Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Grodziskie Wieczory z Kulturą Mniejszości Narodowych

30 września 2017 | 02:00 - 2 października 2017 | 01:59

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2017/wrzesien/plakat-internet (002).jpg

Jest to pierwsza, z cyklu imprez planowanych przez Krzysztofa Urtate i jego Fundację Minoratio.

Zastrzeżony tytuł cyklu nazywa się „Grodziskie Wieczory z Kulturą Mniejszości Narodowych”.

Cyganie, Żydzi, Rosjanie, Osetyńcy oraz inne narody kaukaskie i Niemcy, mieszkali na ziemi grodziskiej od XIX wieku i całkiem zgodnie współżyli z rdzennymi, polskimi mieszkańcami Grodziska Mazowieckiego. Niektórzy z nich zakładali tu rodziny i zostawali, bądź opuszczali Grodzisk Mazowiecki wskutek różnego rodzaju zawirowań dziejowych. Osobiście znam zamieszkujących tu przed laty przedstawicieli rodów żydowskich, cygańskich, rosyjskich, gruzińskich i osetyńskich. Z Osetii przybył tu mój dziadek Hussyna Urtate i jego kolega Grisza Kałagate. Obaj ożenili się z rodzonymi siostrami Marią i Janiną ze Snarskich.
Pierwszy, grodziski wieczór z kulturą mniejszości narodowych to spotkanie z duchami rodzin żydowskich.
Tytuł dwudniowej imprezy to „ Każdego Wolno Kochać”.

Pierwszego dnia, będzie możłiwość uczestnictwa w teatralnej wersji „Kolacji Szabasowej” prowadzonej w sposób interaktywny przez aktorkę Danutę Morel i towarzyszącego jej pianistę. W trakcie kolacji, mieszkańcy, którzy dokonali rezerwacji bezpłatnych miejsc, w liczbie 100 osób, skosztują 8 oryginalnych potraw szabasowych.
Będą one następujące: rosół z kluseczkami sporządzonymi z mąki macowej, kawior żydowski, gefilte fish, sałatkę wielowarstwową szubę, kugel czyli babkę ziemniaczaną, gęsi pipek i czulent oraz deser zwany potocznie cymesem. Wszystkie potrawy, według oryginalnych receptur z okresu dwudziestolecia międzywojennego przygotują i wystawią na stołach kucharze Hotelu Panorama z Mszczonowa.

Kuchnia żydowska nie jest łatwa, w przygotowaniu, pomimo stosunkowo tanich produktów używanych do ich wykonania. Mój wybór padł na Hotel Panorama, ze względu na wieloletnią współpracę i doskonałą dbałość o szczegóły i podniebienia gości.
Drugiego dnia, tu już może w nim uczestniczyć każdy, nie ma ograniczonej ilości miejsc, odbędzie się koncert i potańcówka. Koncert to Wielkie Polskie Przeboje, których autorami byli Żydzi.
Wielu z Państwa będzie zaskoczonych, że te znane polskie przeboje napisali autorzy żydowscy.
Koncert będzie grany całkowicie na żywo i rozpocznie się o godzinie 17.00, w dniu 01.10.2017 roku w Grodzisku Mazowieckim, na deptaku, w okolicach kawiarni Cafe Queen. Wśród artystów zobaczymy i usłyszymy Danutę Morel, Michała Borowskiego, Romualda Gizdonia i Zbigniewa Sękulskiego”.

Centrum Kultury wychodząc naprzeciw zainteresowaniu mieszkańców, zaprasza do kupowania biletów, upoważniających do konsumpcji, w trakcie Kolacji Szabasowej.

Bilety w cenie: 40 zł

rezerwacja jest ważna przez 48 godz.w wypadku braku wpłaty i po upływie tego czasu jest anulowana

Kino Centrum Kultury

ul. Spółdzielcza 9

22 734 79 44 kino@centrumkultury.eu

 

Szczegóły

Początek
30 września 2017 | 02:00
Koniec:
2 października 2017 | 01:59
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl