Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

II Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku – spotkanie autorskie z Maciejem Płazą

28 sierpnia 2021 | 16:00 - 17:00

27.08-2.09.2021

II FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ W GRODZISKU MAZOWIECKIM

28.08.2021

 

16:00 | Maciej Płaza – Golem | Spotkanie autorskie wokół książki. Prowadzenie: Ula Rybicka / Żydoteka, Scena Główna w Parku im. hr. Skarbków lub Willa Radogoszcz (w razie niepogody)

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Maciejem Płazą poświęcone jego najnowszej książce „Golem”. Spotkanie z pisarzem poprowadzi Ula Rybicka z Żydoteki.
Spotkanie odbędzie się 28 sierpnia o godzinie 16:00 na scenie głównej Festiwalu w Parku im. hr. Skarbków. W razie niepogody spotkanie zostanie przeniesione do Willi Radogoszcz (wówczas obowiązuje limit miejsc).
 
O książce:
Wywodzący się z żydowskich tradycji golem, mający postać człowieka, lecz pozbawiony duszy, od wieków rozpala wyobraźnię. Można go spotkać w chasydzkich legendach, literaturze jidysz i w popkulturze. Maciej Płaza przywołał jego postać, by zanurzyć czytelnika w świecie sztetla na Podolu z początku XX wieku. Wątki kabalistyczne i mesjańskie równoważą się z realistycznym obrazem kultury i obyczajów chasydów. Wszystko to, łącznie z legendarną postacią, nabiera nowego życia pod piórem jednego z najwspanialszych stylistów polskiej prozy.
 
Maciej Płaza:
Ur. w 1976 roku prozaik, tłumacz, doktor humanistyki. Autor książki o Stanisławie Lemie, laureat nagrody „Literatury na Świecie” w 2012 r. za przekład opowiadań H.P. Lovecrafta. Za debiutancki tom opowiadań Skoruń (W.A.B. 2015) otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia 2016 i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich 2016. Książka znalazła się również w finale Nagrody NIKE 2016 i była nominowana do Nagrody im. Gombrowicza. Jego powieść Robinson w Bolechowie (W.A.B. 2017) zdobyła Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus 2018.
 
Ula Rybicka:
Publicystka, recenzentka i tłumaczka. Jest założycielką i redaktorką Żydoteki, gdzie promuje szeroko rozumianą literaturę żydowską. Tłumaczyła opowiadania najważniejszych izraelskich prozaików, m.in. Etgara Kereta, Assafa Gavrona i Eshkola Nevo. Zajmuje się także żydowską historią i tożsamością Wrocławia. Współpracuje z licznymi redakcjami i festiwalami.
 

 

Szczegóły

Date:
28 sierpnia 2021
Czas:
16:00 - 17:00
:
, , , ,

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl