Centrum Kultury

Dr Joanna Podolska, Dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, opowiada o wystawie „Artur Szyk. Człowiek dialogu”, która poświęcona jest twórczości urodzonego w Łodzi w 1894 roku artysty.

Artur Szyk był grafikiem, ilustratorem, karykaturzystą, który w niesamowity sposób oddawał najważniejsze wydarzenia z historii Polski i świata.

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi przygotowało wartą poznania publikację towarzyszącą wystawie: ZOBACZ.

Wystawa dostępna jest dzięki współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, które udostępniło nam swoje zbiory na czas trwania Festiwalu Kultury Żydowskiej.

18:00 | Klub Filmowy Ambasady Izraela: „Przypis” (2011) | Kino Wolność w Willi Radogoszcz

„Przypis” to nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny porywający komediodramat o dwóch ekscentrycznych profesorach, ojcu i synu, rywalizujących o uznanie w środowisku naukowym.Choć mają te same geny i oboje swe życie poświęcili studiowaniu Talmudu, bardzo wiele ich różni. Ojciec-Eliezer, to uparty radykał, rozgoryczony z powodu niedostatecznego uznania ze strony społeczności akademickiej. Uriel, syn Eliezera, to z kolei cieszący się ogromną popularnością, nieustannie nagradzany przedstawiciel swej dziedziny naukowej. Pewnego dnia ojciec dowiaduje się, że zostanie nagrodzony za całokształt swej działalności prestiżową Nagrodą Izraela. Relacja ojca i syna zostaje wystawiona na najcięższą próbę.

Przypis.
Reż. Joseph Cedar
2011 r.
Czas trwania: 107 min.

19:00 | Dr Joanna Podolska – Litzmannstadt Getto. Miejsca, ludzie, pamięć | Wykład, Sala Konferencyjna Centrum Kultury

Podczas spotkania dr Joanna Podolska, Dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, opowie o łódzkim getcie, prezentując swoją najnowsząksiążkę Litzmannstadt Getto. Miejsca, ludzie, pamięć.

Książka Joanny Podolskiej Litzmannstadt-Getto. Miejsca. Ludzie. Pamięć opowiada o dzielnicy żydowskiej utworzonej przez Niemców w lutym 1940 roku na terenie okupowanej Łodzi (od kwietnia zamienionej na Litzmannstadt). Getto łódzkie przetrwało do sierpnia 1944 roku, a w pewnych przejawach do stycznia następnego roku. Było to ostatnie tak duże skupisko społeczności żydowskiej na terenie Europy. Autorka zebrała wiedzę o łódzkim getcie – bardzo bogatą, ale rozproszoną po wielu dziennikach, które powstawały w czasie wojny, dokumentach i materiałach archiwalnych, wspomnieniach Ocalałych, opracowaniach naukowych i tekstach dziennikarskich. Książka stanowi kompendium wiedzy na temat historii Łodzi w czasie II wojny światowej, Litzmannstadt-Getto i jego najważniejszych mieszkańców, w tym m.in. Przełożonego Starszeństwa Żydów Chaima M. Rumkowskiego, pisarzy: Arnolda Mostowicza, Chavy Rosenfarb, Jeszajahu Szpigla, malarzy: Icchaka Braunera, Izraela Lejzerowicza, Józefa Kownera, muzyków: Dawida Bajgelmana, Teodora Rydera, Jankiela Herszkowicza czy autorów Kroniki łódzkiego getta i wielu innych osób oraz miejsc, które odgrywały istotną rolę w czasie trwania odrębnej dzielnicy. Ponadto opracowanie zawiera wyjątkowe, niepublikowane dotąd archiwalne i współczesne fotografie, ciekawostki dotyczące faktów i miejsc wciąż obecnych w topografii i pamięci Łodzi oraz wybrane cytaty z różnorodnej literatury.

Książkę uzupełniają osobiste odkrycia autorki dokonane na przestrzeni ostatnich 20 lat, będące rezultatem setek wywiadów, które przeprowadziła z Ocalałymi w Polsce, Izraelu, USA i wielu innych krajach. To książka ważna i potrzebna, która może trafić do każdego odbiorcy. Uzupełnia wiedzę, ale odsyła także do wielu naukowych opracowań na temat łódzkiego getta.

20:00 | Klub Filmowy Ambasady Izraela: „Pięć godzin z Paryża” (2009) | Kino Wolność w Willi Radogoszcz

Na robotniczych przedmieściach Tel Awiwu spotyka się dwójka osób. On jest Izraelczykiem z urodzenia, ona emigrantką z Rosji. On jest kierowcą taksówki, ona nauczycielką muzyki.On nie ma żadnych aspiracji, ona swoje dawno porzuciła.On boi się latać, ona boi się odlecieć. Jaką mają szansę, aby pozostać razem?

Pięć godzin z Paryża
Reż. Leonid Prudovsky
2009 r.
Czas trwania: 87 min.

Szczegóły

Date:
30 sierpnia 2021
Czas:
17:00 - 21:00
:
, , , ,

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl