Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Grodziskie dwory i ich mieszkańcy – Młochów

13 listopada 2019 | 01:00 - 14 listopada 2019 | 00:59

Serdecznie zapraszamy 13 listopada, o godz. 18;00 na kolejne spotkanie o historii dworów z terenu gminy Grodzisk Mazowiecki oraz gmin sąsiednich. Bohaterem spotkania listopadowego będzie pałac i park w Młochowie.
Młochów – pałac Walentego Sobolewskiego i królewny Grabowskiej
Najokazalsza rezydencja w okolicach Grodziska zbudowana została przez Walentego Faustyna Sobolewskiego h. Ślepowron (1765-1831), starostę warszawskiego, posła na Sejm Czteroletni, senatora Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, ministra sprawiedliwości, człowieka poczciwego, ale mniej niż miernego, jak pisał o nim Niemcewicz. Sobolewski ożenił się z Izabelą Grabowską h. Ciołek, najprawdopodobniej córką króla Stanisława Augusta i Elżbiety Grabowskiej, która jak się wydaje swoje imię otrzymała na cześć ukochanej siostry monarchy, Izabelli Branickiej, kochanki Andrzeja Mokronoskiego.
Według przekazu pamiętnika spokrewnionej z Izabelą Grabowską Natalii Kickiej, Sobolewscy w latach 1803–1804 udzielili schronienia przyszłemu królowi Francji Ludwikowi XVIII, gdy zmuszony do tego przez Dyrektoriat przebywał na emigracji. Po powstaniu Księstwa Warszawskiego mąż Izabeli został członkiem powołanej dekretem cesarza Francuzów Napoleona I Komisji Rządzącej. Izabela często bywała wówczas na organizowanych na cześć cesarza balach, prowadziła również wieloletnią korespondencję z jego kochanką Marią Walewską.
Sobolewscy wydawali bale na cześć cara Mikołaja I i jego żony. Co było jednym z przejawów cechującej właściciela Młochowa uległości wobec Rosji i zachowawczości. Po śmierci Sobolewskiego car Mikołaj I przyznał wdowie po nim dożywotnią pensję.
Trzecia córka Walentego i Izabeli Sobolewskich, Aleksandra, poślubiła Józefa Kwileckiego, syna Wirydianny Fiszerowej, właścicielki Radoń.
Fundator pałacu i jego żona to nie jedyni, warci naszej uwagi właściciele Młochowa. Na przełomie wieków XIX i XX posiadała go Magdalena z Zawiszów Radziwiłłowa, dama ekscentryczna, słynąca z tego, że nie lubiła wszystkiego co polskie, uważała się za Litwinkę i wydawała kolacje, których menu składało się wyłącznie z ziemniaków.
Pałac Młochowski jest jednym z bardziej wartościowych dzieł klasycyzmu w Polsce. Zaprojektowany i zbudowany przez Jakuba Kubickiego w latach 1804-1810 (?) został znakomicie wpisany w otaczający go krajobraz i do dziś, mimo, że nie jest w najlepszej kondycji, zachwyca swoim rozmachem i piękną bryłą.

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2019/Listopad/Grodziskie dwory i ich mieszka┼aecy.png

Szczegóły

Początek
13 listopada 2019 | 01:00
Koniec:
14 listopada 2019 | 00:59
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl